سیاست گذاری ها در زمینه تولید برق ۵ تا ۱۰ ساله باشد| تغییر در نوع تولید کنتور برق هزینه انبوه دارد


سید علی عاملی مدیر در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: فکر می کنم کنتورسازی ایران نیازی به معرفی ۵۳ شرکتی دارد که سال قدمت دارد و در همه منازل با لوازم ما آشنایی وجود دارد. از سال 1347 اقدام به تولید کنتورها، سه نسل کنتور نسل های مکانیکی، الکترونیکی و الان هم کنتورهای هوشمندی که منطبق با آخرین استانداردها و متدهای روز دنیا است، تولید کرده است.


وی افزود: شرکت کنتورسازی ایران در شهر صنعتی البرز قزوین است و در خاور میانه اولین و بزرگترین وارد کننده کنتورهای برق هستیم. شرکت آیترون آمریکا شریک هشت درصدی ما است و حدود 32 میلیون کنتور منصوبه در کشور داریم و در حال حاضر به روزترین کنتورهای دنیا را تولید می کنیم.

مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت کنتورسازی ایران در ادامه گفت: کنتورهای هوشمند با قابلیت قطع و وصل و بار از راه دور و کنترل پذیری و مدیریت مصرف افزون بر تولید داریم و در حال حاضر به عنوان بزرگترین تولید کننده لامپ های فوق کم مصرف LED در کشور شناخته می شوند. و امیدواریم تا پایان سال بتوان خطوط تولید صفحات خورشیدی و inventer را راه اندازی کرد و محصولات انرژی خورشیدی را هم به بازار عرضه کرد.

وی در خصوص کنترهای نصب شده برای مصارف مختلف هم گفت: مشترکین برق هر واحد یک کنتور است یعنی به کنتور تک فاز و سه فاز بستگی دارد. برای مصارف عمومی کنتور سه فاز و مصارف خانگی کنترل تک فاز و مصارف صنعتی هم کنتور سه فاز استفاده می شود. ما کنتور دیگری هم به نام کنتورهای ولتاژ اولیه که برای تولید فوق العاده کشور در نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی رنج تولید ما هم مصارف خانگی، هم صنعتی و هم فوق العاده که عموماً در نیروگاه ها استفاده می شود، است.

با راهکارهایی که تحریم‌ها را دور می‌زنیم


عاملی در ادامه درباره شرکت بین المللی تحت مدیریتش گفت: به دلیل این تحریم های خصمانه تامین مواد اولیه تولید ما به سختی می شود و با راهکارهایی که تحریم ها را دور می زنیم که می توانیم مواد اولیه را وارد کنیم. بیشترین سطح تولید داخلی را در کشور داریم اما برخی از مواد اولیه که همان المان های الکترونیکی هستند نیاز به تولید طبیعت دارند که با این تحریم ها به مواد سختی تولید می شود را انجام می دهد و با برنامه ریزی هایی که انجام می دهد. دور میزنیم.

سیاست گذاری ها در زمینه تولید برق ۵ تا ۱۰ ساله باشد|  تغییر در نوع تولید کنتور برق هزینه انبوه دارد

وی در خصوص سردات هم گفت: در آخرین مناقصه ای که شرکت مناقصه خرید کنتورهای برق در سوریه بود. رقابتی که بین شرکت های مختلف علی الخصوص چینی در رقابتی بود که پیروز شد. قرارداد مبادله شد و منتظر گشایش LC هستیم که بتوانیم کار را اجرا کنیم.

صددرصد عمق تولید داخل داریم

مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت کنتور سازی ایران در خصوص مواد مورد نیاز برای تولید در این شرکت نیز گفت: صددرصد عمق تولید داخل داریم یعنی مواد اولیه را وارد می کنیم خطوط تولید الکترونیکی تولید محفظه کنتور را داریم که پلی کربنات است، صددرصد بومی شد. طراحی کنتور ها مختصر خودمان است و طراحی و مدارها را خودمان انجام می دهم.


وی در ادامه با اشاره به عدم ثبات در تصمیم گیری های دولتی گفت: اعمال تعرفه ها در وزارت نیرو، سیاست هایی که تعیین می شود سال گذشته سیاستی ابلاغ شده است که یک مشخصات فنی کنتور نیاز دارند امروز آن سیاست را بازنگری می کنند. ما به عنوان تولید کننده باید برنامه مان را برای ۵ تا ۱۰ سال آینده بدانیم. این سیاست ها و دستورالعمل ها سریعا، ما سرمایه گذاری انبوه را انجام می دهیم و این تغییر باعث آسیب های فراوانی به ما می شود.

عاملی افزود: درخواستی ما از نیرو و شرکت توانیر این است که سیاست هایش در حوزه اندازه گیری سیاست های دراز مدت باشد و تا ۵یا ۱۰ سال آینده در آن سیاست وجود دارد.

وی همچنین گفت: در مورد تعرفه های گمرکی، تعرفه هایی را تعیین می کند که هر کس دیگری نمی تواند انجام دهد. ما تعرفه اسکیدی، سی کیدی و کنتور کامل را داریم. در بحث اسکیدی زمانی که زیرساخت ها در کشور و کنتورسازی است این تعرفه طبیعتاً باید بالا برود که برای کسی صرفه جویی شود که بخواهد تولید کند تولید کند. تعرفه ای اعمال شود که از توان داخل و سرمایه گذاری هایی که در داخل می تواند استفاده شود و حمایت شود.