صرفه جوئی ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری در خریدهای دولتیبه گزارش بازار، محمد مهدی برادران با بیان اینکه سامانه توانمندی‌ها و اعلام نیازهای ایران (توان ایران) برای آگاهی از توانمندی‌ها و میزان کالاهای تولیدی در کشور تولید شده است، گفت: در بسیاری از موارد، دستگاه‌های دولتی به خرید کالاهای خارجی می‌پردازند. توقف در مقابل آن‌ها اجازه نمی‌دهد که مجموع آن درخواست‌ها برای واردات باشد، مقدار قابل توجهی با بیش از ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی را به همراه داشته باشد.

معاونت صنایع عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت ادامه داد: در اجرای قانون ممنوعیت واردات کالاهای مشابه در غیردولتی‌ها نیز بحث امضاهای طلایی مطرح شده است که با امضای کارشناسان ما در ستاد وزارتخانه امکان ورود یایت ممنوعیت واردات کالاها اتفاق می‌افتد که این موضوع از سطوح بالاتری برخوردار است. سیاست گذاری حذف شد.

به گفته برادران هم اکنون در ستاد وزارتخانه از امضای طلایی نیست و اختیارات در این حوزه را به استان‌ها تنفیذ می‌کند و آن‌ها را محدود کرده و به روز کردن آیین نامه‌ها و شفافیت‌های دقیق در رابطه با تولید، ترتیبی اعمال تا از نظر کمی. کیفی و قیمت بر تولید کنندگان نیز نظارت شود و فقط کالاهای مورد نیاز را وارد کنند.

معاونت صنایع عمومی وزارت صمت افزود: بر اساس گزارش‌های منتشر شده مرکز آمار ایران در حوزه حمایت از تولید ملی در بحث کالاهای صنعتی، روند رو به رشد بود در حالی که در بهار امسال در حوزه صنعت هم رشد ۵ و یک دهم درصدی وجود داشت.

وی گفت: رشد خوبی در بخش صنعت حاکم است که از تولید متوسط ​​ناخالص ملی (جی دی پی) کشور بالاتر است و همچنین رشد صنعتی امسال در مقایسه با ماه‌های گذشته و سال‌های گذشته، بالاترین روند را دارد که این روند ادامه داد.