«شهباز شریف» در قبال «سی پک» چیست؟| ابهام در آینده یک پروژهتهمینه غمخوار؛ بازار: دقایقی پس از معرفی شدن به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان، شهباز شریف هدف خود را دمیدن جان تازه به اقتصاد پاکستان از طریق ساخت و فعال سازی کریدور اقتصادی چین_پاکستان به ارزش مالی ۶۲ دلار اعلام کرد. ضمن اینکه ملاحظات طرف چینی مرتبط با نگرانی‌های امنیتی آنها را مورد تاکید قرار داد.

اظهارات نخست وزیر جدید در سخنرانی خود در خصوص فعال این کریدور در حالی مطرح می شود که از نظر شهباز شریف، دولت عمران خان در ساخت پروژه های سی پک که بندر گوادر در بلوچستان پاکستان را به استان سین کیانگ چین مرتبط می کند، می گوید، کم کاری کرده است. و در تامین نیازهای امنیتی اتباع و مسئول چینی حاضر در پاکستان سهل انگاری شده است.

با نگاهی به گذشته روابط چین و پاکستان مشاهده می کنید که طرح و ابتکار عمل یک کمربند_یک جاده پکن نیز شخصاً توسط شی جین پینگ رئیس جمهور این کشور هنگام بازدید از اسلام آباد در آوریل ۲۰۱۵ اعلام شد. در آن زمان ژائو لیجیان که اکنون به عنوان نماینده وزارت خارجه چین مشهور است، معاون سفارت چین در اسلام‌آباد بود..

ژائو آشنایی خوبی با شهباز شریف که به‌عنوان وزیر ارشد استان پنجاب منصوب شده بود، داشت. شریف در آن زمان درگیر با طراحان پروژه های زیربنایی مرتبط با برداشت طرح 15 ساله «سی پک» بود. ژائو و شریف در طی سه سال تا ۲۰۱۸ در ده‌ها نشست و جلسه در مورد خصوصی کریدور اقتصادی چین_پاکستان حضور یافتند.

بنابراین تعجبی نداشت که ژائو، در مقام فعلی خود به عنوان یک وزارت دفاع با خبرنگاران رسانه های مختلف در واکنش به چین به اظهارات مثبت در خصوص سی پک واکنش نشان داد. در حالی که سخنان شهباز شریف در مورد این کریدور را مورد تحسین و توجه به مقامات چینی قرار داد.

قابل توجه است سی پک برای شهباز شریف از گذشته
زمانی که دوره تصدی شهباز به عنوان وزیر ارشد پنجاب در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید، سی پک، نواز شریف برادر وی و نخست وزیر سابق را قادر ساخت تا وعده خود را برای پایان دادن به برق فلج کننده پاکستان عمل کند. پروژه های کردور اقتصادی چین_پاکستان در طی سه سال به میزان 10400 مگاوات برق اضافه می کند در حالی که میزان افزایش نیز در راه است.

در همین راستا، اولین سیستم حمل و نقل عمومی پاکستان در اسلام آباد، شهر زادگاه شریف در لاهور و شهر مرکزی مولتان راه اندازی شد. مصطفی حیدر سید، مدیر اجرایی مرکز پاکستان و چین، یک اندیشکده مستقر در اسلام آباد، اعلام کرد که شهباز نقش مهمی در پیشبرد دارد. سی پک ایفا کرد ضمن این که به خاطر خاطری از اخلاق کاری و تحویل پروژه‌ها پیش از موعد مقرر، او مورد تمجید مقامات چینی از جمله سرکنسولگری چین به عنوان «سرعت پروژه های پنجاب» قرار گرفت.

در که نواز شریف در ژوئیه ۲۰۱۷ توسط دادگاه عالی پاکستان از سمت نخست وزیری برکنار شد و متعاقباً در ژوئیه ۲۰۱۸ توسط دادگاه حسابرسی به ۱۰ سال زندان به دلیل فساد محکوم شد.، چین در سال گذشته در نامه‌های شهباز از سرعت اجرای پروژه پنجاب تحت عنوان طرح بزرگ کریدور اقتصادی چین و پاکستان تقدیر کرد.

عمران خان که در آگوست ۲۰۱۸، به عنوان نخست وزیر منصوب شد، وزرای کابینه خان مجموعه ای از حوادث فساد را علیه شهباز به راه انداختن و او را به گرفتن رشوه از شرکت های دولتی چینی که در پروژه های سی پک در استاناب کار می کردند، پنج کردند.

به گفته روابط چین و پاکستان، در زمان، پکن از این وضعیت در مورد راضی نبود؛ در حالی که پیش از این نیز از عدم اشتیاق دولت تحت رهبری حزب جنبش انصاف که از سال ۲۰۱۳ در استان شمال غربی خیبر پختونخوا حکومت می کند، نامید شده بود..

