فعالیت جراح بافت زنجان 9 ماه پس از دستور رئیس جمهور ممنوع شد. کلید در دست وزارت حراست و بانک مرکزی است


گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزمجتمع “سرجین بافت” یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی کشور در زمینه نساجی است. با وجود 50 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و بیش از 1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی، این مجموعه همچنان تولیدی ندارد و در گره مشکلات عدیده به ویژه موانع بانکی گرفتار شده است. فعالیت در سرگین بافت با تولید نخ شروع می شود و در نهایت پس از بافت، تکمیل و رنگرزی به لباس منتهی می شود. عملیات اجرایی این طرح از سال 1388 آغاز شده و بر اساس آمارهای موجود، این واحد ظرفیت تولید 10000000 و 500000 تن نخ پنبه و 5000000 و 950000 مترمربع پارچه را دارد و ظرفیت تولید 5000000 انواع را دارد. پوشاک و قابلیت استفاده دارد و نزدیک به 2 هزار نفر نیز در آن مشغول به کار هستند.

شایان ذکر است در این پروژه از تکنولوژی ماشین آلات اروپایی استفاده شده و تجهیزات لازم خریداری شده است، این پروژه در زمینی به مساحت 163 هزار و 733 متر مربع و با زیربنای 74 هزار و 263 متر مربع در شهرک صنعتی علی آباد زنجان ساخته شده است. اما با وجود همه شرایط و با وجود اینکه این واحد از طریق صندوق توسعه ملی به مبلغ 50 میلیون یورو برای خرید تجهیزات از تسهیلات ارزی استفاده کرده و هزار و 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری دارد، اما در سال های گذشته روند کار ادامه دارد. با موانعی که بانک تعیین کرده است. عامل ایجاد شده متوقف شده و عملا تولیدی در این واحد انجام نمی شود.

خوشبختانه در ششم آبان ماه سال گذشته آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در دهمین سفر استانی خود به استان زنجان رفت و در بدو ورود به زنجان از واحد تولیدی هر چند تعطیل شده بازدید کرد و به صراحت دستور داد. وزیر صمت و مسئولان استانی گفت: موانع تولید و مشکلات بانکی از سر راه واحد تولیدی برداشته شده و 2 هزار کارگر مشغول به کار شوند.

چند روز پس از سفر آیت الله رئیسی به استان زنجان، ناصر فغفوری، رئیس سازمان حراست استان زنجان در گفت و گو با تسنیم قول حل مشکلات بانکی این واحد تولیدی را داد و اذعان داشت: فاز اول این دوربین تولیدی خواهد بود. . در اردیبهشت 1401 به بهره برداری می رسد و تولید مجموعه آغاز می شود، اما در کمال ناباوری به دلیل برخی بروکراسی های اداری و همچنین تعلیق مسئولان استانی و کشوری، دستورات رئیس جمهور همچنان پابرجاست. مشخص نیست مشکلات بانکی این مجموعه که با همت بانک سابق، بانک مرکزی حل خواهد شد و به گفته مسئولان بستگی به استان دارد که چه زمانی برطرف شود.

حساب های کارخانه همچنان مسدود است

گلمرضا حسن پور، مسئول بسیج اصناف و بازاریان کشور در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: یکی از وظایف بسیج اصناف رفع موانع تولید است؛ به طوری که یکی از وظایف بسیج اصناف رفع موانع تولید است. از سوی دیگر بسیج اصناف پیگیری مصوبات اقتصادی رئیس جمهور مسئولان استانی و کشوری را وظیفه خود می داند.

وی افزود: جناب رئیس جمهور ششم آبان ماه سال گذشته به زنجان سفر کردند. آقای رئیسی در این سفر صراحتا دستور دادند که مشکل بانکی واحد بزرگ تولیدی سارگین بافت حل شود، ۲ هزار کارگر مشغول به کار شوند، اما با تمام دغدغه هایی که آیت الله رئیسی برای تولید و حمایت از تولید دارند، متاسفانه. دستورات وی باقی می ماند در میدان زنجان مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی دستوری صادر می شود، رئیس بسیج اصناف و بازاریان کشور باید بدون اتلاف وقت آن را حل کند، گفت: حدود 9 ماه از سفر استانی رئیس جمهور می گذرد و متاسفانه مشکل بانکی این مجموعه است. هنوز حل نشده است. بانک مرکزی و مسئولان استانی باید تمام تلاش خود را برای حل هر چه سریعتر این مشکل انجام دهند.

وی گفت: هفته گذشته در سفری که به استان زنجان داشتم متوجه شدم مشکل سرجین بافت هنوز حل نشده است. واحد تولیدی تجهیزات وارد کشور کرده است و تاریخ تولید برخی از دستگاه ها سال 2020 است و موضوع در کشور بی نظیر است. من سعی می کنم از طریق مسئولان کشوری و همچنین مسئولان بانک مرکزی مشکل را حل کنم و معتقدیم مشکلات بانکی نباید مانع تولید شود.

حسن پور گفت: در گفتگو با مسئولان و مدیران کارخانه متوجه شدم که ظروف کارخانه همچنان قفل است و امکان خرید یک کیلو پنبه وجود ندارد. ناگفته نماند که فرماندار زنجان در جلسه شورای تامین دستور افتتاح حساب ها را صادر کرد اما این مصوبات اجرا نشد.

