فرود آرام بر زمین تورم با صبر و سیاست گذاری های توسعهبه بازار به نقل از پایگاه خبری گزارش بازار سرمایه (سنا)، با استقرار دولت جدید در شهریور ۱۴۰۰، تورم ۱۲ ماهه کشور ۴۵ درصد و میزان تورم نقطه‌های ۵۰ درصد بود. در فروردین سال ۱۴۰۱، تورم نقطه ای ۳۶ درصد و تورم ۱۲ ماهه ۳۹ درصد بود. بنابراین، فرود آرام اتفاق افتاده است. به عبارت دیگر 15 درصد کاهش تورم نقطه ای و 5 درصد کاهش تورم 12 ماه اتفاق افتاده است ولی این کاهش در جامعه هنوز احساس نمی‌شود.

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه وقتی در مورد پدیده‌های نام تورم و مشکلات مخرب آن در جامعه صحبت می‌شود باید تمام گروه‌هایی که در معرض آسیب‌های ناشی از تورم هستند، مد نظر قرار گیرند گفت: این مسائل بسیار بالاست و باید با دقت به آن توجه کنند. پرداخته شود. کشور در این سال‌ها روند طولانی مدت را تجربه کرده است که همین روند باعث قضاوت کاملاً متفاوت می‌شود به طوری که در سال‌های گذشته نزدیک به ۴۰ درصد بوده است.

عباس علوی‌راد در اینباره گفت: در سال‌های پس از انقلاب و جنگ، دو عامل تورم نزدیک به 40 درصد و استمرار تورم‌های سه یا چهار ساله، مشکلات زیادی به وجود آورده‌اند. ارزیابی‌های افزایش تورم در سال 99 و 110، به شدت افزایش یافت و این روند هم داشت.

به گفته این استاد دانشگاه نگرانی مردم نسبت به سیاست های اصلاحی دولت تا حد زیادی قابل قبول و به حق است. وی در ادامه افزود: کشور در سالهای 98 و 99 اقتصادی منفی داشته است و از مسائل پیش آمده به دلیل بیماری بیماری جدا شده است، با رشد تحریم های ظالمانه هم بوده است. شرایط اقتصادی و اتفاقاتی رخ می دهد که در سال 1400 در بین الملل تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داد، باعث تشدید شرایط تورمی در کشور شد.

این استاد دانشگاه کشور کرد: طبق آمار رسمی در تمام فروردین‌های سال‌های گذشته، فصلی را شاهد بودیم که در فروردین سال ۹۸، ۴ درصد، سال ۹۹، ۲/۱ درصد، سال‌های ۱۳۰۰، ۳/۳ درصد و در سال ۹۸، ۴ درصد، سال ۹۹، ۲/۱ درصد و فروردین سال ۱۴۰۱ متوسط ​​تورم فصلی ۲/۷ درصد اعلام شده است.

علوی راد گفت: این تورم به دلیل پشت سر گذاشتن دوره تورم سه ساله است. بدیهی است که تمام کشورهای ابتدایی سال با تورم منفی مخالف هستند. تورم در ایران ریشه‌سازی ساختاری دارد و حل آن نیازمند صبوری و سیاست‌گذاری‌های توسعه‌ای است که با آن می‌توان آرام آرام را تجربه کرد. با استقرار دولت جدید در شهریور ۱۴۰۰، تورم ۱۲ ماهه کشور ۴۵ درصد و میزان تورم نقطه‌های ۵۰ درصد بود. در فروردین سال ۱۴۰۱، تورم نقطه ای ۳۶ درصد و تورم ۱۲ ماهه ۳۹ درصد بود. بنابراین، فرود آرام اتفاق افتاده است. به عبارت دیگر 15 درصد کاهش تورم نقطه ای و 5 درصد کاهش تورم 12 ماهه اتفاق افتاده است ولی این کاهش در جامعه احساس نمی‌شود.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: به جز کشور ما چند کشور در دنیا تورم بالای ۵۰ درصد را تجربه کرده‌اند ولی ما آرام آرام در حال حاضر از آن هستیم. البته در روند کاهش تورم مقاومت‌هایی که در حال شکل‌گیری است، مسکن‌های مقطعی کوتاه مدتی است که ما را با مشکل مواجه می‌کند، اما باید توجه داشته باشد که در کشور ما ساختاری است و اگر می‌خواهم این مشکل را برطرف کنم، همه چیز را برطرف می‌کند. عناصر کشور، مردم، نخبگان و نظام باید در کنار هم قرار گیرند.