وضعیت فعلی کریدور سی پک
علیرغم فشارهای پکن و تشکیلات پاکستانی، عمران خان و دولت تحت رهبری حزب جنبش انصاف در طول سه سال و نیم حکومت، هرگز از پروژه سی پک استقبال نکردند. بر همین اساس، فعالیت‌های این کریدور تحت برنامه تامین مالی چین برای کاهش یافتن اکثر پروژه‌ها در حال حاضر ساخت بسیار عقب‌تر از برنامه زمان‌بندی شده در آن است و هیچ پروژه بزرگی در راه‌اندازی نشد..

نقطه کانونی سیاست دولت خان در مورد کردور اقتصادی چین_پاکستان ایجاد سه منطقه ویژه اقتصادی به منظور جذب مشاغل چینی در جهت تاسیسات تولیدی جابجایی خود بود. با این حال، واکنش شرکت های چینی ضعیف بود.

درعوض، دیپلمات ها و مدیران چینی به صورت فزاینده در شکایات خود از تشریفات اداری که پروژه های خصوصی و خصوصی هستند. سی پک را می‌کند، اعتراضات خود را اعلام کردند. همچنین، نسبت به تنگناهای بوروکراتیکی که مانع پرداخت صدها میلیون دلار می‌شود، به شرکت‌های دولتی که نیروگاه‌های تولید برق ساخته شده در دولت نواز را اداره می‌کنند، می‌شوند، آزرده خاطر گشتند.

علاوه بر آن، خشم پکن پس از کشته شدن ۹ نفر از اتباع این کشور در ژوئیه ۲۰۲۱ که برای گروه چینی داسو کار می کنند، به جوش آمد. دولت خان و تشکیلات پاکستانی تلاش کردند تا چین را آرام کنند و اسلام آباد اولین جلسه کمیته هماهنگی مشترک سی پک را از نوامبر ۲۰۱۹ برگزار کرد.

نینگ جیژه نایب رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین، در جلسه افتتاحیه کمیته عمومی در سپتامبر ۲۰۲۱، به شدت به پاکستان یادآوری کرد که امنیت اتباع این کشور به عنوان عامل پیش شرط به منظور انجام همه سرمایه گذاری های اقتصادی چین است..

او شکایات پکن در مورد مدیریت اسلام آباد در خصوص سی پک را فهرست کرد در حالی که در آن زمان، هیچ پروژه ای اعلام نشد و علیرغم بهترین کار دولت خان، بودجه چین برای تعمیرات اساسی شبکه ریلی است. در حال فروپاشی پاکستان به ارزش مالی ۶.۸ میلیارد دلار در نظر نگرفت.

در آن زمان بود که شهباز در بحبوحه خروج از مرحله دوم سی پک، نخست وزیر پاکستان شد. در حالی که از بسیاری از عواملی که برای ساخت کریدور اقتصادی چین_پاکستان کار می‌کنند، برای نخست وزیری جدید بازگشت به خانه و از سرگیری کارهای پیشین او در این پروژه است.

رهبری او در تسریع کار بر روی این کریدور اقتصادی و همچنین برخی از مشکلاتی که شرکت‌های چینی فعال در پاکستان در چند سال گذشته با آن مواجه بوده‌اند، مفید خواهند بود. امید چینی ها بسیار زیاد است، انتظارات زیادی نیز در این میان وجود دارد.

شهباز شریف با افتتاح خط مترو که اسلام‌آباد را به فرودگاه بین‌المللی جدید چینی‌های مرتبط می‌کند، از رئیس‌جمهور شیجین پینگ درخواست کرد تا با اضافه کردن این پروژه به CPEC، احیای سیستم حمل‌ونقل ریلی انبوه در شهر بندری کراچی را تامین مالی کند. بر همین اساس، سی پک نقش مهمی در انتصاب احسن اقبال به عنوان وزیر برنامه ریزی و توسعه از سوی شهباز شریف داشته است است.

احسن اقبال، زمانی که این سمت را بین سالهای 2015 تا 2018 بر عهده داشت، روابط کاری نزدیک با یک مقام چینی حفظ کرد و از طرف دولت نواز بر اجرای مرحله برداشت اولیه. این کردور نظارت داشت.

چشم اندازه پروژه سی پک
علیرغم مخالفت غرب برای تجارت با طالبان که کنترل کابل را در ماه اوت گذشته به دست گرفت، چین همچنان ادامه دارد. پروژه سی پک با افغانستان است به طوری که وانگ یی وزیر امور خارجه این کشور در جریان گفتگو با طالبان در کابل در ۲۴ مارس بر چین برای انجام این کار تاکید کرد..