تولید ملی، تولید؛  دانش بنیان، اشتغالزایی، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، استانداری زنجان،

خبرنگار تسنیم برای پیگیری موضوع به سراغ محسن افشارچی استاندار زنجان رفت. این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص علت تاخیر در حل مشکل سارگین بافت گفت: مشکل سارگین بافت ادامه دارد اما قبول دارم که کند پیش می رود و دست مسئولان استانی نیست. . در تابلوی تامین تا حد امکان تلاش کرده ایم از واحد تولیدی حمایت کنیم.

وی گفت: از سوی دیگر پرونده سرجین بافت با 28 فقره اتهام (چک برگشتی از بانک امل) در دست قاضی تعزیرات است و باید حکم صادر شود. البته تعزیرات اعلام کرد از آنجایی که برای این پرونده آزادی صریح از سوی رئیس جمهور وجود دارد، صدور حکم مشکلی ندارد.

استاندار زنجان گفت: سرجین بافت به دلیل تعهدات ارزی با بانک سودرات با مشکل مواجه شد. اکنون بانک صدارت اعلام می کند که بانک مرکزی باید به آن اجازه دهد تا به تعهدات رشد خارجی عمل کند. چند روز پیش موضوع را از مشاوران رئیس کل بانک مرکزی پیگیری کردم و قرار شد در این هفته با گروهبان بافت در راستای نمایندگان استان جلسه ای برای حل مشکل سودرت برگزار شود. بانک. .

وی گفت: در مجموع راه حل این مشکل در دست وزیر حراست و بانک مرکزی است. نخست وزیر صلح باید به معاون خود دستور دهد کمیسیون ماده 3 را برای تسویه تعهدات ارزی تشکیل دهد. از سوی دیگر، رئیس کل بانک مرکزی باید به بانک سودرات اجازه دهد تا از شکایت خود صرف نظر کند.

تولید ملی، تولید؛  دانش بنیان، اشتغالزایی، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، استانداری زنجان،

ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در گفت وگو با تسنیم، اظهار داشت: در سال های اخیر حدود 32 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای واحد تولیدی تخصیص یافته است و خوشبختانه. ماشین آلات چیده و در کارخانه نصب شد.

وی گفت: این واحد تولیدی برای اینکه بتواند طرح خود را به شکل پیشرفته تری اجرا کند، 19 میلیون یورو نزد نمایندگی بانک صادرات ایران اعتبار گشایش می کند و حتی معادل ریالی آن را در بانک نمایندگی واریز کرده است. واحد تولیدی توانست ماشین آلات 5 میلیون یورویی را وارد کشور کند اما پس از مشکلات و تحریم های ظالمانه آمریکا، واردات ماشین آلات دیگر با تاخیری دیگر و با تاخیر 6 تا 8 ماهه صورت گرفت. بانک برای موافقت با ترخیص ماشین آلات از گمرک هزینه ای پرداخت نمی کند و مدیر پروژه به دلیل ترس از رها شدن ماشین آلات بدون انتقال سفارش را ثبت می کند..

وی توضیح داد: طبق برگه سبز، وی در مورد واردات دستگاه به بانک عامل توضیح داد اما متاسفانه بانک مربوطه مدارک را قبول نمی کند و معتقد است ماشین آلات بدون انتقال ارز وارد کشور شده است. اما واقعیت با توجه به اینکه نهادهای نظارتی استان جلوی آن را گرفته اند این است که در واردات ماشین آلات تردیدی وجود ندارد و مدیرکل وقت دیوان محاسبات موضوع را بررسی و تاییدیه مبنی بر بلاخلاف بودن تعهدات ارزی صادر کرد. .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: سال گذشته حضور سرزده آیت الله رئیسی در واحد تولیدی باعث شد تا ایشان دستور صریح حل مشکل را صادر کنند، اما حدود 9 ماه بانک صادرات نتوانست به بحث ها رسیدگی کند. بانک مرکزی

وی ادامه داد: هفته گذشته رئیس بسیج اصناف در سفر به استان زنجان مشکل را از معاونت دادستان کل کشور و معاونان وزارت حراست پیگیری کرد. در رایزنی تلفنی مقرر شد معاون دادستان بانک مرکزی پیگیر مشکل بانک کار با سرجین بافت باشد.

حل مشکل در دست وزارت حراست و بانک مرکزی است

فغفوری گفت: حل مشکل کارخانه از دو طریق امکان پذیر است. اول حذف تعهدات ارزی که باید در کمیسیون ماده 3 به ریاست معاونت امنیتی وزیر کشور بررسی شود (این موضوع از سوی معاون اجرایی رئیس جمهور به کمیسیون ماده 3 ارجاع شده است) و همچنین بانک مرکزی باید وارد عمل شود. در زمینه 28 فقره چک برگشتی از بانک عامل، زیرا بانک عامل اعلام کرده است که بدون دستور بانک مرکزی نمی تواند شکایات خود را پس بگیرد.

وی گفت: در شورای تامین مصوب شد که حساب های بانکی واحد تولیدی افتتاح شود و حتی رئیس کل بانک مرکزی نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی ارسال کرد اما این مصوبه مورد بی توجهی بانک مرکزی قرار گرفت. حتی مسئولان کارخانه هم نمی توانند خرید کنند زیرا 28 چک برگشتی آنها توسط سیستم تسویه نشده است.

با این تفاسیر کاملاً مشخص است که حل مشکل بانکی واحد تولیدی پارچه سرجین درگیر برخی مسائل اداری بوده و همین موضوع باعث شده تا یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی صنعت نساجی کشور تعطیل بماند. با این حال امیدواریم مسئولان کشوری و استانی تلاش مضاعف کنند تا مشکل این واحد تولیدی هر چه زودتر مرتفع شود و بیش از 2 هزار کارگر در این کارخانه مشغول به کار شوند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/