ضرورت تقویت زیرساخت های وصول مالیاتمحمدجواد جمالی نوبندگانی نماینده سابق مجلس در گفت و گو با خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز، گفت: همه اقشار جامعه باید به نسبت درآمد خود مالیات بدهند، یک اصل پذیرفته شده، عقلانی و مضحک است. و در همه جای دنیا این کار انجام می شود و هرگز نباید از منابع نفت و گازی که برای توسعه سرزمین و نسل های آینده استفاده می شود، خرج کنیم. متأسفانه سیاست غلط قبل از انقلاب بود و فرهنگ غلط تا امروز ادامه داشته است.

وی افزود: از گذشته فرهنگ مالیات و به طور کلی مالیات در کشور جا نیفتاده است و الان هم مردم فکر می کنند مالیات پول اجباری است که از آنها اخذ می شود!

این نماینده مجلس دهم گفت: تحریم ها به ویژه تحریم نفتی فشار زیادی به کشور وارد کرده است و زمانی که درآمدهای مالیاتی به درستی محاسبه و وصول نشود فشارها بیشتر و بیشتر مشخص می شود. در بسیاری از کشورهای جهان مهمترین و بزرگترین تخلف مربوط به تخلفات مالیاتی است که برای آن مجازات های سنگینی در نظر گرفته شده است.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: متاسفانه در ایران با مشکلات مالیاتی زیادی مواجه هستیم. همانطور که ابتدا گفتم فرهنگ مالیاتی در کشور برقرار نیست و موضوع دوم به این موضوع مربوط می شود، وقتی دولت از شما می خواهد مالیات بگیرید، مالیات بر اساس داده های اقتصادی صحیح نیست، یعنی داده ها نیز کاملاً نیستند. به عنوان نرم افزاری که باید برای منابع درآمدزایی اصناف و مشاغل مورد استفاده قرار گیرد. کسب و کار و تولید به هم پیوسته اند، هنوز به هم متصل نیستند و به نوعی می توان گفت که ممیزان مالیاتی طبق سلیقه خود عمل کردند، اگرچه نسبت به سال های اخیر پیشرفت کرده است، اما اکنون بسیاری از اقشار باید با آنها برخورد کنند. مبلغ و روش پرداخت یا اینکه خیلی ها باید ثابت کنند که درآمد دارند یا ندارند. در کل مشکلات نرم افزاری جو علیه اداره مالیات ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: به نظر من دولت باید تمام تلاش خود را برای تقویت زیرساخت های اخذ مالیات و ایجاد فضای امن برای مودیان به کار گیرد تا شهروندان و مودیان مالیاتی را که پرداخت می کنند عادلانه و عادلانه بدانند. اما الان درست یا نادرست این تصور در جامعه وجود ندارد.

یکی از اعضای سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: متأسفانه برخی از واحدهای صنفی به مشتریان خود برای فرار مالیاتی اجازه پرداخت با دستگاه کارتخوان را نمی دهند. اگر وزارت اقتصاد زیرساخت ها را درست می کرد هرگز راه های فرار ایجاد نمی شد.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: بسیاری از مشاغل هستند که پروانه کسب ندارند و مالیات هم نمی پردازند.

وی تاکید کرد: همه باید مالیات بدهند اما باید توجیه شود. سامانه پایانه های مودیان و فروشگاهی می تواند به تقویت نظام مالیاتی و عدالت در این امر کمک کند. ما نیاز به یک سازوکار مبتنی بر اطلاعات داریم تا در نظام مالیاتی کشور حاکم شود که سامانه مودیان بتواند به تکمیل داده ها کمک کند.

به گفته این نماینده سابق مجلس، اگر ایرادات سیستم برطرف شود، این امر می تواند به شفافیت و عدالت مالیاتی منجر شود.

انتهای پیام/*