مشهودترین و آذردهنده ترین زیان یک سرمایه گذار؛ خرید در سقف، فروش در کفبه گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، الناز جمالی مدیر مشاورسرمایه سرمایه گذاری گفت: روزهای تکراری و فرسایی بازار سهام ادامه دارد، اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که هیچ روندی پایدار نیست و در اوج نامیدی بازگشت. روند صورت می گیرد.

جمالی با اشاره به بی‌رمق بودن شرایط فعلی بازار در ادامه افزودن بازار سهام در یک بلاتکلیفی به سر می‌رسد که این بلوط‌کلیفی با نگاه به بازار رکودی و همچنین اهرم‌های تأثیرگذار بر بازار سهام نویدبخش روزهای تابستان و بازار مثبت است. همچنین در شرایط فعلی حرکت لیدرهای بازار در حمایت از شاخص کل نشان از حمایت نامحسوس در بازار سهام را می دهد.

مدیر مشاورسرمایه سرمایه‌گذاری سرمایه مشخص کرد: یک نکته بسیار مهم که در تحلیل‌ها به آن پرداخت نمی‌شود، ارزش شرکت‌های موجود در بازار است. به عبارتی، بازارسرمایه در ظاهر فقط متکی به گردش نقدینگی و پیشنهاد و استفاده است، اما مهم‌ترین رکن آن، وجود خود شرکت‌هاست.

به گفته این کارشناس بازارسرمایه؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم هر یک از ما سهامداران، برخی از این شرکت‌ها هستند و اگر ارزش ما را به هر طریقی پایین آمده، خود شرکت‌ها یا دارایی ما هنوز سر جای خود هستند و نیستند و از بین نمی‌روند. همین تفاوت اصلی بازار سرمایه با سایر بازارهای موازی است.

وی بیان داشت: بدترین حالت ممکن است این باشد که عده‌ای سهام شرکت‌ها را در بالاترین قیمت به ما بفروشند و در پایین‌ترین قیمت از ما بخرند. این زیان مشهودترین و آذردهنده ترین زیانی است که یک سرمایه گذاری می تواند متحمل شود.

جمالی اظهار داشت: وقتی گزارش ماهانه و فصلی شرکت‌ها حکایت از رشد سودآوری آن‌ها دارد، سهام ما هم ناگفته‌های ارزنده‌تر شده است و کلید ماجرای سهامداران واقعی است. همچنین کلیدهای سهامداری موفق، در دست شرکت‌هایی هستند که ارزش ذاتی و بنیادی بالا دارند.

این کارشناس بازارسرمایه در پایان گفت: اگر از این زاویه به بازار نگاه کنیم، می‌توانیم با شرایط فعلی، شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند. از این رو بدون‌شک اگر ما عرضه کنیم، قیمت سهم بالا می‌رود و حقوقی هم در این شرایط ارائه می‌شود، فقط خود را از دست داده است.

وی مشخص کرد: عوامل مهمی از جمله نوسانات قیمت نفت برنت و کامودیتی ها، نرخ دلار و ثبات در کانال 30 هزار تومانی در کنار قیمت نیما و سَنا و همچنین اخبار سیاسی که در محوریت برجام در حال چرخش است بازار سهام را با ابهام روبرو کرده در نتیجه اغلب سهامداران در نقش فروشنده در بازار حضور دارند، ولی باتوجه به قرار گرفتن در فصل مجامع، پیش‌بینی می‌شود بازار سهام روند متعادل و مثبتی را طی کند.