معرفی فیلم ها و سریال های شاخص با موضوع زندگی امام خمینیبر اساس گزارش ها شبکه خبری تهرانسینماگران از گذشته تا کنون، معرفی شخصیت های برجسته تاریخی جهان را در قالب نمایشنامه مد نظر داشته اند. مؤسسات فرهنگی در کشورهای مختلف با استفاده از زندگی نامه مردم فیلم، سریال و مستند تولید می کنند. یکی از شخصیت های بزرگ تاریخی ایران امام خمینی است که من نمی دانم کسی است که نامش را در دنیا نشنیده باشد. تاکنون تعدادی از کارگردانان کشورمان داستان زندگی امام خمینی (ره) را روایت کرده اند. برخی شخصیت سیاسی امام و برخی دیگر ویژگی های اخلاقی ایشان را می دانند. داستان زندگی افراد مشهور و تاثیرگذار در قالب تاریخ نشان دهنده هویت هر کشوری است و به همین دلیل فیلمسازان با تولید آثار فاخر در قالب نمایش سعی در حفظ تاریخ برای نسل های آینده دارند. البته دیدن فضای تاریخ معاصر در قالب فیلم و سریال می تواند برای هر سنی جذاب باشد. علیرغم اینکه تاکنون آثار مختلفی از دوره های مختلف زندگی امام خمینی (ره) تولید شده است، اما هیچ یک از آنها به خوبی با این شخصیت برجسته دنیا آشنا نبوده اند و فیلمسازان می توانند در معرفی شخصیت امام خمینی (ره) آثار فاخری تولید کنند. آینده. نسل ها در ادامه به معرفی برخی از آثاری که در مورد زندگی امام خمینی (ره) مطرح شده است می پردازیم.

«فرزند صبح» / بهروز افخمی

ساخت فیلم «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی و تهیه کنندگی محمدرضا شرف الدین از سال 1383 آغاز شد و برای اولین بار در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر در سال 1389 به نمایش درآمد. «فرزند صبح» به دوران کودکی امام خمینی (ره) می پردازد. (ره) و بخشی از دستگیری وی در 15 خرداد 1342. پس از نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر، کیفیت پایین اثر حواشی زیادی را به همراه داشت و حتی صدای اعتراض کارگردان را نیز درآورد، زیرا طبق به او، فیلم در غیاب او تدوین و به جشنواره ارائه شد. . اکنون پس از گذشت 12 سال، نسخه ای از آن با تایید کارگردان آماده اکران عمومی است. «فرزند صبح» قرار بود همزمان با رحلت امام خمینی (ره) در نیمه خرداد 1401 در سینماها به نمایش درآید اما گویا هنوز شرایط اکران آن مهیا نیست. افخمی در سال 1389 نامه ای نوشت و دلیل ساخت فیلمی از زندگی امام خمینی (ره) بود. در متن این نامه آمده است: «آنهایی که خمینی را دوست دارند می‌دانند که نسل جوان او را به خوبی نمی‌شناسند. هر چند امروز سایه اش بر سر همه دنیا افتاده و نگهبانان نظم نوین از سایه بلند هراس دارند، اما نسل امروز ایران آنطور که ما دیروز فهمیدیم آن را درک نمی کند. دوازده سال پیش سعی کردم احساسات و برداشت های خود را از حضور و زندگی و سال های اولیه مردی که دنیا را تغییر داد ترجمه کنم. «فیلمنامه را بچه‌های سید مرتضی آوینی در مؤسسه روایت فتح خواندند و دوست داشتند و دوست داشتند که فیلمی شود، اما با هم دوست شدند و تا آخر نماندند و «آینده‌نگری فرعی» است. در دست تهیه کنندگانی که فیلم را نابود کردند.»

«صنوبر» / مجتبی راعی
فیلم «صنوبر» به کارگردانی مجتبی راعی محصول سال 1380 و با عنوان «سال سخت در خمین» در جشنواره فیلم فجر سال 1381 به نمایش درآمد. راعی در این اثر به جوانان امام خمینی (ره) در دوره 13-16 ساله می پردازد. فیلم «پوپل» هنوز در سینماها اکران نشده است و مردم با پخش تلویزیونی آن آشنا هستند.
راعی در آن سال ها در گفت وگو با ایسنا درباره روند تولید این فیلم گفت: در ابتدا قرار بود فیلمی درباره دوران جوانی امام بسازم که به من گفتند چون بودجه و تلویزیون زیادی نداشتیم. از هزینه‌ها، «من یک سری از آن را نساختم و «پاپلر» را در یک هفته در بیابان‌ها به سختی ساختم.
وی در خصوص تاریخ اکران این فیلم گفت: به دلیل اینکه فیلم درباره امام خمینی (ره) بود، با وجود اینکه کار تمام نشده بود، اصرار داشتند که فیلم در جشنواره فیلم فجر همان سال باشد و من برای جلوگیری از آن به سفر رفتم. اما بعد متوجه شدم که این فیلم بدون حضور من به جشنواره داده شده است. معتقدم نسخه سینمایی و سوریه ای «صنابر» نزدیک ترین اثر به زندگی امام خمینی (ره) است، زیرا ما استفاده کردیم. مردخای که خودش از خمینی است برای تحقیق و بررسی و با همه کسانی که از کودکی امام را دیده بودند مصاحبه کرد، «شخصیت های معاصر مثل دوربین تحقیقات زیادی کرده اند».

