مسئولین در تراز نظام اسلامی باشندبه گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز،حجت الاسلام حسینعلی سعدی رئیس دانشگاه امام صادق(ع) در جمع عزاداران ورامینی که بمناسبت شهادت امام صادق(ع) در مصلی این شهر گرد هم آمده بودند، گفت: ورامین منطقه شهدای مقاومت است، این منطقه همیشه قهرمان به ندای امام خمینی(ره) که یک شاگرد مکتب امام صادق(ع) پاسخ داد،که اصل این حرکت مبارزه با سلطه بود که نشأت گرفته از سیره اهلبیت(ع) است.

وی با اشاره به سالروز شهادت امام صادق(ع) بیان داشت: مسئله تبدیل ولایت الهی به مسئله خلافت و بعدا به سلطنت موروثی بعد از رحلت پیامبر(ص) رقم خورد.

حجت الاسلام سعدی افزود: طبق اسناد تاریخی امیرالمومنین(ع) در هفتاد هزار منبر لعن می شد در حالیکه صاحب منبر علی(ع) است که در این رخداد عجیب عالمان درباری نقش داشتند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: جبر گرایی را در زمان امام صادق(ع) ترویج کردند و مسئولیت اجتماعی از دوش آحاد جامعه برداشته شد که این برخلاف سیره پیامبر(ص ) بود.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به حرکات خزنده علمی در زمان صدر اسلام و پس از رحلت پیامبر(ص) گفت: ممنوعیت نقل حدیث از لسان پیامبر(ص) یکی از کارهایی بود که در تریبون ها شکل گرفت و مدارس علمی چنین تفکراتی را پایه گذاری کردند و امثال ابوهریره ها تئوری پرداز ممالک اسلامی شدند.

وی جریان مبارزات فکری در زمان امام صادق(ع) را فراوان دانست و اظهار داشت: در زمان امام صادق(ع) بسیاری از بزرگان آن زمان خواستار احیای تفکرات عباسی شدند اما امام(ع) فرمودند دین ارکانی دارد مانند مسئولیت پذیری است و از همه مهمتر مسئله ولایت است که ستون اسلام است و حذف ولایت اولین انحرافی است که دشمنان در هر زمان بر روی آن تاکید دارند.

حجت الاسلام سعدی بیان داشت: امام صادق(ع) حل شدن مسئله ولایت را حیاتی دانستند و در این رابطه روحانیت اصیل هیچگاه در طول تاریخ با سران سلطه هیچ رابطه ای نداشته اند و از این دسته از روحانیون زیاد بوده اندکه در طول تاریخ هیچگاه با سران سلطه کنار نیامدند که امام خمینی(ره) نمونه این بزرگان بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: کسانی که برای دنیا زبانشان نچرخد و مدیریت بر زبان و قلم داشته باشند در طول تاریخ زیاد بوده اند و زمانی پول هایی داده شد که بی بند و باری ترویج شود و عشرت طلبان هیچگاه در میدان جهاد نمی توانند حاضر شوند و امام صادق(ع) با چنین جریان هایی مبارزه کردند و استفاده از هنر برای ترویج معارف اسلامی از اهداف ایشان بود.

وی بیان داشت: تغییر هندسه فرهنگ اسلامی در زمان امام صادق(ع) رخ داده بود و جوانان آن زمان هیچگاه مکتب علی( ع) را به خاطر جریان انحرافی موروثی نمی شناختند و حماسه سرایی در باب شعر یکی از کارها و برنامه های حضرت برای شناساندن علی(ع) به جوانان زمان خود بود و ایشان می فرمود: ما باید نسبت به جریان احساسات احساس مسئولیت کنیم و جریانی است که فرزندان ما را از نظر احساسی هدایت می کند تا به اهداف خود برسد.

حجت الاسلام سعدی در پایان گفت: امروز کسانی که بر مناصبی نشسته اند بدانند که چند ده شهید برای این میزها از دست دادند و مردم توقعشان این است که مدیرانشان در تراز نظام اسلامی باشند.

انتهای پیام/