سیل اخیر چقدر به مخزن سد تهران اضافه کرد؟گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزدر بین 22 استانی که درگیر سیل بودند، سیل تهران سیل شدید بوده و بیشترین تعداد کشته، مفقود و مجروح را داشته است. از طغیان امامزاده داوود (ع) تا آبگرفتگی روستاهای فیروزکه از غرب تا شرق استان را تحت تاثیر قرار داد.

با توجه به کسری قابل توجه مخازن سدهای تهران نسبت به سال گذشته و میانگین بلندمدت کشور، این شایعه به وجود آمد که سیل اخیر به میزان قابل توجهی سدهای تهران را تغذیه کرده است.

محمد شهریاری مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آب و برق شرکت آب منطقه ای تهران در این خصوص گفت: سیل اخیر حدود 9.5 میلیون مترمکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرده است.

وی افزود: خوشبختانه با راه اندازی سامانه بارشی از هفته گذشته در استان تهران، حجم آب ورودی به مخازن سدهای آبرسانی استان تهران تا حدودی بهبود یافته است.

شهریاری با بیان اینکه از 14 مرداد تا 17 مرداد حدود 23.3 میلی متر بارندگی در استان رخ داده است، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین بلندمدت افزایش چشمگیری داشته است.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آب و برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به میزان بارندگی 203.4 میلی متری از ابتدای سال آبی تاکنون، گفت: این رقم در مقایسه با میانگین بلندمدت 273.5 میلی متری، نشان دهنده A است. کاهش 25.6 درصدی بارندگی در استان تهران است.

وی در ادامه درباره وضعیت مخازن سدهای تامین کننده آب استان تهران گفت: در حال حاضر 565 میلیون مترمکعب آب در مخازن پنج سد تامین کننده آب استان تهران ذخیره شده که این میزان در سال 681 میلیون مترمکعب بوده است. همان روز. سال گذشته

شهریاری تصریح کرد: همچنین ورودی آب به مخازن سدهای استان تهران نسبت به مرداد ماه سال گذشته با افزایش خوبی روبرو بوده است به طوری که در 7 روز اول مردادماه سال گذشته میزان ورودی آب بوده است. 11.8 میلیون مکعب متر اما حجم آن در هفت روز اول مردادماه امسال با افزایش 77 درصدی به 21 میلیون مترمکعب رسید.

وی افزود: بارندگی ها و سیلاب های چند روز اخیر بیشترین تاثیر را بر سد ماملو گذاشت به طوری که وضعیت آب سد 5.5 میلیون مترمکعب بهبود یافته است. همچنین با بارندگی های اخیر میزان ذخیره سدهای لار 1.6 میلیون مترمکعب، لتیان یک میلیون مترمکعب، طالقان 1.2 میلیون مترمکعب و امیرکبیر کمتر از یک میلیون مترمکعب افزایش یافت.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آب و برق شرکت آب منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش هایی که در دو سال متوالی خشکسالی در میزان بارندگی و منابع آبی ورودی به سدها داشته ایم، از شهروندان محترم تقاضا داریم. ما همچنان در حال بررسی مدیریت مصرف و صرفه جویی هستیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/