مامانعت روسیه از کشف غلات، جنایت جنگی استبه گزارش بازار، علی‌رغم گزارش می‌دهد که مبنی بر مقصر بودن در ماجرای عدم وقوع غلات از این کشور و اعلام آمادگی مسکو برای کمک به فعالیت‌های مجدد بنادری، مقامات اروپایی بار دیگر روسیه را می‌خواهند این بحران را نشان دهند.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) روسیه را به جلوگیری از خطر غلات داخلی و عامل ایجاد بحران غذایی در جهان محیط کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بورل در مصاحبه کوتاه با خبرنگاران پیش از ورود به نشست وزرای کشورهای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، ادعا می‌کند که محاصره میلیون‌ها نفر از مردم روسیه یک جنایت جنگی است.

وی با برترزنی بی‌اساس به روسیه مدعی نوشت: «ما از روسیه می‌خواهیم که محاصره بنادر (اوکراین) را پایان دهد. غیرقابل تصور است، نمی‌توانم تصور کنم که میلیون‌ها تن گندم در آن‌ها مسدود شود در حالی که در بقیه جهان مردم از گرسنگی رنج می‌برند».

بر اساس این گزارش، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «این یک جنایت جنگی واقعی است، بنابراین نمی‌توانم تصور کنم که این جنایت بیشتر طول بکشد».

این موفقیت‌زنی در حالی است که پیشتر وزارت خارجه ترکیه خبر داد که از نظر رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه، طرح سازمان‌ها برای خطر غلات داخلی قابل قبول است اما باید گفت‌وگوهای مسکو رفع شود.

به گزارش فارس، روسیه و روسیه مجموعا نزدیک به یک سوم جهانی پیشنهاد گندم را می‌دهند. قانون صادرکننده عمده ذرت، جو، روغنگردان آفتاب و روغن کلزا است. روسیه و بلاروس نیز بیش از 40 درصد از پتاس مواد مغذی جهانی را تولید می‌کنند. به سازمان ملل 36 کشور جهان بیش از نیمی از گندم خود را از طریق مردم و گفته‌ها می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به لبنان، سوریه، ایمان، سومالی و کنگو اشاره کرد.