مجموعه با همسایه، راهبرد ایران در رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترکبه گزارش بازار، علی‌اکبر محرابیان امروز در دومین کنفرانس «دهه بین‌المللی آب برای توسعه پایدار» از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۸ که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد، حضور در این اجلاس را برای تبادل تجربیات در زمینه مدیریت منابع آب و توسعه پایدار عنوان کرد. کرده و افزود: توسعه آب در توسعه و نیز نقش آن در پایداری و حفظ حیات بشر بر کسی پوشیده‌شده نیست. آب شیرین و قابل دسترس، یک منبع طبیعی، کمیاب و حیاتی و درعین حال پذیرنده است که انسان به طور مستمر در هر زمان و مکانی به آن نیاز دارد.

‌وی داد: همچنین آب یک کالای با ارزش و غیرقابل جایگزین در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور است که نقش محوری را در ادامه حوزه برعهده دارد و زیرساخت توسعه چندین بخش است.

وزیر نیرو با بیان اینکه بحران آب در هزار سوم چالش اصلی دنیا بوده است و امنیت آبی در قرن 21 اصلی حکومت‌ها است، نشان می‌دهد: در سال 10 گذشته و گزارش سالیانه مجمع جهانی اقتصاد، بیش از چندین بار گزارش شده است. اقتصاد جهان قرار داده است.

وی با اشاره به اهمیت حکومت‌ها نسبت به موضوع کم آبی، گفت: دنیا، بالاخص کم‌آب به قرارار حکمرانی مطلوب آب، مصرف آب و بهره وری بیشتر آب، بازخانی از آب و مصرف بخشی در عرضه و تقاضای آب هستند که با این کار. کشور میتوان به پایداری سرزمین، امنیت آبی، امنیت غذایی، امنیت ملی، حفظ اکوسیستم و سلامت جامعه دست یافت.

محرابیان با اشاره به نقش فراملی آب در ایجاد صلح و زمینه گفت‌وگو و همکاری بین ملت‌ها گفت: همانگونه که در گذشته رودخانه‌ها و منابع آبی منطقه، بستر و بالندگی تمدن‌های بشری ایجاد شده‌اند، در حال حاضر نیز می‌توانند زمینه ساز صلح و آرامش و بستری شوند. و مفاهمه به شماره آیند.

وی تاکید کرد: در این سیاست ارتباطی و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک، و همکاری با همسایه‌ها در چارچوب‌های دو جانبه و همکاری‌های دیپلماتیک است، بنابراین از منابع آبی و حفظ محیط زیست می‌توان استفاده کرد. برای مدیریت بیشتر و بیشتر سودمند و همکاری در مدیریت منابع آب در منطقه فراهم می کند.

وزیر نیرو داد: جمهوری اسلامی ایران با همه همسایه‌ها در ادامه قراردادها و در قالب کنفرانس‌های مشترک مشترک در طول سال‌های گذشته در خصوص همکاری در زمینه آب برگزار می‌شود و سعی می‌کند که معضلات و مسائل مشترک آبی‌های مشترک به سمت مذاکره انجام شود. و توافقات حقوقی و فنی هدایت شده و از سیاسی شدن موضوع آب نمی شود.

محرابیان با تشریح این کنفرانس اضافه کرد: به عنوان رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای آب شهری وابسته به یونسکو از وزرای آب ۱۶ کشور عضو شورای حکام مرکز دعوت می‌کنم در اجلاس آتی این شورا که به زودی با همکاری‌های منطقه‌ای با هدف “آب سازمان توسعه”. و صلح” برگزار خواهد شد، حضور پیدا کرده و در عملیاتی کردن این مشارکت جدی داشته باشند.

رئیس حکام مرکز منطقه‌ای آب شهری یادآور شد: پیش‌بینی‌های انجام شده، جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۹.۱ نفر از اعضای شورای شهر بودند که از این تعداد جمعیت در مناطق پرجمعیت و بدون بهداشت و آب شرب مناسب زندگی خواهند کرد. حدود ۹۰ درصد از این افراد در آسیا و آفریقا می باشند.

وی افزود: در طول کشور ایران مناسبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته به گونه‌هایی که هم‌اکنون حدود یک صد درصد جمعیت شهری و 82 درصد جمعیت روستایی دسترسی به آب شرب سالم دارند و یک سال گذشته طرح‌های آبرسانی عظیم به بیش از 10 هزار نفر می‌رسد. روستای ایران به صورت فوق العاده در حال اجرا است و در موضوع خدمات 53 درصد جمعیت کشور، معادل متوسط ​​جهانی تحت پوشش خدمات قرار دارند.

محرابیان با بیان اینکه آب در کشور ایران از دیرباز دارای ارزش والایی بوده و ایرانیان در استفاده پایدار از منابع آب زیرزمینی از طریق احداث قنات‌های پیش‌رو بوده است، گفت: در حال حاضر نیز چنین خشکسالی‌ها شدید گرفته شده است و این امر در پهنه سرزمین مشکلاتی را برای خود دارد. سیستم مدیریت آب برای مصارف مختلف ارائه‌شده، اما تلاش شده تا در سطح دولت جمهوری اسلامی ایران در قالب شورای عالی آب با ریاست رئیس جمهور پایدار و نمایندگان از وزرا، نمایندگان، خبرگان سیاست گذاری و هماهنگی صورت پذیرد تا با بهره گیری از دانش فنی و بومی. برنامه‌های سازگاری با کم آبی در سطح هر استان و هر حوضه آبریز با مشارکت کلیه ذی‌نفعان تهیه و اجرا می‌شود.

به گفته وزیر نیرو، اسلامی ایران آماده است تا با برگزاری نشست های مشترک برای تبادل تجربه در زمینه های مرتبط اقدام کند.

وی در پایان با قدردانی از دولت جمهوری تاجیکستان، گفت: امیدوارم کارشناسان و متخصصین آب، بهبود شرایط زندگی برای نسل فعلی و نسل‌های آتی را رقم زنند و همکاری‌های منطقه در این زمینه از پیش توسعه یافته‌ها و مودت و دوستی بین منطقه پابرجا باشد. نگه دارید. صلح و دنیای بدون جنگ برای همه ملت‌های دنیا آرزومندم.