سود گرانی ماکارونی به جیب دولت می رود نه تولید کننده| فروردین و اردیبهشت سهمیه گندم نگرفتیم


بازار گروه اصناف و بازرگانی: افزایش 150 درصدی قیمت ماکارونی در روزهای گذشته اعتراضات بسیاری را به همراه داشته است.

بر اساس اعلام قیمت هر بسته ماکارونی ۵۰۰ گرمی از ۶۳۰۰ تومان به ۱۷ هزار تومان، ماکارونی ۷۰۰ گرمی از ۸۶۰۰ تومان به ۲۴ هزار تومان و ماکارونی ۱۰۰۰ گرمی از ۱۲۵۰۰ تومان به ۳۴ هزار تومان افزایش پیدا خواهد کرد. وزارت جهاد کشاورزی مدعی است که یارانه از آزادسازی قیمت گندم و آرد صنف و صنعت را به صورت نقدی به مردم پرداخت خواهد کرد. اما مردم امیدی به این وعده و وعیدها ندارند و می گویند یارانه پرداختی دولت معمولاً درصد کمی از گرانی ها را پاسخ گو خواهد بود. اما این تنها مصرف کننده است که از تغییرات قیمتی اخیر ناراضی هستند.

تولید کنندگان معتقدند که گرانی های بعدی دست کم ۲۰ تا ۳۰ درصد از فروششان کم می کند، نسبت به قیمت گذاری دستوری دولت گله مند هستند.

سید یاسر میر احمدی یکی از فعالان صنعت غذا و تولید ماکارونی در اینباره به بازار گفت: قیمت های اعلامی برای فروش محصولات حتی جوابگوی هزینه های آنها هم نیست. او معتقد است که اجرای این طرح تنها به نفع دولت بوده و بس. چراکه با آزادسازی قیمت ها درآمد حاصل از ارزش افزوده آن به تولید و فروش هر کیلو ماکارونی به ۲ هزار تومان افزایش می یابد. ضمن اینکه دولت هر کیلو گندم را دست کم ۲۵۰۰ تومان از قیمت خرید در اختیار کارخانجات قرار می دهد.

این فعال صنعت غذا همچنین با انتقاد از رشد جهشی قیمت ها، گفت: ما خود موافق آزاد سازی قیمت ها و حذف یارانه در تمامی بخش ها هستیم. اما مشکل اینجاست که طی دو سال گذشته قیمت ماکارونی در کشور روی ۸۶۰۰ تومان ثابت شده بود. حالا یکباره قیمت آن ۳ برابر شده است که شوک بزرگی به بازار و مردم است.

کامل گفتگوی بازار با سید یاسر میر احمدی فعال صنعت و تولید کننده ماکارونی را در ادامه می خوانید:

نمی توان ادعای حذف یارانه گندم و آرد را داشت اما همچنان قیمت محصولات را به صورت دستوری تعیین کنیم. تولید هر کیلو ماکارونی بدون مالیات، برای تولید کننده 36 هزار تومان تمام می شود اما قیمتی که کمتر از هزینه های واقعی آن انتخاب می شود.

*افزایش از نظر شما به عنوان یکی از فعالین صنعت غذا این تصمیم دولت در شرایط فعلی و با وضعیت فعلی اقتصاد آیا تصمیم درستی است؟
آزاد سازی قیمت و حذف یارانه آرد خواسته ای است که مدت ها به دنبال آن بودیم. اما تجربه طی دو سال گذشته با وجود رشد قیمت ها در تمامی بخش ها از دستمزد گرفته شده تا مواد اولیه دولت مانع افزایش قیمت ها در این بخش شد. حالا بعد از دو سال دیگر امکان ادامه این روند نبود و به یکباره بازار با شوک بزرگی مواجه شد. این در حالی است که اگر این آزادسازی به مرور زمان انجام شود، امروز شرایط بهتری را تجربه می‌کنید. جدایی از مسئله افزایش یکباره قیمت آرد صنف و صنعت و گرانی هایی که در پی آن ایجاد خواهد شد، مشکل دیگری هم وجود دارد و آن دستوری قیمت هاست. نمی توان ادعای آزاد سازی قیمت را داشت اما بازهم قیمت ها به صورت دستوری و تعزیراتی باشد.

*آیا دولت برای آزادسازی قیمت گندم و آرد صنف و مشاوره با فعالین صنعت غذا دارد؟
دولت خود نیز تا دقیقه ۹۰ هم نمی دانست که چه تصمیمی در اینباره گرفته شده است.

