ملاک‌های تعیین افراد مشمول دریافت یارانه دقیق نیست| گرانی کالاها به بیش از ۴ قلم کالا تسری یافتبه گزارش بازار به نقل از خانه ملت، مجتبی رضاخواه درباره شیوه دهک‌بندی خانوار برای پرداخت یارانه، گفت: ملاک‌هایی که برای پرداخت یارانه تعیین شده است، دقیق نیست و باید اصلاح شود زیرا اطلاعات جمع‌آوری شده درباره افراد کاربردی نیست. فروخته و خودروی خریدار شده به دلیل واریز وجه مربوط به فروش خودرو، تراکنش مالی بالا از سوی دیگر به دلیل برخی نواقص در جامعه اطلاعاتی، در بانک داده ها 2 خودرو به نام وی ثبت شده و این فرد از یارانه محروم شده است. حالیکه تنها یک خودرو دارا است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تشریح مثال دیگری به نادرست بودن اطلاعات مربوط به دهکده‌بندی خانوار اشاره کرد و افزود: شخصی که خانه‌ای را به صورت پیش فروش خرید و پس از فروش این خانه، مسکن می‌سازد. دیگری را خریداری کرده است، به دلیل تراکنش مالی بالا ناشی از واریز وجه‌های مربوط به خرید و فروش مسکن از افراد مشمول خارج شده است.

بانک اطلاعات سامانه جامع رفاه ایرانیان باید به روز شود
وی با بیان اینکه سامانه بانک اطلاعات جامع ایرانیان باید به روز شود، اضافه شود: این سامانه در وهله نخست باید دقیق و مناسب باشد و در مرحله بعدی فرمولی که دهک خانوارها را تعیین می کند، اصلاح می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اجرای صحیح مجلس در این حوزه، تصریح کرد: ویژه قانون مجلس، افراد زیان‌آمیز باید نسبت به شهریور سال 110 پرداختی که دولت در شیوه جدید تنها بررسی‌شده است، انجام شود. به 90 درصد یارانه‌بگیران قبلی، یارانه پرداخت می‌کند که این روش دولت با قانون مجلس منطبق نیست زیرا طبق مصوبه مجلس زیان سلامتی عموم مردم باید جبران شود.

یارانه پرداختی دولت با افزایش قیمت کالاها، مناسب نیست
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس با طرح این سوال که آیا یارانه پرداختی دولت کفاف افزایش هزینه‌ها را می‌دهد؟ دولت پیش از این ادعا می‌کرد که تنها قیمت ۴ قلم کالا افزایش می‌یابد در حالی که اکنون شاهد کالاهایی هستیم مانند سیب‌زمینی، حبوبات و آن‌هایی که آن‌ها را با مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن‌ها تولید می‌کنند. می‌کرد بازار را کنترل کند.

رضاخواه افزود: دولت معتقد بود که قیمت ۴ قلم کالا را از طریق پرداخت یارانه جبران می‌کند، اما باید به این نکته توجه کرد که این قلم کالا، مواد اولیه کالاهایی مانند کیک، شیرینی، و… بنابراین دایره شمول این گرانی است. به ۴ کالا محدود نمی‌شود.

وی با بیان افزایش قیمت کالاها با یارانه پرداختی دولت، مناسب نیست، ادامه داد: چه کسی در این زمینه پاسخگو است؛ وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت یا معاون اول رئیس جمهور؟ با وجود اینکه دولت پیش‌بینی افزایش قیمت فقط ۴ قلم کالا را داشت اما این گرانی به تعداد زیادی کالاها تسری کرده است.