فیلم «عنکبوت مقدس» موهان نماینده دانمارک بودگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزروز گذشته رسانه های خارجی از حضور فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته موهون در جشنواره اسکار خبر دادند.

کشور دانمارک فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته ماهن را که در جشنواره کن جنجال زیادی به پا کرد را به عنوان نماینده آکادمی اسکار معرفی کرد.

بررسی وقایع و شرایط پیرامون فیلم عنکبوت مقدس به خوبی نشان می دهد که ساخت این فیلم بر اثر تصادف یا سوء تفاهم یا عدم شناخت صورت نگرفته است، بلکه بسیار آگاهانه و با اهدافی خاص تولید و تدوین شده است. کار را می توان از انتخاب فیلمنامه تا کارگردانی و انتخاب بازیگران، همه تحت پروژه اسلام/ایران هراسی فرموله کرد.

* فیلم ضد ایرانی «عنکبوت مقدس» نماینده دانمارک در اسکار بود

به گزارش اسکرین دیلی، “کشور دانمارک تریلر فیلم “عنکبوت مقدس” به کارگردانی علی عباسی را به عنوان نماینده خود به اسکار ارسال کرد. موسسه فیلم دانمارک فیلم “عنکبوت مقدس” علی عباسی را به همراه فارل پترسون انتخاب کرده است. بقیه عمر» و «همان بهشت» تی.لیندنبرگ به عنوان سه گزینه آخر او برای حضور در اسکار و در نهایت فیلم «عنکبوت» «قدس» به عنوان نماینده کشور معرفی شد.

لازم به ذکر است که دانمارک طی سالیان گذشته به مقدسات مذهبی میلیاردها مسلمان توهین کرده است که از جمله آنها می توان به انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و محتوای توهین آمیز به اعتقادات مسلمانان اشاره کرد. فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» نیز هجمه مستقیمی به اعتقادات مذهبی و ارادت مردم ایران به امام رضا (ع) است و به وضوح سعی در صدمه زدن به این جایگاه جاودانه دارد.

از این رو کشور دانمارک عمدا فیلمسازان دانمارکی را کنار گذاشت و فیلمی از یک کارگردان ایرانی را با رویکردی عجیب به فرهنگ آن کشور به عنوان جایگزین اسکار فرستاد. در واقع رویکرد دانمارک این سوال را مطرح می‌کند که آیا جدای از اپورتونیسم سیاسی-مذهبی، کمترین جنبه از مسائل هنر زیبایی‌شناختی در نظر گرفته شده است؟

در واقع، دانمارک بر مسائلی از این دست تکیه می کند تا بتواند از طریق رویکرد اسلام هراسی غرب برای خود امتیاز کسب کند.

بی شک این پرونده آنقدر حساس است که می توان حتی سفیر یا بالاترین مقام سفارت دانمارک در تهران را برای توضیح ادامه رفتار اسلام هراسانه در وزارت امور خارجه فراخواند.

* فیلمی تبلیغاتی علیه ارزش های ایرانی ـ اسلامی

فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» بیش از آنکه یک فیلم باشد، به عنوان یک تبلیغ تصویری علیه مردم ایران و دین مبین اسلام شناخته می شود. فیلمی ساخته گروهی از ایرانیان ترک وطن در اردن. فیلم تصویری فوق العاده زشت از ایرانیان را نشان می دهد. اما همانطور که گفته شد آنچه در فیلم «عنکبوت مقدس» بیشتر به چشم می خورد محتوای ضد اسلامی فیلم و چهره غیرانسانی مردم متدین ایران است. فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» رفتار قاتل زنجیره ای را که به دلیل اختلالات روانی مرتکب قتل شده بود به ارزش های ایرانی-اسلامی نسبت داد!

* فیلم «جنگ جهانی سوم» نماینده ایران در اسکار بود

هفته گذشته کمیته نامزدی نماینده سینمای ایران که زیر نظر ویکی پدیا سینما فارابی ایجاد شده بود، فیلم «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی را به عنوان نماینده سینمای ایران برای نامزدی در اسکار ۲۰۲۳ انتخاب کرد. فیلمی که شاید هیچ مخاطب ایرانی آن را ندیده باشد، چون هنوز در کشور منتشر و پخش نشده است.