پاکستان از زمانی که نواز شریف آخرین نخست وزیر این کشور بود، از چین خواسته است که سی پک را تا افغانستان و ایران، که دیگر مرزهای غربی آن است، گسترش دهد زیرا. کریدور اقتصادی چین و پاکستان محیطی برای ارتباط منطقه‌ای است و می‌شود نه تنها به فعال هر دو کشور خواهد بود، بلکه تأثیرات مثبتی بر توسعه ارتباطات منطقه‌ای با جمهوری اسلامی، افغانستان، آسیای مرکزی و پیرامون آن خواهد داشت.

این موضوع در حالی است که چین در مسیر افزایش سرمایه گذاری در ایران بر اساس توافقنامه مشارکت ۲۵ ساله دارد که در ژوئن ۲۰۲۰ به امضا رسید، می باشد. این امر تا حد زیادی به موفقیت رقابت ایران و قدرت های غربی در مورد احیای برجام دارد.

بازگشت احتمالی احتمالی به این پیمانی که در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، با لغو تحریم‌ها علیه ایران و شرکای اقتصادی آن را لغو کرد.. اما به گفته تحلیلگران، باید تغییرات زیادی را از هر گونه توسعه ای انجام دهد پروژه های سی پک به سمت غرب ایجاد کند.

بر همین اساس، تحلیلگران مسائل بین الملل معتقدند که پروژه سی پک خوبی است، اما باید بیش از حد در زمینه امنیت، فساد و حکومت داری انجام دهد. تا زمانی که مرزهای شرقی خود را بسته است و اجازه اتصال به افغانستان و آسیای مرکزی را نمی دهد، توسعه این پروژه قانع کننده نخواهد بود در حالی که چین از چنین تغییری استقبال خواهد کرد.

آیا دولت ایتلافی لیگ مسلم پاکستان سی پک را می کند؟
با وجود مسائل مطرح شده جدید و آشتیاق نخست وزیر پاکستان در پیشبرد این کریدور اقتصادی، برخی از رسانه های خارجی پاکستان از جمله های هندی و ایندیا تایمز و لوک مت تایمز در 10 روز گذشته اعلام کرده اند که دولت جدید ائتلافی به رهبری لیگ مسلم معرفی شده است. پاکستان، تصمیم گرفته تا فعالیت های اقتصادی چین و پاکستان را می سازد، زیرا تولیدکنندگان برق چین معادل ۱۹۸۰ مگاوات توان تولید خود را به دلیل پرداخت بدهی به ۳۰۰ میلیارد روپیه قطع کرده اند. در حقیقت بیش از 37 درصد از ظرفیت نصب شده پروژه های برق CPEC به دلیل عدم پرداخت به سرمایه گذاران چینی از کار افتاده است.

از طرفی، از آن جایی که موضوع راه آهن اصلی ML-1 پاکستان در سطوح مختلف در اسلام آباد و پکن مورد بحث قرار گرفته و هر دو طرف هنوز نتوانسته اند به توافق برسند.، برخی از رسانه ها خبر ترکی چینی را منتشر کرده اند.

وزیر برنامه ریزی و توسعه تازه منصوب شده پاکستان نیز دستوراتی را به مقامات ذیربط اعلام کرده است تا روند تصمیم گیری دولت را آغاز کند. او همچنین اظهار کرده است که آنها گزارشی را به دنبال درخواست شهباز شریف برای اجرای لغو سی پک، ارسال خواهند کرد.

تصمیم برای پایان دادن به پروژه سی پک در سیاست حزب قدیمی مسلم لیگ پاکستان مطرح شده است که هرگز موافق ایجادات موازی نبود. حتی دولت حزب حرکت انصاف بیش از دو سال طول کشید تا این مرجع را راه اندازی کند، اما تا حد زیادی غیرفعال باقی بماند زیرا آخرین نظام سیاسی، با ساختار بوروکراسی موافق نبود.

اظهارات مطرح شده از سوی رسانه های هندی در خصوص توقف اجرای این پروژه بر اساس اعلام دولت جدید و از طرفی شهباز شریف برای پیشبرد پروژه سی پک ابهاماتی را در روند کار این پروژه مهم اقتصادی ایجاد کرده است.

بر همین اساس، باید منتظر ماند و دید که شهباز شریفی که از گذشته نقش پررنگی در اجرای این پروژه داشته باشد، آیا موافق توقف این پروژه مهم با توجه به شرایط بد اقتصادی کشورش یا اشتیاق زیاد در تسریع این پروژه و افزایش همکاری ها است. پکن و رشد سرمایه گذاری چین در جهت نجات از این وضعیت اسفناک اقتصادی دارد.