خورشید و زمین/ جواد شمقدری
ساخت سریال خورشید و زمین از اواخر دهه 70 به کارگردانی جواد شمقدری و تهیه کنندگی علیرضا سجادپور آغاز شد و از اوایل دهه 80 در شبکه دو سیما ظاهر شد. «خورشید و زمین» ابتدا دوره ای از زندگی امام را نشان می دهد که در آن پدرش با قاریان آن منطقه دعوا می کند، سپس ماجرای تولد امام روایت می شود. در آن زمان قرار بود سریال مستمر باشد و قسمت های بعد از تولد ایشان فیلمبرداری شود اما ادامه آن هنوز ساخته نشده است و سریال فقط دوران شش ماهه امام را به تصویر می کشد. ولی‌الله مومنی در «خورشید و زمین» نقش پدر امام را بازی می‌کند و دلیل انتخاب او برای این شخصیت، چهره کمتر شناخته شده‌اش و تسلط او به خواندن متون و خطبه‌ها بوده است. این سریال بارها در قالب فیلم سینمایی از شبکه های تلویزیونی پخش شده است. «خورشید و زمین» در 13 قسمت تولید می شود.
شمقدری درباره پیشنهاد ساخت این سریال در روز میلاد امام گفت: یک سال قبل از صدمین سالگرد ولادت امام تصمیم گرفتم برای این مناسبت و برای توصیف زمان و مکان تولد ایشان کاری بسازم که این پیشنهاد را در کلی که در گام اول میلاد امام (ره) را می سازیم و سپس وقایع مختلفی را که در زندگی امام رخ داده به تصویر می کشیم، قرار شد به عنوان مقدمه روی میلاد امام کار کنیم.» تکمیل کردم. تحقیقات من در این زمینه و سال بعد مجموعه تحقیقاتی در قالب سریال خورشید و زمین ارائه شد.

سریال «روحالا» / راما قویدل

سریال «روحلا» به کارگردانی راما گاویدل و سیامک صفات در 13 قسمت برای شبکه دو سیما تولید شد. هفت قسمت اول در دهه فجر 1391 پخش شد اما قسمت های بعدی به دلیل مشکلات مالی متوقف شد. در سال 1392 در آستانه رحلت امام خمینی قسمت های جدیدی پخش شد. سعید نعمت الله فیلمنامه این سریال را بر اساس خاطراتی نوشته که در کتاب های مختلف درباره امام نوشته شده است. محمد کاسبی و انوشیروان ارجمند در این سریال به ایفای نقش پرداخته‌اند. در این مجموعه به ویژگی های اخلاقی امام از جمله همسایگی، رعایت حقوق بشر، مهربانی، پیروزی، توجه به علم و عدالت اشاره شده است که در بازنمایی خاطرات واقعی مردم روایت می شود. یکی از موضوعات قابل توجه در سریال «روحالا» این است که بازیگری در آن وجود ندارد که بخواهد نقش امام را بازی کند، اما با بازی در نقش سایر بازیگران و صحنه هایی که شخصیت ها را به سمت خانه امام می روند، نشان می دهد. حضور غیر فیزیکی امام در سریال. در واقع کارگردان سریال شخصیتی را برای ایفای نقش امام انتخاب نکرد.

راما قویدل در گفت‌وگویی درباره توجه به زندگی بنیان‌گذار انقلاب در سینما و تلویزیون گفت: فکر می‌کنم از معدود کارگردان‌هایی هستم که به امام خمینی احترام گذاشته‌ام و موفق به ساخت سریال شده‌ام. درباره زندگی او. بر اساس بازخوردی که دریافت کردم.”

سند «روهاله» / محمد دابوک

این اثر جامع ترین و جامع ترین مستند ساخته شده درباره امام خمینی (ره) است که در 10 قسمت به لحظات مهم زندگی امام خمینی (ره) می پردازد. این سریال بر اساس مصاحبه با شخصیت های بین المللی از کشورهای ایران، عراق، ترکیه، سوریه، مصر، فلسطین، فرانسه و لبنان ساخته شده است و دارای بیش از 10000 عکس و تصویر ناب تلویزیونی است که برای اولین بار از این تعداد به نمایش درآمد. استفاده شده.

سبک و سیاق این اثر در مستندهای بین المللی شخصیت محور ذکر شده است که معمولاً به جزئیات کامل و جنبه های مختلف زندگی یک شخصیت می پردازد. هر قسمت از سریال یک موضوع مستقل دارد.

دعواهای خانواده امام خمینی، تربیت امام در کودکی، انقلاب مشروطه، روستای خمینی در جنگ جهانی اول، ازدواج امام، ورود به عرصه سیاسی، اولین سلطنت محمدرضا فهلوی، رحلت آیت الله عبدالهری، پس از هجرت آیت الله. بورژوازی به کام، مقاومت امام در برابر اصلاحات، امام در ترکیه، خطبه امام جمعه به زبان ترکی، ترس از نفوذ امام، قرارداد 1975 الجزایر، شهادت سید مصطفی خمینی، امام در نوفل لوشاتو، کشتار 6 شهریور، تشکیل دولت موقت، فقط جمهوری اسلامی، انتخاب رئیس جمهور اول، نخست وزیری رجایی، برکناری بانی صدر، ترور آیت الله خامنه ای، فاجعه صبرا و شتیلا، پذیرش قطعنامه 598 توسط امام، عملیات مرصاد از جمله مواردی است. دوره هایی که این اثر به آنها پرداخته و در نهایت با خلاصه ای به زمان حال می رسد.

مستند روح الله اولین بار در سال 1386 از شبکه سه سیما منتشر شد و در سال های اخیر بارها تکرار شده است. بررسی دقیق و نگاه میکروسکوپی حاکم بر تولید این اثر، مستند روح الله را به اثری با استانداردهای جهانی تبدیل کرده که حتی برای مخاطبان غیرایرانی نیز جذاب و دیدنی است.

دوست دارم از شما تشکر کنم

منبع: راه دانا

انتهای پیام/