شناسایی بخش های بیزنس قابل کار در ایران و آفریقای جنوبی| ۵۵ کشور آفریقایی دارای تجارت آزاد هستندویکا مازوی کومالو در گفت‌وگو تفصیلی با خبرنگار بازار با اشاره به جذابیت‌های اقتصادی و تجاری استان بوشهر بیان کرد: بوشهر یک استان فوق‌العاده زیبا با جذابیت‌های ویژه اقتصادی و تجاری و گردشگری است و آفریقای جنوبی از این مزیت‌ها نهایت استفاده را خواهد برد.

وی افزود: در تمام شهرستان‌های استان بوشهر جذابیت‌های خاص در حوزه اقتصادی و تجاری وجود دارد و سیم‌های مختلف استان بوشهر را در زمینه‌های کشاورزی، صنایع، آبزیان، خرما، گندم و … می‌تواند مصرف مناسبی در آفریقا داشته باشد.

۵۵ کشور آفریقایی دارای تجارت آزاد هستند‌ ‌سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: ۵۵ کشور آفریقایی دارای تجارت آزاد هستند و ایران می‌تواند از این ظرفیت فوق‌العاده در طرح‌ریزی محصولات تولیدی خود بهره ببرد.

کومالو در پاسخ به سئوالی در مورد رابطه دیپلماتیک ایران و آفریقای جنوبی گفت: ارتباط سیاسی نزدیکی بین سفارتهای ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد و سفر قریب الوقوع رئیس جمهور ایران به آفریقای جنوبی، نقطه عطفی در این رابطه است.

۲۳ تفاهم نامه جذاب بین کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی منعقد شده است

وی در زمینه اقتصادی اقتصادی و اقتصادی دو کشور نیز قابل ذکر است: 23 تفاهم نامه جذاب مابین کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی منعقد شده و بحث تجاری و اقتصادی مهم ترین اولویت است.

سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد:بدون خطر سفر رئیس جمهور ایران به آفریقای جنوبی یک سفر ویژه و مهم است و باید نهایت استفاده را از این موقعیت ببریم.

کومالو بیان کرد: بخش‌های بیزنس قابل کار در ایران و آفریقای جنوبی باید شناسایی شوند و این مسئله را می‌توان تشخیص داد که تیم‌ها و هیئت‌های دو کشور شناخت کاملی از ساختارهای همدیگر داشته باشند.

وی پیشنهاد داشت: استان بوشهر در حوزه گردشگری بویژه گردشگری دریایی و ساحلی بسیار جذاب است و اگر سرمایه گذاری مناسبی صورت گیرد، می‌تواند به حداکثر برسد و سرمایه‌گذاری پایداری ایجاد کند.

سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: توسعه تجارت بین دو کشور با توجه به گشایش‌های مالی و بانکی بین دو کشور ذخیره شده و انتظار می‌رود تبادلات تجاری دو کشور در سال چند برابر شود.

کومالو گفت: خرمای استان بوشهر دارای کیفیت مطلوبی است و تجار و بازرگانان آفریقای جنوبی نیز کیفیت این محصول را تایید کرده‌اند که انتظار داریم خرما رونق بسازید.

نیازهای وارداتی آفریقای جنوبی را به استان بوشهر اعلام کرده‌ام

وی افزود: نیازهای وارداتی آفریقای جنوبی را به استان بوشهر اعلام کرده و با افزایش ظرفیت سیمانی بنادر بوشهر، ظرفیت تولید محصولات کشاورزی و آبزیان از بوشهر به آفریقای جنوبی رشد چشمگیری خواهد داشت.

کومالو مشخص کرد: سفر به استان‌های فارس و بوشهر، یک سفر خاطره‌انگیز و مهم در زندگی‌ام بود و شک نداشت گشایش‌های بسیاری نیز در حوزه اقتصادی و بازرگانی ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: در دو سال مختلف حوادث، مشکلات بسیاری از روابط تجاری کشورهای مختلف و ایران و آفریقای جنوبی نیز از این موضوع متفاوت است.

سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: انتظار می‌رود در سفر رئیس جمهور ایران به آفریقای جنوبی، فعالان تجاری و بازرگانان ایرانی نیز حضور داشته باشند تا با وضعیت آفریقای جنوبی آشنا شوند.

کومالو گفت: ایران و بویژه استان بوشهر در حوزه نفت و گاز و انرژی دارای موقعیت خاصی است و آفریقای جنوبی می‌تواند در زمینه انرژی، مشارکت لازم را داشته باشد.