فصل مناسبات ایران و روسیه در حوزه انرژی آغاز شده استبه گزارش بازار به نقل از وزارت نفت، حسین حسین‌زاده، امضای تفاهم نامه همکاری راهبردی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه به ارزش 40 میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: بدون شک این تفاهم نامه به توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک می کند، همچنین می تواند باعث شود. رونق و صنعت نفت ایران در بسیاری از توسعه‌های میدان‌های مشترک خواهند شد.

وی افزود: ایران و روسیه دو کشوری هستند که از سوی غربی با تحریم‌های اقتصادی می‌شوند، از این رو همکاری‌های دو کشور در حوزه نفت و گاز می‌توانند بازی غرب را در حوزه انرژی بر هم بزنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بدون‌شک امضای تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه در صنعت نفت، آغاز فصلی از مناسبات دو کشور در حوزه انرژی خواهد بود که امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها هرچه سریع‌تر اجرا شوند تا شاهد تاثیرات مثبت آن بر آن باشند. صنعت نفت و گاز کشورمان باشیم.

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه دیروز (سه‌شنبه، ۲۸ تیرماه) تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود ۴۰ میلیارد دلار در زمینه توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های الانجی، احداث خطوط لوله‌های علمی گاز و دیگر همکاری‌ها و فناورانه امضا کردند. هم‌اکنون نیز ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های مختلف روسی برای سرمایه‌گذاری در حال اجرا است.