عوارض جانبی بیش از حد از مصرف انجیر – دکتر روی هادیمیان


اثرات بیش از حد از مصرف انجیر

مصرف زیاد انجیر می تواند به بدن آسیب برساند. انجیر یکی از مغذی ترین مواد غذایی است که سرشار از مواد مغذی است. با این حال ، استفاده بیش از حد می تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد. در این مقاله به عوارض مصرف زیاد انجیر اشاره می کنیم:

۱سنگینی در معده

مصرف زیاد انجیر باعث سنگینی معده و سوزش سر دل می شود. با این حال ، انجیر سرشار از فیبر است و برای افرادی که از یبوست رنج می برند مفید است. اما خوردن بیش از حد آن می تواند باعث سوزش سر دل شود. در این راستا توصیه می شود بعد از خوردن انجیر آب سرد بنوشید.

۲نفخ

انجیر یکی از میوه هایی است که باعث نفخ می شود. برای درمان این مشکل بهتر است آب انیسون (انیسون رومی) بنوشید.

۳حساسیت به نور خورشید

اگرچه مصرف انجیر در درمان بیماری های مزمن پوستی مانند سرطان پوست تأثیر مثبت دارد ، اما در عین حال حساسیت پوست را در برابر نور خورشید افزایش می دهد. اشعه ماوراء بنفش خورشید برای پوست مضر است و می تواند شرایطی مانند پیری زودرس ، ملانوم و سرطان پوست را ایجاد کند. این نیز می تواند منجر به بثورات پوستی شود. اگر شما از جمله افرادی هستید که به طور مرتب انجیر استفاده می کنید ، از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید برای جلوگیری از بیماری های پوستی خودداری کنید.

۴آسیب به کبد و روده

انجیر همچنین می تواند برای کبد مضر باشد. همچنین به دلیل دانه های موجود در انجیر ، این میوه می تواند باعث انسداد روده شود. دانه انجیر آنقدر سفت است که هضم آن دشوار است و ماندن در روده می تواند خطرناک باشد.

۵جذب کلسیم

انجیر حاوی ماده ای به نام اگزالیت است که در جذب کلسیم بدن اختلال ایجاد می کند. این اختلال در نهایت باعث کمبود کلسیم در بدن می شود و در نتیجه فرد دچار ضعف استخوانی و سایر بیماری های ناشی از کمبود کلسیم می شود.

۶خون ریزی

انجیر طبیعت گرم دارد و می تواند باعث خونریزی در بدن شود. خوردن زیاد انجیر می تواند باعث خونریزی در شبکیه چشم ، مقعد و واژن شود. همچنین می تواند منجر به کم خونی هموتولیک شود. اگر بعد از خوردن انجیر خونریزی کردید ، فوراً مصرف آن را متوقف کنید. در صورت ادامه خونریزی ، مراجعه به پزشک مهم است.

از دیگری اثرات بیش از حد از مصرف انجیر موارد زیر را می توان ذکر کرد ظاهر شود:

1- کاهش سطح قند خون

2- حساسیت هایی که می توانند به صورت ملتحمه ، شوک آنافیلاکتیک و رینیت (التهاب مخاط بینی) ایجاد شوند.

اگزالات مضر انجیر می تواند برای افرادی که از بیماری های کلیه و کیسه صفرا رنج می برند خطرناک باشد.

برای استفاده از رژیم غذایی آنلاین دکتر روی هادیمیان ، روی پیوند زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید