صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت


بر اساس گزارش ها شبکه خبری تهران، افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر در کشور بسیاری از خانواده‌ها را با مشکلات بزرگ اقتصادی مواجه کرده است و افزایش اجاره بها و افزایش نرخ مسکن بخش بزرگی از درآمد خانوارها را به‌ویژه برای زوج‌های جوان به ارمغان آورده است.

دولت جدید با توجه به اینکه رشد اقتصادی تا حدی نتیجه تورم است و تا حدودی ناشی از قفل شدن ساخت و ساز در کلان شهرها است، مشکل هر چه که باشد، تصمیم گرفته است موضوع را تغییر دهد. شهرداری تهران نیز طبق برنامه دولت اقدام به راه اندازی کمپ مسکن کرده است و در پایان سال گذشته تفاهم نامه هایی بین شهرداری، بنیاد و مسکن و … برای رسیدگی به معضل مسکن در پایتخت منعقد شد که جمعیت زیادی را در دل خود به جا گذاشت.

مسکن ارزان قیمت نادیده گرفته شده است

علیرضا زاکانی شهردار تهران درباره برنامه های شهرداری برای تامین مسکن تهرانی ها گفت: در ماده 55 قانون شهرداری ها وظایفی برای مدیریت شهری پیش بینی شده است که بسیاری از آنها در مدیریت شهری مغفول مانده است که از جمله آنها می توان به تامین مسکن ارزان قیمت اشاره کرد.

وی افزود: مدیریت مشارکتی را برای خود یک اصل قرار داده ایم زیرا یکی از مشکلات مدیران عدم تفکر است.

صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

51 درصد تهرانی ها مستاجر هستند

شهردار تهران افزود: در حوزه مسکن سه دسته کار وجود دارد که به کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شود. فعالیت ما در کوتاه مدت مصوبه هیئت وزیران، اجاره و تملک از طریق تسهیلات است، بنابراین می توانیم به همشهریان خود کمک کنیم که 51 درصد آنها مستاجر هستند.

مشارکت شهرداری با موسسات و مجتمع های مسئول ساخت و ساز

زاکانی در ادامه با تاکید بر اینکه شهرداری متعهد به ایفای نقش و مسئولیت پذیری در حوزه مسکن است، خاطرنشان کرد: با نهادها و مجموعه ها پاسخگو هستیم.

شهرداری بازیگر اصلی اجاره در تهران است

وی گفت: در بخش اجاره به سمتی می رویم که شهرداری صاحب خانه های استیجاری شود و شهرداری بازیگر اصلی اجاره در تهران شود.

شهردار تهران افزود: مدت هاست که به دنبال نوسازی شهر تهران هستیم و در ادامه مبارزه با معماری ایرانی و اسلامی شاهد بازطراحی شهری هستیم که برای رسیدن به این هدف، زمین های زیادی در اطراف مترو به وجود آمده است. ما در توسعه زیرساخت ها خوش شانس هستیم که ستاد بلندمدتی برای آن ایجاد شده است و معاونت شهرسازی و معماری ما نیز در این زمینه فعالیت می کند.

بررسی موضوع اجاره شهرداری در صحن شورا

در این خصوص به سراغ حجت الاسلام و المسلمین محمد آقامیری، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته عمران شورای ششم می رویم. مسکن بسیار مهم است.

صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

6 تا 7 دهک شرکت در اجاره مشکل دارند

وی افزود: بیش از 50 درصد مردم تهران مستاجر هستند و با مشکلات منطقه دست و پنجه نرم می کنند. متأسفانه نرخ اجاره بها به شدت افزایش یافته و 6 تا 7 دهک از مردم برای اجاره بها مشکل دارند.

یکی از اعضای شورای شهر تهران و رئیس کمیته عمران شورای ششم ادامه داد: نه تنها شهرداری، بلکه سایر دستگاه ها نیز باید در راستای هم افزایی و کاهش مشکلات مردم در عرصه های مختلف تا حد امکان تلاش کنند. .

در صورتی که اجاره نامه نیاز به اعتبار داشته باشد، باید به تصویب شورا برسد

آقامیری گفت: شهرداری تهران گام های موثر و مثبتی برداشته است و باید در مسیر بسیار حساب شده، منطقی و علمی ادامه داد. سوال موجر علاوه بر ساخت و ساز مسکن باید در صحن شورای شهر توسط مدیریت شهری مطرح شود و در صورت نیاز به اعتبار و بودجه در صحن شورای شهر تایید شود.

