ضرورت توسعه بازار رسمی ارز توسط بانک مرکزیبه گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوزسال هاست که کشور ما با مشکل افزایش نرخ دلار در بازار آزاد و تاثیر مستقیم آن بر تورم و معیشت مردم مواجه است. در حالی که تنها پنج درصد معادلات براساس نرخ دلار آزاد است، تاثیر آن بر اقتصاد و معیشت مردم بسیار بیشتر از ارز اسمی است.

معمولاً دولت ها برای کنترل بازار غیررسمی اقدام به انتشار ارز در بازار می کنند، چیزی که در نهایت بانک مرکزی را متقاعد کرد که پس از چند ماه از مداخله فعال در بازار، اعلام کند که تمامی صرافی های مجاز می توانند ارز ناشران را بپذیرند. به صورت قبوض با نرخ توافقی خرید کنید و بدون محدودیت به متقاضیان ارز بفروشید. این اقدام معمولاً یک پاسخ موقت است، زیرا نرخ دلار طی سه روز پس از سفارش به کانال 32 به پایین رسیده است، اما این سیاست می تواند به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شود، زیرا عرضه بیش از حد ارز در بازار برای کنترل افزایش نرخ آن. . در واقع هدر دادن سرمایه ملی است.

با توجه به شرایط کشور، تحریم ها و جنگ رسانه ای موجود، بازار غیررسمی ارز به شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی و شوک های اقتصادی قرار گرفته است و کافی است با یک مانور خبری و رسانه ای بازار را به هم بزنیم، بنابراین دولت باید فکری به حال کند. راه حل اساسی این مشکل که مهمترین آن کنترل و نظارت بر شبکه توزیع و تخصیص ارز در بازار رسمی و غیررسمی است.

به گفته کارشناسان، بهتر است دولت نظارت خود را به گونه ای انجام دهد که دلار از بدو ورود به کشور تا زمان استقرار نظارت کامل داشته باشد، زیرا اگر کار به صورت جدی انجام نشود، افزایش خواهد یافت. در سفته بازی در بازار آزاد ارز مانند امروز. باعث افزایش قیمت دلار می شود.

حال اگر دولت در حال حاضر امکانات، توان و توان کافی برای نظارت و مدیریت بازار غیررسمی را نداشته باشد، حداقل می تواند مانع از آن شود که فردی که کالا را با ارز اسمی وارد کرده است، بتواند در بازار آزاد به فروش برساند. درست است که تا امروز به دلایل زیادی نظام ارزی منسجمی در کشور ایجاد نشده و بانک مرکزی تنها به عنوان بازیگر در نظام ارزی ایفای نقش می کند، اما کوچکترین مسیر ممکن برای بانک مرکزی است. تمام تلاش خود را برای ایجاد بازار رسمی ارز و افزایش نظارت بر بازار غیررسمی به کار گیرد.

انتهای پیام/*