عرضه املاک مازاد بانک ها به زودی در بورس کالا کلید می خوردبه گزارش بازار، مدیریت پذیرش و خرید بورس کالای ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد: ملک تجاری متعلق به بانک ملت که ارائه دهنده آن شرکت توسعه و فروش ماد است، پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و سی و چهل و ششمین جلسه. کمیته ارائه در ۶ تیر ۱۴۰۱ مورد تصویب قرار گرفت.

اطلاعات امیدنامه ملک نشان می دهد نوع کاربری آن، تجاری بوده و در تهران، خیابان نامجو، قبل از چهار راه عظیم پور (پلاک 307) واقع شده است.

در تفصیل پذیرش آمده است: مساحت عرصه 114.6 مترمربع و مساحت عیان 282.8 متر مربع است. مستحدثات، و تأسیسات در این ملک شامل زیرزمین، یک واحد انبار تجاری و طبقه همکف یک واحد تجاری هر کدام به مساحت 108.5 متربع و نیم طبقه تجاری داخل مغازه به مساحت 66.8 مترمربع است.

روش پیشنهاد ملک به صورت یکجا و در بازار فرعی بورس کالا خواهد بود.

بازار و بازار سرمایه همیشه به فروش برتر املاک با سازوکارهای شفاف در بورس کالا نسبت به مزایده های رایج فعال دارند. از نظر آنها یکی از مهم ترین مزیت های املاک و مستغلات نهادهای دولتی و دستگاه های اجرایی و بانک ها و همینطور شهرداری ها در بورس کالا، ایجاد شفافیت در انجام کارهای انجام شده است. چرا که مکانیزم کشف نرخ در بورس کالا به صورت حراج بوده است و قیمت های مورد تقاضای خرید قابل رصد برای عموم است. در حالی که در هنگام پذیرش ملک پیش از برگزاری حراج نیز باید دقت کافی در اسناد و مالکیت املاک توسط بورس کالا صورت می‌گیرد و همه این مستندات برای عموماً قابل اجرا بوده است و از این طریق روی آن‌ها می‌شود که خرید می‌کنند از صحت مستندات املاک مطمئن باشند. .

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور در اواخر مهر سال 1400، بخشنامه اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد را با هدف بهره برداری از ظرفیت ها و پتانسیل های بورس کالا در حوزه فروش املاک و مستغلات مازاد نهادها و دستگاه های اجرایی ، به دستگاه های اجرایی کشور قانون مدیریت خدماتی ابلاغ کرد. در بند این بخشنامه برای استفاده از دومین بورس کالا برای فروش اموال مازاد تاکید شده است.

در این بند آمده است: استانداران موظفند با تشکیل کارگروه شناسایی و مولدسازی در استان‌ها به صورت مستمر نسبت به شناسایی اموال و املاک مازاد در اختیارات دستگاه‌های اجرایی اقدام و پس از صدور مجوز توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، بیشتر را دنبال می‌کنند. به مولدسازی این اموال و املاک مازاد یا فروش از طریق عرضه در بورس کالا یا مزایده عمومی و واریز منابع حاصل از مولدسازی یا فروش به ردیف درآمدی می شود.

پیش از این، پیشنهادهای موفق املاک وزارت دفاع، وزارت راه و شهرسازی و بانک اقتصاد نوین در بورس کالا انجام شد. باید منتظر ماند از بانک ملت، کدام یک از دستگاه های اجرایی و بانک ها از ظرفیت های بورس یا کالا در فروش آسان و شفافیت املاک مازادشان استفاده می کنند.