مبارزه با ارز نیاز به کنترل انتظارات تورمی داردبه گزارش بازار به نقل از ایبنا، عباس علوی راد، کار اقتصاد درباره اصلاحیه قانون جدید مبارزه با قاچاق ارز گفت: هدفی که قانون مبارزه با کالا و برای ایجاد مانع در جهت دلالی ارز، سوداگری، نوسان‌گیری و … دنبال می‌کند، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. در واقع هدف بسیار مهم است، زیرا نباید از این دست که مخرب اقتصاد کلان است و سود دهی آن تنها شامل حال عده‌ای خاص می‌شود، اجازه داده شود. با این حال باید در نظر داشت که مشابه این کار در فروردین سال ۹۷ تجربه شد.

این کارشناس اقتصاد در ادامه بیان کرد: زمانی که آقای جهانگیری در برابر دوربین های تلویزیون اعلام کرد، صرافی ها باید کرکره های خود را تمام پائین وارد کنند، خرید و فروش آرزوی وجود ندارد و نیازهای ارزی را برای تامین می‌آورد، اتفاقات انتظارات پیش از نرفت.

این کارشناس اقتصاد در این رابطه احساس می‌کند: سال 97 انتظار می‌رفت مردم که پول داغ تغییر کند، اما واکنشی به این خبر به سمت بازارهایی که دیرتر در اثر رجزخوانی‌های آقای آقای وارد حاشیه می‌شوند، بود، زیرا در نتیجه این تصمیم، یک ناامنی می‌شود. شده بودند.

علوی راد در ادامه بیان کرد: مردم در شرایط تورمی به طور طبیعی در جستجوی راه حلی برای جلوگیری از افت ارزشی نقدینگی خود هستند و مسیر ارزی را مسدود می کنند، منابع نقدینگی را وارد مسیرهای دیگری خواهند کرد که نتیجه آن بازار است. زمانی که در کشور تورم 40 درصد وجود دارد و افراد احساس می‌کنند منابع نقدینگی را می‌خرند، آنها می‌توانند از دست بدهند، مانعی برای حفظ و نگهداری آرزو در خانه به وجود آید مانند آب، راه دیگری پیدا کنند.

وی در خصوص تفاوت در سال 97 با سال 97 اظهار داشت: این دوره با کمی تفاوت دارد و آن هم قانون است که در مقایسه با سال 97 بسیار خوب و مناسب به نظر می‌رسد زیرا قانون تعیین درصد برآمده است تا این مسئله را در کشور نهادینه کند. کند و همین امر می‌تواند موضوع فوق را با گذشته متفاوت‌تر کند، اما در بهترین شرایط هم داد و ستدهای زیرزمینی و سوداگری از فعالیت‌های بازار ارز به سمت بازار دیگری که خواهد کرد.

این کارشناس اقتصاد پیشنهاد خود را در این رابطه چنین مطرح می کند: مهم ترین عامل موفقیت در این زمینه خاموش کردن انتظارات تورمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. موارد بعدی هم این است که اجازه داده شود که منابعی در اختیار داشته باشند، آن را در مسیرهای قابل رصد و مطمئن، وارد کنند.

علوی راد در این ارتباط افزود: در زمان آقای احمدی نژاد از مردم درخواست کردند تا آرزوی خود را به بانک‌ها بسپارند و اصل و فرع پول خود را با دلار دریافت کنند، اما پس از مراجعه به ریال و همین امر باعث می‌شود تا در دوره‌های مختلف. بعد از مردم به این نوع از خواست‌ها پاسخ مثبت نمی دهند زیرا اعتمادشان خراب شده بود. بنابراین اجرای این قانون به پیش زمینه‌هایی نیاز دارد که مورد توجه قرار گیرد.