شناسایی 396 کودک مبتلا به اختلال اوتیسمگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزاوتیسم یا اوتیسم یک اختلال عصبی رشدی با شاخص‌های نقص در ارتباطات اجتماعی، رفتارهای کلیشه‌ای، مشکلات درک شناختی و محدودیت‌های رفتاری، حرکتی و کلامی است.

به گفته کارشناسان، 75 تا 88 درصد از کودکان طیف اوتیسم در دو سال اول زندگی علائم این اختلال را نشان می دهند. اگر کودکان مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شوند، به خدمات توانبخشی زیادی نیاز دارند تا بتوانند تا حد امکان از یک زندگی عادی در کنار افراد دیگر لذت ببرند.

اگرچه ارائه خدمات توانبخشی به کودکان مبتلا به اوتیسم یکی از ضروریات نظام توانبخشی است، اما شناسایی به موقع کودکان مبتلا به اوتیسم از اهمیت بیشتری برخوردار است تا بتوان با استفاده از تکنیک های استاندارد از دوره حساس رشد کودکان حداکثر استفاده را کرد. . عیوب ناشی از این اختلال را جبران یا پیشگیری کنید. به همین دلیل است که تشخیص زودهنگام برای کودک مبتلا به اوتیسم حیاتی است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور سال هاست برنامه ملی غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلالات طیف اوتیسم کودکان 2 تا 5 ساله را در راستای اطلاع رسانی و آگاهی رسانی گسترده به اجرا در می آورد. استان های کشور

بنابراین خانواده ها می توانند برای اطمینان از نداشتن علائم اختلال در فرزندشان به آدرس https://autism.behzisti.net مراجعه کرده و ثبت نام کرده و تست غربالگری 10 سوالی را انجام دهند. همچنین می توانند از نظر احتمال بروز علائم این اختلال به مراکز غربالگری و تشخیص استان (مراکز روزانه آموزش و توانبخشی اختلال طیف اوتیسم) و با راهنمایی مربیان و کارشناسان آموزش دیده مراجعه کنند. تست تشخیصی توسط کارشناسان آموزش دیده تخصصی و در صورت تایید تشخیص، کودک برای مداخلات کانونی و خانواده محور به مراکز آموزشی و توانبخشی اختلالات طیف اوتیسم استان ارجاع داده می شود.

اگر کودکان در دو سالگی جملات دو کلمه ای نداشته باشند، علامت خطری برای اختلال اوتیسم محسوب می شود، یکی دیگر از نشانه های مهم که باید به آن توجه کرد پاسخ دادن به نام هاست. معمولاً اگر یک کودک یک ساله پاسخی به نام خود نداشته باشد، این می تواند پیش بینی کننده تشخیص بعدی باشد. کودکان اوتیستیک ممکن است در تماس چشمی یا عدم تماس چشمی یا تماس چشمی ضعیف مشکل داشته باشند. والدین برای اطلاع از سایر علائم می توانند به پورتال غربالگری اوتیسم مراجعه کنند.

پس از تشخیص قطعی اختلال طیف اوتیسم برای تمامی خانواده هایی که دارای فرزندانی با این طیف هستند، برنامه و بسته آموزشی به نام روزنه ارائه می شود تا روند مداخلات در مرکز و همچنین خانواده دست به دست هم دهد. این بسته شامل 5 جزوه آموزشی و اسباب بازی های هدفمند می باشد.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی کشور، امسال 705 نفر در آزمون غربالگری اوتیسم شرکت کردند که از این تعداد 547 نفر مشکوک به اختلال هویت بودند که از این تعداد 400 نفر برای مصاحبه پیگیری و در نهایت 396 نفر معرفی شدند. در یک آزمایش تشخیصی 110 نفر در سطح یک (خفیف)، 66 نفر در سطح دو (متوسط) و 216 نفر در سطح سه (شدید) شناسایی شدند.

فعالیت 107 مرکز توانبخشی اوتیسم در کشور

رئیس دفتر روزانه توانبخشی و توانبخشی پزشکی سازمان بهزیستی کشور درباره مراکز توانبخشی اوتیسم به خبرنگار ایرنا گفت: از مجموع 1500 مرکز توانبخشی 107 مرکز به اوتیسم اختصاص دارد که نیاز به گسترش 100 درصدی دارد و به دلیل سختی کار در مراکز ، مراکز یارانه ای هستند. یک میلیون و 500 هزار تومان است.

رضایی تصریح کرد: ارائه خدمات در مراکز توانبخشی هزینه دارد که بخشی از آن به صورت یارانه به افرادی که مشکل مالی دارند و بخشی از هزینه را خانواده پرداخت می کند.

وی ادامه داد: برخی از افرادی که توانایی اقتصادی دارند شهریه را به طور کامل پرداخت می کنند زیرا سازمان بهزیستی کشور وظیفه پرداخت یارانه فقرا و نیازمندان را بر عهده دارد و صندوق ها نیز شهریه را پرداخت می کنند.

رضایی در ادامه به استفاده افراد ناشناس از خدمات توانبخشی اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از بیماران مراکز توانبخشی را افراد ناشناس تشکیل می دهند که معمولا با دستورات قضایی وارد مراکز می شوند.

بهزیستی به کودکان اوتیسم یارانه می دهد
رئیس دفتر توانبخشی و توانبخشی پزشکی روزانه سازمان بهزیستی کشور از نیاز معلولان به ویژه کودکان اوتیسمی به گسترش مراکز توانبخشی روزانه خبر داد و گفت: هم اکنون روزانه 1500 مرکز توانبخشی و توانبخشی پزشکی در کشور وجود دارد. .
سال گذشته مبلغ یارانه برای مرکز پایه یک میلیون و 350 هزار تومان و برای مرکز درجه 2 یک میلیون و 200 هزار تومان بوده است.

رامین رضایی در خصوص میزان یارانه پرداختی در هر یک از این مراکز افزود: بر اساس طبقه بندی مراکز، میزان یارانه در جاهای دیگر که در سال گذشته برای مراکز درجه یک یک میلیون و 350 هزار تومان و یک میلیون بوده است. . 200 هزار برای مراکز درجه 2 تومان شد

وی خاطرنشان کرد: بهزیستی موظف است سالانه میزان یارانه مراکز توانبخشی را بر اساس درجه بندی و بر اساس قانون افزایش دهد و افزایش امسال نیز مشخص نیست زیرا میزان اعتبار ما ابلاغ نشده است. البته جلسات مقدماتی برای ارزیابی افزایش یارانه ها با انجمن های صنفی و سایر ادارات مرتبط داشته ایم اما هنوز به رقم قطعی یارانه نرسیده ایم زیرا باید قیمت تمام شده خدمات را داشته باشیم و از طرف دیگر این به اعتبارات ما بستگی دارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/