عدم امکان کاندیداتوری تشکل‌ها در انتخابات هیئت رئیسه اتاق باید حذف شودبه گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، جلسات شورای مشورتی تشکل‌های اتاق ایران از دو سال گذشته به دلیل گواهینامه، با حضور مسعود خوانساری و محمدرضا انصاری از اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران، جواد یک معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران و جمعی. از نمایندگان و روسای تشکل‌های برتر اقتصادی، برگزار می‌شود.

مسعود خوانساری، نایب‌رئیس ایران در این نشست گفت: ما در مدتی که بحث جلسات شورای مشورتی برگزار می‌شود، رتبه‌بندی تشکل‌ها را دنبال کردند. در شاخص‌های رتبه‌بندی نظرات وجود دارد که این امر در هر دوره‌ای قابل اصلاح و بهبود است.

او ادامه داد: بر اساس پیشنهاد مهندس انصاری دو کیفیت را دنبال کردند؛ اول اینکه ما تشکل‌ها را بر اساس سهم آن‌ها در تولید ناخالص داخلی و میزان اشتغال ایجاد می‌کنیم که بتوان آن را شروع کرد و در تکمیل تکمیل آن انجام شد.

خوانساری افزود: دوم ترکیب سلسله مراتب تشکلی را در قالب کنفدراسیون انجمن‌ها طراحی کرده‌ایم بر این اساس به ۳۵ فدراسیون که رسیدیم. جز زمان میبرد که همه تشکل‌ها در داخل این فدراسیون‌ها هستند. بحث دیگری که دنبال می‌شود در ارتباط با کرسی‌هایی است که در اتاق ایران تشکل‌ها می‌شود و این کرسی‌ها بر اساس چه معیار و کیفیتی باید باشند.

اتاق نایب‌رئیس ایران با اشاره به طرح اصلاح قانون اتاق ایران که در مجلس در جریان است، بیان می‌کند: در پیش‌نویس اصلاح قانون سقف را در ارتباط با تشکل‌ها قرار داده‌اند که با نظارت بر تشکل‌های اتاق به دنبال تغییر آن هستند. ما در هیئت رئیسه دو موضوع اساسی را دنبال می کنیم. اولاً آیین‌نامه‌ای که بر اساس آن تشکل‌ها نمی‌تواند در انتخابات هیئت رئیسه کندیدا حذف شود. دوم اینکه تشکل‌ها از جهت تخصصی پایه اصلی اتاق ایران هستند و حتماً باید در اتاق پررنگ‌تر دیده شوند. این دو موضوع از سوی هیئت رئیسه و از طریق معاونت تشکل‌های اتاق و نمایندگان مجلس در حال بررسی هستند و امیدوارم اصلاحات مطلوبی در پیش‌نویس اصلاح قانون اتاق صورت گیرد.

جوهر زمانی، معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران نیز بیان می‌کند: حالا که بعد از دو سال این جلسات برگزار می‌شود، می‌خواهیم شکلی منظم‌تر و پررنگ‌سازی را به خود اختصاص دهیم تا از نقطه نظرات، ایده‌ها، پیشنهادات و انتقادات تشکل‌ها بیشتر استفاده کنیم. چرا که معتقدیم هرچقدر تشکل‌ها را بیشتر تقویت می‌کند به معنی تقویت بخش خصوصی خواهد بود و بخش خصوصی نیز برای تقویت اقتصاد کشور خواهد شد.

او با توجه به اینکه در مسئولیتی که بر روی من گذاشته شده به همفکری و نظرات تشکل‌ها نیاز مبرم دارم گفت: ملاک در این معاونت، قانون و اساسنامه تشکل‌ها خواهد بود.

در این جلسه، سخنرانان و سایر بخش‌های سومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی که قرار است ۲۲ مردادماه برگزار شود، به بحث و بررسی اعضا گذاشته می‌شود.