عوارض جانبی ناشی از مصرف زیاد غذاهای تند – دکتر رویا هادیمیان


اثرات جانبی مصرف زیاد غذاهای تند

از نظر علمی ثابت شده است که مصرف زیاد غذاهای تند یکی از شایع ترین دلایل ناراحتی معده و اسهال است. مصرف متعادل غذاهای تند و استفاده از مقادیر مناسب ادویه جات ترشی جات می تواند به بهبود سلامت انسان کمک کند ، اما مصرف بیش از حد آنها می تواند تأثیر عکس داشته باشد.

غذاهای تند می توانند به کاهش وزن ، بهبود بیماری های قلبی و حتی افسردگی کمک کنند. بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده است ، افرادی که شش تا هفت روز در هفته غذاهای تند می خورند ، 14 درصد کاهش نسبی مرگ و میر را نشان می دهند. به عبارت دیگر ، رژیم غذایی حاوی کپسایسین ، ماده شیمیایی موجود در فلفل و تندی آن ، حتی می تواند عمر انسان را طولانی کند.

با این حال ، غذاهای تند برای همه مناسب نیستند. اگر سس تند خود را آب کنید یا غذاهای تند زیاد بخورید ، این وضعیت می تواند به بدن شما آسیب برساند. در زیر با برخی از عوارض مصرف زیاد غذاهای تند بیشتر آشنا می شویم.

آنها می توانند اثر ملین داشته باشند

از نظر علمی ثابت شده است که خوردن غذاهای تند یکی از شایع ترین دلایل ناراحتی معده و اسهال است. بر اساس یک مطالعه علمی ، مصرف زیاد کپسایسین می تواند دیواره داخلی معده را تحریک کند و سایر علائم شامل تهوع ، استفراغ ، درد شکم و اسهال شدید است. بنابراین ، اگر به غذاهای تند حساس هستید ، اجتناب یا محدود کردن مصرف این غذاها ایده خوبی است.

آنها می توانند دلیل آکنه و اگزما

به گفته ربکا تونگ ، متخصص پوست ، غذاهای تند می توانند در برخی افراد جوش ایجاد کنند. وقتی غذاهای تند باعث التهاب در دستگاه گوارش می شوند – ناراحتی معده ، رفلاکس اسید یا سایر علائم – گاهی اوقات این التهاب می تواند به شکل گرگرفتگی ، آکنه یا حتی اگزما روی پوست ظاهر شود. اگر غذای خاصی علت این شرایط باشد ، متخصصان پوست پیشنهاد می کنند غذای مصرفی را برای شناسایی عامل اصلی ضبط کنید.

آنها می توانند باعث بی خوابی شوند

اگر غذاهای تند و خوش طعم دوست دارید ، بهتر است آن را به ناهار محدود کنید. غذاهای تند و ترش به دلیل سوزش سر دل می توانند خواب انسان را مختل کنند. اسیدها مخصوصاً برای افرادی که دارای بیماری رفلاکس معده هستند ، که به آن رفلاکس اسید نیز گفته می شود ، مشکل ساز هستند.

به گفته بسیاری از متخصصان بهداشت ، خوردن غذاهای تند هنگام خواب توصیه نمی شود ، زیرا دراز کشیدن می تواند ناراحتی هایی را که فرد تجربه می کند تشدید کند.

آنها می توانند روی صدای شما تأثیر بگذارند

به گفته کارشناسان کلینیک مایومصرف زیاد غذاهای تند یکی از مواردی است که می تواند تارهای صوتی فرد را تحریک کند. اگر شما فردی هستید که از بازگشت اسید معده به مری رنج می برید – مشکلی که ممکن است در اثر خوردن غذاهای تند ایجاد شود – خوردن غذاهای تند می تواند نه تنها باعث استفراغ ، بلکه درد ، تورم و گرفتگی صدا نیز شود.

آنها ممکن است در ایجاد تاول و بثورات پوستی نقش داشته باشند

به گفته بری گرین از آزمایشگاه جان بی پیرس ، لمس برخی غذاهای تند نیز می تواند خطرات بالقوه ای برای سلامتی داشته باشد. غذاهای تند باعث تحریک گیرنده هایی در پوست می شوند که معمولاً به گرما واکنش نشان می دهند. این گیرنده ها الیاف درد هستند که از نظر فنی به عنوان گیرنده های درد چند حالته شناخته می شوند. آنها به دماهای شدید و محرکهای مکانیکی شدید مانند سوزن سوزن شدن و برش و همچنین برخی از اثرات شیمیایی پاسخ می دهند. هنگامی که این فیبرهای درد توسط یک ماده شیمیایی مانند آنچه در فلفل تند وجود دارد تحریک شوند ، سیستم عصبی مرکزی می تواند گیج و فریبنده شود و باعث یک پاسخ عصبی مبهم شود.

برای استفاده از رژیم غذایی آنلاین دکتر روی هادیمیان ، روی پیوند زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید