صدورنامه قطعنامه انرژی اتمی به اعتماد سیاسی ضربه زدبه گزارش، سید ابراهیم رئیسی و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه امروز (شنبه) در گفتگویی تلفنی۱ دقیقه درباره راهکارهای تقویت بازارهای دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های عمده جهانی از جمله امنیت امنیت و امنیت انرژی وارد کردند.

جمهوری کشورمان در این گفتگو با اشاره به رشد چشمگیر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران با جهان مختلف، تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به ضرر اقتصاد جهانی به ویژه اروپا دانست. صدور نامه در آژانس انرژی اتمی به اعتماد سیاسی ضربه زد

با اشاره به اینکه اگر رئیس امنیت سازمان جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه مبارزه با تروریسم و ​​حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور بود امروز داعش در اروپا اعلام خلاف کرده بود، بر حل مسائل منطقه در دست‌های ملت‌ها و دولت‌های منطقه تاکید کرد. خارجی ضد امنیت و ثبات است.

رئیس جمهور با نفی اصالت جنگ در اختلافات بین طرفین و عدم اعتمادسازی امنیتی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران آماده نقش آفرینی در پایان بخشیدن به درگیری‌ها در طریق و حل و فصل مسائل از گفتگوهای سیاسی است.

همچنین با تقبیح تهدید و مواضع غیرسازنده آمریکا و اروپا، اظهار داشت: صدور قطعنامه رئیس آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که باعث ضربه زدن به اعتماد سیاسی است.

عالی امنیت ملی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع ملت ایران می‌داند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در ثمر رسیدن روندهای در منطقه، بیان کرد: فرانسه از موضع ایران مبنی بر مخالفت با عملیات نظامی برخی منطقه ضد سوریه حمایت می‌کند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین بر تداوم نقش‌آفرینی کشورش در مسیر رسیدن به نتیجه باید تاکید کرد.