مشکلات آلت تناسلی و آهن: هنگامی که هموکروماتوز درگیر است

آهن یکی از مهم ترین مواد مغذی مورد نیاز یک فرد است، به همین دلیل است که بسیاری از مکمل های ویتامین و غذاها (مانند غلات) معمولاً با آهن غنی می شوند. با این حال در برخی موارد، آهن بیش از حد می تواند باعث مشکلاتی شود، از جمله مشکلات گاه به گاه آلت تناسلی. اضافه بار آهن نسبتاً غیرمعمول است، اما به هیچ وجه نامشخص نیست، بنابراین مردانی که به سلامت آلت تناسلی خود علاقه دارند – و همچنین سلامت عمومی کلی – باید از هموکروماتوز، وضعیتی که در آن بدن آهن بیش از حد دریافت می کند، آگاه باشند.

هموکروماتوز

کلمه “هموکروماتوز” به هر موقعیتی اطلاق می شود که در آن بدن آهن بیشتری نسبت به نیاز خود نگه می دارد. چندین راه وجود دارد که این اضافه بار آهن می تواند رخ دهد. برای مثال، افرادی که با اختلال خونی تالاسمی متولد می شوند، اغلب از اضافه بار آهن رنج می برند، مانند برخی از بیماران سلول داسی شکل و برخی افراد مبتلا به سندرم میلودیسپلازی.

اما یکی از شایع‌ترین علل اضافه بار آهن، هموکروماتوز ارثی است. این بیماری ژنتیکی اغلب در افراد قفقازی، به ویژه آنهایی که تبار اروپای شمالی هستند، دیده می شود. اگرچه در هر دو جنس دیده می شود، اما در مردان بیشتر از زنان دیده می شود. تخمین زده می شود که از هر 200 تا 250 نفر یک نفر مبتلا به هموکروماتوز ارثی است که حدود نیمی از مردان و یک چهارم زنان دارای شکلی هستند که از نظر بالینی قابل توجه است. (این بدان معناست که نیمی از مردان و یک چهارم از زنان برخی از علائم را تجربه می کنند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.)

اغلب افراد مبتلا به این اختلال احساس خستگی، درد و حالت تهوع می کنند. آنها ممکن است مشکلات کبدی یا دیابت را تجربه کنند. این به دلیل ته نشین شدن آهن موجود در خون در اندام ها و ایجاد آسیب است.

رایج ترین راه برای درمان هموکروماتوز ارثی، فلبوتومی است – یعنی خون گیری از بیمار. پزشک تعیین می کند که هر چند وقت یک بار بیمار باید خود را از شر مقداری خون خلاص کند تا آهن خود را در سطح مناسب نگه دارد.

اختلال عملکرد جنسی

مطالعات نشان می دهد که اختلال عملکرد جنسی نیز یک مسئله رایج مرتبط با هموکروماتوز است. تخمین زده می شود که بین 10 تا 40 درصد از مردانی که اضافه آهن دارند، مشکلات آلت تناسلی نیز دارند که اغلب مربوط به میل جنسی و عملکرد نعوظ است.

چرا این اتفاق می افتد؟ معمولاً به این دلیل است که مقداری از آهن اضافی که در بدن گردش می کند ممکن است در بیضه ها ته نشین شود که می تواند به توانایی بدن برای تولید مقادیر کافی تستوسترون آسیب برساند. هنگامی که سطح تستوسترون کاهش می یابد، یک مرد تمایل به کاهش میل جنسی دارد. او همچنین در به دست آوردن یا حفظ نعوظ مشکل بیشتری دارد. اگر آهن اضافی نیز در قلب رسوب کند، این موضوع اخیر تشدید می شود. وقتی قلب نتواند در اوج عملکرد خود کار کند، بر توانایی جریان خون آزادانه و سریع به آلت تناسلی تأثیر می گذارد که برای عملکرد مناسب نعوظ بسیار مهم است.

گاهی اوقات ممکن است فردی به دلیل هموکروماتوز از این نوع مشکلات آلت تناسلی داشته باشد بدون اینکه بداند به آن مبتلا است. اگر مردی برای مسائل مربوط به عملکرد جنسی به پزشک مراجعه کند، ممکن است بخواهد بپرسد که آیا هموکروماتوز یک علت احتمالی است، به خصوص اگر او یک قفقازی تبار شمال اروپا باشد.

درمان هموکروماتوز نه تنها برای رسیدگی به این مشکلات آلت تناسلی بلکه برای تضمین سلامت کلی نیز ضروری است. استفاده از کرم سلامت آلت تناسلی برتر نیز به صرفه است (متخصصان بهداشت روغن Man1 Man را توصیه می کنند که از نظر بالینی ثابت شده است که ملایم و برای پوست بی خطر است). کرم بهتر حاوی ویتامین C و ال-آرژنین است که هر دوی اینها سلامت را به گونه ای بهبود می بخشد که می تواند مشکلات آلت تناسلی را کاهش دهد. ویتامین C برای تولید کلاژن بسیار مهم است که بر استحکام بافت آلت تناسلی تأثیر می گذارد. در همین حال، ال-آرژنین به ایجاد اکسید نیتریک کمک می کند، که به نوبه خود به بازتر نگه داشتن رگ های خونی آلت تناسلی و افزایش جریان خون کمک می کند.