معضل نماهای لاکچری در بیرجند|دود خاموشی ها به چشم مردم و صنایع می رود


بازار،گروه استانها: هر سال همزمان با روزهای گرم سال و مصرف بیش از حد انرژی، خاموشی های تابستانه رقم می خورد که در برخی موارد وجود دارد برای مشترکین به بار می آورد. در شرایطی که مردم عادی را به صرفه جویی مصرف و توصیه کرده و اخطاریه‌هایی در خصوص افزایش پلکانی بهای برق در صورت افزایش مصرف مصرف می‌شود، برخی از مشترکین با نادیده گرفتن وضعیت موجود، نورپردازی‌های زینتی که چیزی جز اتلاف انرژی به دنبال ندارد.

در حال حاضر نورپردازی در بسیاری از ساختمان ها به منظور برجسته کردن جنبه های هنری و معماری برای افزایش زیبایی محیط به کار می رود که این امر نه تنها در هدر رفت انرژی تأثیری مستقیم دارد بلکه بسیار از خاموشی ها را هم می سازد. عدم توجه به برخی از مشترکان محل به اثبات می رسد که در ساختمان های ساختمانی به منظور جلب توجه مشتری، نورپردازی های زینتی را انتخاب می کنند که این امر خود مصرف برق را به دنبال دارد.

اگر متولیان در اجرای مدیریت مصرف برق در پیک تابستانه، برنامه هایی از تعلیم روشنایی معابر را در دستور کار قرار داده است اما نیاز به استانداردهای لازم به لحاظ لوکس نوری متناسب با شرایط لازم است. بنا به گفته شهروندان اجرای برخی از طرح‌های متولیان در تعدیل معابر و خیابان‌ها در کنار کاهش مصرف برق، باعث بروز مشکلاتی برای طرح‌هایی می‌شود که برای افزایش بازبینی می‌افزاید.

درد سر ساختمان های لوکس برای صنعت برق
یکی از شهروندانی که در گیم نت مشغول به کار است، در گفت و گو با بازار بیان کرد: برخی از آسیب های جدی به کسب و کار وارد می شوند.

محمد رضایی پور با بیان اینکه در صورت رعایت الگوی مصرف از سوی مشترکان، خاموشی رقم نمی خورد، گفت: نورپردازی های زیاد در زیبایی رواج داده شده است که خود برق زیادی مصرف می کند.

معضل نماهای لاکچری در بیرجند|دود خاموشی ها به چشم مردم و صنایع می رود

وی با بیان اینکه این اقدام تنها برای ساختن زیبا و برخی برای فروش ملک و سود بیشتر انجام می شود، اظهار کرد: برخی از بناهای شهر هنوز تکمیل نشده اند که باید مورد توجه قرار گیرد.

رضایی پور با بیان این نکته در بیشتر ساخت و سازهای نورپردازی معماری به اولویت اصلی تبدیل شده است، افزود: این امر در زیبایی ساختمان نقش مهمی دارد اما می توانم با استفاده از سبک های خاص بر زیبایی ساختمان ها اضافه کرد.

وی ادامه داد: گذر از پیک تابستان نیازمند همکاری تمام مشترکان در همه بخش های صنعت، کشاورزی، خانگی و به ویژه ادارات بوده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

گلایه شهر از تعدیل روشنایی معابر
یکی از شهروندان هم در گفت و گو با بازار با اشاره به دیگر افراد در تعدیل نور خیابان بیان کرد: نور در برخی از خیابان های فرعی خطرهای زیادی برای مردم دارد.

رویا احمدی با بیان اینکه حتما تردد عابر پیاده در مکان های کم نور و بعضیاً تاریک سخت است، گفت: از متولیان خواستاریم در عوض کم نور خیابان ها، تزئینات رو کم کنند.

وی با اشاره نورپردازی در چند ساختمان شهر بیان کرد: این نورپردازی ها ظاهری شیک اما اسراف در مصرف برق است.

احمدی با بیان اینکه کم کردن نور خیابان ها امنیت شهر را به خطر می اندازد، گفت: می توان در صدور مجوزها نسبت به نورپردازی ها هم قوانین اعمال کرد تا راه جبرانی برای برخی خاموشی ها باشد.

