مجارستان موجبات خشنودی پوتین را فراهم کرده استبه گزارش شبکه خبری تهران‌نیوز، به نقل ازریانووستی، «دیمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین با اشاره به بسته ششم تحریم‌های اتحادیه اروپا برضد مسکو، از موضع مجارستان در قبال تحریم نفت روسیه انتقاد کرد.

کولبا در این باره گفت: اگر این بسته بدون تحریم نفتی تصویب شود، من معتقدم که پوتین می‌تواند جشن بگیرد، زیرا این اولین بار است که وحدت اتحادیه اروپا به دلیل موقعیت یک کشور یعنی مجارستان، دچار شکاف می‌شود.

پیشتر «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان اعلام کرده بود که اعمال تحریم‌ها بر واردات انرژی از روسیه خطر بزرگی را متوجه بوداپست می‌کند.

اوربان در این باره گفته بود: رئیس کمیسیون اروپا این واقعیت را نادیده می‌گیرد که کشورهای اتحادیه اروپا در شرایط کاملاً متفاوتی قرار دارند و پیشنهادی ارائه می‌دهد که پارامترهای فردی کشورها را در نظر نمی‌گیرد. ما نمی‌توانیم این را بپذیریم، زیرا این مسئله برای مجارستان برابر با هدف قرار گرفتن با بمب اتم است.

همچنین وزیر خارجه مجارستان نیز در این باره گفته بود: طرح پیشنهادی بروکسل اقتصاد مجارستان را تهدید می‌کند. اگر تحریم نفت روسیه اجرایی شود، امنیت انرژی مجارستان و از طریق آن اقتصاد مجارستان را از بین می‌برد. ما نمی‌توانیم به کسی اجازه دهیم که نتیجه چندین دهه تلاش مردم مجارستان را از بین ببرد.

اجماع بر سر تصویب این بسته با موانعی رو به رو شده است، به طوری که برخی از کشورها به دلیل وابستگی انرژی خود به نفت روسیه، در برابر تحریم پیشنهادی واردات نفت این کشور مقاومت می‌کنند و این احتمال که آنها این اقدام را وتو کنند وجود دارد، مگر اینکه معافیت‌هایی به آنها اعطا شود.

انتهای پیام/