تنها چیزی که در مورد آن می دانیم این است که فیلم به تازگی برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره فیلم ونیز شده است.

قضاوت در مورد کیفیت و محتوای فیلم «جنگ جهانی سوم» را به بعد از دیدن فیلم موکول کنید. در مورد اینکه آیا کار در حدی است که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به جشنواره برود یا خیر، کمیته معرفی نماینده سینمای ایران باید پاسخگو باشد.

* نحوه انتخاب کار برای اسکار

در سال های اخیر معمولاً هر آکادمی اسکار میزبان اثری از جمهوری اسلامی ایران بوده و تاکنون ایرانیان زیادی را به عنوان برگزیدگان خود در صحنه خود دیده است.
نحوه انتخاب آثار منتخب برای ارسال به اسکار در ایران توسط کمیته ای انجام می شود که اعضای آن توسط خانه سینما انتخاب می شوند (انتخاب توسط بنیاد فارابی انجام می شود).
انتخاب معمولاً از بین فیلم‌هایی انتخاب می‌شود که در اکران نمایش داده می‌شوند و دارای استانداردهای بین‌المللی فیلم‌سازی هستند، فیلم باید حداقل هفت روز متوالی طبق آیین‌نامه جشنواره اکران شود. به نظر می رسد اعضای هیات انتخاب، نمایش فیلم «جنگ جهانی سوم» در جشنواره ونیز را اکران مردمی دانستند.

در اینجا بحث بر سر نحوه انتخاب یا قانونی بودن یا نبودن این اثر نیست، حتی کیفیت یا محتوای فیلم «جنگ جهانی سوم» در نظر گرفته نشده است، بلکه بحث اصلی این است که جمهوری اسلامی ایران است یا خیر. آیا در جشنواره که یک فیلم است، افراد ضداسلامی اجازه شرکت داشتند. مسئله اصلی پذیرش قواعد بازی و رقابت در کنار یک اثر ضد دینی است که ارزش ها و باورهای مردم ایران را نشانه رفته است.

روسیه اسکار را تحریم کرد

در همان زمان، گاردین گزارش داد که روسیه از اعزام نماینده به اسکار خودداری کرده و جشنواره فیلم را تحریم کرده است. آکادمی روسیه در بیانیه ای در 26 سپتامبر اعلام کرد: «هیئت اجرایی آکادمی فیلم روسیه تصمیم گرفته است تا در این دوره نماینده ای را برای جوایز آکادمی فیلم آمریکا معرفی نکند».

در این خبر رویکرد قاطع روسیه به جشنواره اسکار کاملا مشخص است، رویکردی که نه به دلیل ضعف و ناامیدی، بلکه به دلیل قدرت و اعتماد به نفس دولت ایجاد شده است.

*تحلیل نهایی

در تحلیل نهایی این سوال پیش می آید که حالا که اسکار مجوز چنین فیلم مبتذل و ضد ایرانی را داده است، آیا باز هم می خواهیم در اسکار رقابت کنیم؟

اکنون که اسکار با اکران فیلم مضحک و توهین آمیز «عنکبوت مقدس» موافقت کرده است، تحریم اسکار یکی از راه حل های درستی است که می توان به آن فکر کرد. این اقدام اگرچه بی سابقه است و پس از نمایش فیلمی توهین آمیز به پیامبر اکرم (ص)، سینمای ایران اسکار را تحریم کرد و از اسکار 2013 که بازتاب رسانه ای بالایی در رسانه های جهان داشت، کنار رفت.

باید منتظر واکنش سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی باشیم تا رویکرد خود را برای زیستن چنین فیلم مضحکی و توهین کامل به جامعه ایرانی و فرهنگ اسلامی توضیح دهند.

مراسم اهدای جوایز اسکار در تاریخ 12 مارس 2023 برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/