عملیات شرکت های تعاونی و توسعه عمران استانی و شهرستانی شفاف می شودبه گزارش بازار، نمایندگان امروز در نشست علنی (یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده ۱ بخش الف طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه های اجرایی و سایر نهادها، با الحاق عبارت شرکت های تعاونی و توسعه عمران استانی و شهرستانی به جزء ۵ این ماده با ۱۴۸ رأی موافق، ۲۹ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در صحن درخواست کردند.

ردیف ۵ ماده ۱ طرح کلیه موسسات خدمات ویژه خدمات عمومی ازجمله شامل مراکز و کانون های وکلای دادگستری، کانون رسمی دادگستری، سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، سازمان های مهندسی، اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اصناف و تعاون، موسسات اعتباری و شرکت های بیمه غیردولتی و همچنین سازمان های مردم نهاد و خیریه ها و شرکت های تعاونی و توسعه عمران استانی و شهرستانی.

علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس به عنوان پیشنهاد نامی با عنوان گرامیداشت سالروز فتوای تاریخی میرزای شیرازی علیه استعمار و فتوای تاریخی حرمت تنباکو گفت: بسیاری از شرکت های توسعه عمران استانی و شهرستانی که با اموال عموم مردم تأسیس شده و مردم سهامداران آن هستند، هستند. و مجلس هم امتیازات ویژه به آنها، ریخت و پاش های عجیب و غریبی دارند و هیئت های مدیره آن هیچ گزارشی ارائه نمی دهد، حتی برخی از گروه های سیاسی به دلیل ارتباط با مدیران هیئت مدیره در مقر آنها فعالیت های سیاسی ارائه می دهند. غیرمحسوس انجام می دهد.

وی افزود: این شرکت به حزب های غیرفعال با درآمدهای عجیب و غریب و امتیازها و حقوق های بالای مدیران عامل تبدیل می شود، بنابراین شفافیت عملکرد آنها است.

جبار کوچکی نژاد در مخالفت با این پیشنهاد متذکر شد: ما در جریان بحث شفافیت نباید این قانون را درست کنیم.

علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اما در پیشنهاد با پیشنهاد ذکر شده است: فعالیت ها و کنش های شرکت های تعاونی و توسعه عمرانی استان ها و شهرستان ها با توجه به اینکه سهام عمومی تشکیل شده و فعالیت دارند، بر روی عموم مسائل استان انجام می شود. و شهرستان تأثیرگذار است، تصمیمات و هزینه های آنها باید در معرض عموم قرار گیرد.