سیاست‌گذاران اقتصادی با شفاف کردن محصولات کلان، به رونق بازار سرمایه کمک کنندبه بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ احمد اشتقی کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که برای چاره‌اندیشی ریزش بازار سرمایه باید مدیریت درستی را انجام دهد به بورسان گفت: نبود تجربه و تصمیمات مناسب در مورد اوج و تصمیم‌گیری بازار، فعالان بازار را با چالش‌های بسیار زیادی انجام داده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی باید بیفتد تا بازار به ثبات برسد، اظهار کرد: سیاست های کلان اقتصادی کشور از سوی دولت و مجلس برای بازار سرمایه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه؛ دولت و سیاست‌گذاران اقتصادی بایستی با شفاف کردن تغییرات اقتصاد کلان به رونق بازار سرمایه کمک کنند.

اشتیاقی ادامه داد: دولت با سیاست های صحیح در تغییرات اقتصادی می تواند اقتصاد کشور را پیش بینی کرده و سرمایه گذاران و فعالان بازار تکلیف خود را برای حداقل 3 سال آتی در مورد نرخ سود، نرخ بهره، نرخ ارز، قیمت گذاری محصولات و سایر مسائلی که منعکس کننده هستند. رفتار نقدینگی در بازار سرمایه است را بدانند.

این کارشناس بر این باور است که اگر تصمیم‌گیری درست شود و افرادی که روزمرگی ندارند، می‌توان امیدوار بود که برنامه‌ریزی مناسبی برای سرمایه‌گذاری انجام شود و در شرایط فعلی بازار سرمایه باشد.

به گفته وی؛ باید سازوکاری اقتصادی ایجاد کند که دولتمردان بازارهای کلان را پیش‌بینی‌پذیر کرده و تراز نقدینگی که وارد بازار سرمایه می‌شود را دستخوش تغییرات نکنند.

وی معتقد است که عدم هماهنگی عمل با صحبت‌ها باعث می‌شود که فعالان بازار سهامی به خرید سنگین نشوند و تا روشن شدن شرایط احتیاط کنند.

وی در رابطه با مهم بازار سرمایه و سهام‌ها برای تیم‌های مدیریتی و حاکمیت شرکتی می‌افزاید که به نظر نمی‌رسد شرکت‌هایی را که بیشتر به سهام خود و پیگیری‌های لازم در رابطه با استحقاق حقوق سهامداران باید توجه کنند.