مقاومت مهندسان در استفاده از ورق های الیاف دار| ثبات بازار را مختل می کندحامد میرزایی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: در طی سالیان گذشته برخی از واردکنندگان با استفاده از لآبی و رانت های مختلف، تعرفه گمرکی محصولات سیمانی الیاف دار را کاهش داده و باعث افزایش اقتصادی این اقلام می شود.

مدیر شرکت دیوار پوشش سیمان پارت گلستان گفت: در حالت کلی و روال معمولی، تعرفه گمرکی این 32 درصد است اما واردکنندگان با شگردهایی خاص و تغییر در «کد گمرکی» محصولات تولیدی را به پنج درصد کاهش می دهد.

وی ادامه داد: استفاده از اصطلاح «کامپوزیت های سیمانی» به جای «ورق های سیمانی الیاف دار» دستاویزی برای دورزدن تعرفه های گمرکی است که این موضوع ثبات بازار داخل را مختل کرده است.

میرزایی گفت: محصولات تایلندی و چینی بسیاری از بازار ایران را اشباع کرده اند. در حالی که کیفیت و «گِرید» تولیدات ایرانی بالاتر از محصولات مشابه است.

مدیر شرکت دیوار پوشش سیمان پارت گلستان با بیان این که عدم رغبت اعضای نظام مهندسی در استفاده از این محصولات از جمله مشکلات فراروی تولیدکنندگان ورق های الیاف دار است، گفت: در حالی که 60 درصد از ساختمان ها، ویلاها و ابنیه بلندمرتبه دنیا هستند. از ورق های الیاف دار اما در ایران همچنان به استفاده از سنگ های گرانیتی و محصولات مشابه است.

میرزایی ادامه داد: در سال‌های گذشته عراق مورد استفاده قرار گرفته است.

گفتنی است که شرکت دیوار پوشش سیمان پارت به طور مستقیم برای 8 نفر از افراد ساخته شده و برای تامین مواد اولیه با دو کارخانه خمیر کاغذ، همکاری دارد که در آنجا هم افراد زیادی فراهم شده است.