قطعنامه آژانس احیای برجام را سخت تر کرده استبازار گروه بین الملل: قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) به همراه آمریکا با موضوع درخواست از ایران برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ۳۰ رأی موافق، ۲ رای مخالف روسیه و چین و ۳ رای ممتنع هند، پاکستان و لیبی به تصویب شورای حکام رسید.

«محمدرضا غائبی» سرپرست نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران، با توجه به این که مخالفت‌های سیاسی و مغرضانه را از برخی از اعضای شورای حکام، در این خصوص گوشزد کند..

متعاقب این اقدام ایران اعلام کرد به تمامی دوربین های فراپادمانی خاتمه داد. محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این خصوص اعلام کرد: ما به فعالیت از دوربین های فراپادمانی خاتمه دادیم، به فعالیت بقیه هم خاتمه می اندیشید. تعداد این دوربین ها، ۱۷، ۱۸ عدد است.

در خصوص این موضوع خبرنگار بازار گفتگویی با پروفسور«رابرت شاپیرو» استاد دانشگاه کلمبیا آمریکا تنظیم کرد که در ادامه می آید.

* قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران صادر شد. ارزیابی شما از این قطعنامه چیست؟
قطعنامه های آژانس بین المللی انرژی اتمی معمولاً در ایالات متحده آمریکا و متحدان آن صادر می کند بنابراین با فشار اسرائیل و برخی از مخالفان ایران، چنین نامه ای را صادر نمی کند.

این نامه مانند سایر قطعنامه های صادر شده علیه مسیر تهران را سخت کرده است زیرا با واکنش تهران مواجه خواهد شد. اما ایالات متحده آمریکا و متحدان آن می‌خواهند راه‌حل تهران را در جهت توافق نظر خود تحت فشار قرار دهند.

*برخی معتقدند که لحن این قطعنامه دیگر تند نبود و واکنش ایران به آن نیز بسیار شدید نبود و راه باز برای «بردبرد» هنوز باقی مانده است. ارزیابی شما چیست؟
آژانس بین المللی انرژی اتمی می داند اگر خطوط قرمز ایران را رعایت نکند؛ ایران با سرعت بیشتر به فعالیت های هسته ای خود ادامه خواهد داد و خود را ملزم به اطاعت از الزامات اعلامی کند که دوربین های فراپادمانی آژانس را در پی صدور قطعنامه قطعی است. بنابراین لحن قطع نامه تند نبوده و مسیر ادامه روند باز مانده است گرچه در طی کردن مسیری که تصمیم گرفته شده است.

*نشست بعدی شورای حکام حدود سه ماه دیگر است. با توجه به قطعنامه فعلی آیا احیای برجام پیش از نشست آینده شورای حکام برگزار می شود و به نتیجه می رسد؟
هدف واشنگتن و متحدان آن تحت فشار قرار دادن ایران جهت پذیرش توافق نامه مورد انتظار آنها و به نوعی پذیرش درخواست های آنهاست. بنابراین آمریکا خواهان ادامه و رسیدن به نتیجه نهایی است. دید در آینده نزدیک چه اتفاقی رخ خواهد داد.

* ارزیابی وجود دارد که دولت باید تا انتخابات میان دوره ای کنگره در خصوص برجام در حالت «بی تصمیمی» قرار گیرد. چرا که ممکن است هر گونه توافق با ایران نتایج منفی بر نتایج این انتخابات بگذارد. از سوی دیگر ارزیابی می شود که ایران نیز می تواند تا ماه نوامبر باید صبر کرد تا وضعیت باید در ساختار داخلی آمریکا و احتمالاً در انتخابات آینده ریاست جمهوری مشخص شود. چرا که این انتخابات تا حدی روشن کننده وضعیت آینده است. ارزیابی شما چیست؟
بله منطقی است که تصمیم به تصمیم گیری، تا بعد از انتخابات ۲۰۲۲ به نظر بیفتد. دولت باید در حال حاضر در زمینه مسائل سیاست خارجی در موقعیت قوی تری قرار داشته باشد و به همین دلیل دلیلی برای دستیابی به توافق داشته باشد.

*با توجه به روند تحولات آینده برجام را چگونه ارزیابی کنیم؟
آینده این توافق هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و می تواند از انتخابات ۲۰۲۲ ادامه یابد.