تدوین آیین نامه های محدود کننده در نورپردازی ها
یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با بازار بیان کرد: نورپردازی، تعریف کننده هویت و سیمای شبانه ساختمان ها و بناها به این صورت است که نورپردازی مطلوب شهری باعث افزایش کیفیت منظر شهری می شود.

هادی مرادی با اشاره به مصرف بالای برق در این نورپردازی ها، ادامه داد: تدوین آیین نامه های محدود کننده و مشارکت با متولیان طراحی ساختمان ها از جمله سازمان های نظام مهندسی ساختمان می تواند در فرهنگ سازی و مدیریت مصرف انرژی الکتریکی نقش بسزایی داشته باشد. .

وی بیان کرد: از زمانی که طراحی فضاهای داخلی و خارجی به عنوان یکی از اصول رایج در ساختمان در آمد، نورپردازی هم در کنار آن پیدا شد.

مرادی بیان کرد: همه نورپردازی صرفاً برای روشنایی نیست و با پشتوانه روانشناسی و فکری برای فضاهای مختلف می‌شود، اما با توجه به برخی بایدها مصرف انرژی در این طراحی را هم مدیریت کرد.

معضل نماهای لاکچری در بیرجند|دود خاموشی ها به چشم مردم و صنایع می رود

ناترازی در تولید و مصرف برق
شرکت شرکت توزیع برق خراسان جنوبی هم در گفت و گو با بازار بیان کرد: خشکسالی های چند ساله در استان، تولید برق در نیروگاه برق آبی را کاهش می دهد که ناترازی در تولید و مصرف برق ایجاد می کند.

مهدی دادگر با بیان اینکه شرکت برق استان باید برنامه هایی را برای گذر از پیک تابستان پیش بینی کند، افزود: در این راستا برای مشترکین تعرفه ها را پیش بینی کرد که انتظار داریم مشترکین خانگی ۱۰ درصد مصارف را کاهش دهند.

بر اساس انجام شده از ساختمان های بیرجند، هر دو مگابایت مصرف لحظه ای که در مقدار ساختمان مصرف می شود، معادل مصرف چهار هزار خانوار و یا مصرف یک واحد صنعتی است.

وی با بیان اینکه مشترکان به ازای هر کیلو وات ساعت کاهش مصرف، 500 تومان دریافت می کنند، اضافه می شود: از مردم خواستارم با رعایت الگوی مصرف، از خاموشی های تابستانه جلوگیری کنند.

شرکت توزیع برق خراسان جنوبی با اشاره به نورپردازی های برخی ساختمان ها، بیان کرد: کاهش برخی از این نورپردازی ها کمک شایانی به کاهش مصرف برق می کند.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی انجام شده از ساختمان های بیرجند، هر دو مگابایت مصرف لحظه ای که در ساختمان ها مصرف می شود، معادل مصرف چهار هزار خانوار و یا مصرف یک واحد صنعتی است.

مشق شرکت برق برای مشترکان
دادگر با بیان اینکه این نماها فعالیت های انجام شده برای تعدیل روشنایی ها را خنثی می کند، گفت: در حال حاضر حاضر در تعلیم روشنایی معابر و با تصویب هیئت دولت، نور خیابان ها با آرایش زیک زاک تامین می شود.

وی بیان کرد: شرایط اوج بار محدود به یک یا چهار ساعت نیست و در ۲۴ ساعت شبانه روز نیازمند صرفه جویی هستیم.

دادگر با اشاره به دیگر انجام می شود برای گذر از پیک تابستان بیان کرد: در بخش های دیگر تکالیفی، بانک ها و دستگاه موظف به کاهش ۳۰ درصد در ساعت اداری و ۶۰ درصد در خارج از ساعت اداری هستند.

وی با بیان اینکه سطح شهر همیشه پایش می شود، گفت: اگر روند بد مصرفی برق از دستگاهی ادامه یابد، برق مشترک قطع می شود.

شرکت توزیع برق خراسان جنوبی، استفاده از چراغ های ال ای دی در پروژه ها و تعویض چراغ های گازی موجود به ال ای دی را از مصرف مد نظر برای گذر از پیک تابستان عنوان کرد.