شروع گاز به ترکیه از امروز| احتمال بازنگری در مقدار موجودی در نیمه دوم سالبازار گروه آب و انرژی: محمد رضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در گفتگو با بازار از شروع مجدد گاز به ترکیه از امروز (یکشنبه) خبر داد و گفت: عملیات تعمیر و به روز رسانی خطوط انتقال به پایان رسیده و توافقات صورت گرفته ارسال گاز تنها به مدت ۸ روز گذشته شده بود.

همچنین در پاسخ به این سوال که ممکن است گاز خللی در فرآیند ایجاد کند، ادامه داد: تلاش ما این است که توافقات و قراردادهای تجاری خود را تعیین کنند، خود را ادامه دهید. پارسال هم این کسری وجود داشت اما اجازه نمی دهد که مشکلی در این حوزه ایجاد شود.

جولایی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: معمولاً اینگونه است که هر 4 ماه یک بار جلسه ای را با شرکای گازی خود برگزار می کند تا در میزان و مقدار گازهای موجود در بازارهای هدف به توافق برسیم. اکنون هم اکنون ارسال گاز طبق ماه های گذشته در حال انجام است، اما ممکن است در هفته های آینده تغییراتی در این حوزه صورت گیرد.

او همچنین از رشد گاز در 5 ماه نخست امسال خبر داد و گفت: برآوردها از یک سقف، یک کف دارد. ما تلاش می‌کنیم که در فصیح‌هایی که در داخل کشور بالاست استفاده می‌شوند، باید همیشه مشکل خود را رعایت کنیم تا به حقوقی برای ایران در مجامع بین‌المللی ایجاد شود.

گفت: 8. بالغ بر 100 میلیون مترمکعب گاز ایران به ترکیه 100 میلیون مترمکعب است، اما سال گذشته بیش از 9 میلیارد مترمکعب گاز ترکیه صادر شده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ادامه داد: به هر حال مصارف خانگی اولویت تامین گاز در کشور است و دولت خود را موظف تامین تمام نیازها در این بخش می داند.

بر اساس آمار موجود تولید گاز شیرین کشور رقمی در حدود ۸۴۰ تا ۸۵۰ میلیون متر مکعب در روز است. وضعیت مصرف گاز اما به گونه‌ای است که زمستان سال گذشته در برخی از روزها با کسری 200 میلیون متر مکعبی روبه‌رو بود.

گفتنی است، طبق اعلام وزارت نفت، ایران با اختیار داشتن ۱۸ درصد ذخایر گازی جهان، دومین کشور این منبع انرژی ارزشمند و دوستدار محیط زیست به شمار می‌آید. ذخایری ایران حدود 32 هزار میلیون متر گاز مکعبی است که فاصله‌ای 5 هزار میلیارد مکعبی با روسیه به عنوان اولین کشور ذخایر گاز جهان دارد. به لحاظ تولید، ایران بعد از آمریکا با ۹۱۴ میلیارد مترمکعب در سال (۲۰۲۰) و روسیه با ۶۳۸ میلیون مترمکعب، سومین کشور تولیدکننده گاز جهان با ۲۵۰ میلیون مترمکعب به تعداد می‌آید که فاصله‌ای با دو کشور اول و دوم دارد.