لزوم حضور مشاور در کمپ مسکن

وی خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر تهران هیچ نماینده ای در کمپ مسکن ندارند و پیشنهاد ما حضور نماینده در اردوی مردم شهر است و من با توجه به تجربه حاضرم در اردو شرکت کنم. .

نیاز قطعی هر سال در تهران 150 هزار واحد مسکونی است

حمیدرضا صارمی سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره تامین مسکن توسط شهرداری تهران گفت: هزاران واحد مسکونی در تهران ساخته شده اما در 4 سال گذشته تعداد پروانه ها کاهش یافته است. یعنی در سال 1400 تعداد پروانه ها حدود 5800 واحد و تعداد واحدها کمتر از 50000 واحد مسکونی بوده است. مطالعاتی که ما بر روی متغیرهای مختلفی مانند مهاجرت، تعداد ازدواج، کاهش تعداد خانوار و تخریب و استهلاک انجام داده ایم، همگی نشان می دهد که فشار تقاضا برای مسکن تقریباً 150000 خانه در سال است.

صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

صارمی گفت: این بدان معناست که برآورد نیاز هر سال در شهر تهران 150 هزار واحد مسکونی است و یک نیاز در گذشته باقی مانده است و نیاز باعث شده است که قیمت مسکن در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته باشد و به دنبال آن کاهش قیمتی داشته باشد. بزرگنمایی بیش از حد ” اجاره بها است.

وی گفت: نکته دیگر این است که بسیاری از بومیان ساکن در مناطق جنوبی تهران مجبور به مهاجرت به حاشیه شهر هستند زیرا هر ساله با مشکل اساسی افزایش اجاره بها مواجه می شوند. همه این متغیرها نشان دادند که فشار عرضه مسکن در شهر تهران برای کاهش فشار تقاضا باید افزایش یابد. نمی توان به مردم گفت که از تهران مهاجرت کنند یا مجبورشان کنند تهران را ترک کنند.

معاون شهردار تهران گفت: بر اساس یک بررسی، مشوق های بسیاری از جمله صدور پروانه رایگان، تخفیف 50 درصدی در عوارض نظام مهندسی و … که برای نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شده، 30 درصد در بازسازی، نوسازی و … در نظر گرفته شده است. بهبود بافت فرسوده تأثیر دارد.

صارمی گفت: برخی از خانه ها در بافت فرسوده تهران و مربوط به افرادی است که خانه هایشان در بافت فرسوده مصوب است که برای تسریع در نوسازی وام نوسازی از 120 میلیون تومان به 450 میلیون تومان رسیده است. علاوه بر این، آنها توقف مسکن دریافت کردند تا بتوانند خانه ای اجاره کنند تا خانه هایشان بازسازی شود.

نحوه همکاری در سهام مسکن

وی گفت: برنامه اردوی جهادی اسکان در بحث کارهای مشارکتی است که انجام می دهیم. نحوه مشارکت به این صورت است که شهرداری، زمین و کاهش عوارض و بنیاد مسکن نیز ساخت و ساز است و از همه مسائل در زمینه ساخت و ساز مسکن و اجاره می توان استفاده کرد.

آیا نرخ مسکن و اجاره کاهش می یابد؟

به گفته مدیران شهری راه اندازی انبار جهادی تامین مسکن در شهرداری تهران با هدف مدیریت هماهنگی و ایجاد اختلال در تمامی فرآیندها و به حداقل رساندن زمان حذف فرآیندهای موازی و زائد برای صدور مجوزهای لازم برای تولید مسکن در شهر تهران با اولویت بندی و اعمال تمامی این موارد. ابزار تسریع در نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد و همچنین شناسایی تمامی ظرفیت‌های تولید مسکن در شهر تهران و تلاش برای فعال‌سازی آنها و آشکار ساختن تمامی امکانات شهرداری تهران از جمله پروانه‌های زمین و جذب آن برای تامین مسکن. به خصوص که اکنون باید با برنامه ریزی ها منتظر ماند و دید با اقداماتی که در دستور کار است، چگونه نرخ مسکن یا اجاره بهای آن کاهش می یابد؟

منبع: فارس

انتهای پیام/