*با رشد قیمت ها سود واحدهای تولیدی هم بیشتر شده است؟
سود ما بیشتر نشده است اما زیانمان هم افزایش یافته است. ما گندمی که پیش از این کیلیویی ۲۷۰۰ تومان می خریدیم حالا باید به ۱۲ هزار تومان بفروشیم. این یعنی بیش از ۴ برابر رشد قیمت. در حالی که هزینه های دستمزد حدود 57 درصد افزایش یافته و تعرفه برق و گاز و آب همگی دستخوش تغییراتی بوده است. برای درک بهتر این ادعا که سود این گرانی به جیب تولید کنندگان نمی رود، به صورت دقیق ریز هزینه های تولید یک کیلو گرم ماکارونی را اعلام می کنم.

هر کیلو آرد: ۱۶۹۰۰ تومان

کرایه حمل به ازای یک کیلو آرد: یک هزار تومان

۵ درصد گندم معمولا به ضایعات تبدیل می شود : ۸۹۵ تومان

۳ درصد ماکارانی را گلوتن تشکیل می دهد: ۱۴۷۰ تومان

در هر تن ۳۰۰ گرم بتا کاراتون که قیمت آن ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است، استفاده می شود : ۱۴۱۰ تومان

استهلاک دستگاه ها، هزینه دستمزد کارگران و هزینه های آب و برق و گاز : ۳ هزار تومان

هزینه سلفون برای بسته بندی : ۹۳۶ تومان

هزینه کارتن برای بسته بندی : ۷۶۵ تومان

بسته بندی هزینه چسب و کارگر: 500 تومان

کرایه حمل : ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومان

یک درصد کمیسیون فروش

۲۱ درصد سود فروشگاه دار و سیستم پخش : ۵۷۰۰ تومان

۹ درصد ارزش افزوده : ۲۹۸۰ تومان

در واقع اگر تولید کننده هیچ سودی نکند تولید یک کیلو ماکارونی برای آن دست کم 36 هزار تومان تمام می شود. در حالی که باید به این مبلغ ۲۵ درصد مالیات تکلیفی و افزایش ۵ برابری نقدینگی مورد نیاز برای خرید گندم را هم اضافه کرد.

دلیل اصلی کاهش عرضه ماکارونی در روزهای گذشته نبود و کاهش تولیدات کارخانجات بود. جالب است که تولید کنندگان ماکارونی و سایر صنایع غذایی را با سهمیه گندم و اردیبهشت خود دریافت کنید

*فکر می کنید که آزاد سازی قیمت گندم و آرد صنف و صنعت چه تاثیری در فروش شما داشته اید؟
دولت اعلام کرد که یارانه این آزادسازی را به مردم پرداخت خواهد کرد اما بعید می دانم که رقم یارانه پرداختی دولت این رشد قیمت ها را جبران کند. بر همین اساس پیش بینی ما این است که در چند ماه ابتدایی اجرای این طرح شاهد کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی فروش محصولات خود باشیم.

*بسیاری از فعالین بنکدارای و واحدهای پخش و توزیع مدعی اند که ما را تولید می کنند که خود را از افزایش قیمت ها مطمئن می کنند، به قطره چکانی محصولات خود را در بازار عرضه می کنند تا به صورت افزایشی قیمت سود بیشتری به جیب بزنند؟
دلیل اصلی کاهش عرضه آرد و کاهش تولیدات کارخانجات بود. جالب است که تولید کنندگان ماکارونی و سایر صنایع غذایی را با یک سهمیه گندم و اردیبهشت خود دریافت کنید در حالیکه پول آن را از مدت ها قبل واریز کرده اید. به عنوان مثال خودم به عنوان یکی از تولیدکنندگان در اسفند سال گذشته پولی از گندمی دریافت کردم که بر اساس قیمت ۲۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو واریزی رسید. تا پیش از این تصمیم دولت به آزادسازی قیمت گندم آرد صنف و صنعت ساخته شود گفته می شود که محموله گندم هنوز نرسیده است. اما حالا می گویند که اگر خواهان دریافت این سهمیه باید مابه التفاوت قیمت ۲۷۰۰ تا ۱۲ هزار تومان را پرداخت کنید. این در حالی است که من و دیگر تولید کنندگان در 1.5 ماه گذشته محصولات خود را بر روی گندم 2700 تومانی در بازار عرضه می کنند. همین مسئله باعث می شود که تولیدکنندگان ماکارونی در زیان باشند.

خرید گندم از دولت به جای هزینه ها، باعث افزایش آن می شود. کشاورز هر کیلو گندم را با احتساب هزینه های حمل ۱۱ هزار تومان به کارخانه دار می فروشد اما دولت بدون هزینه حمل گندم را کیلویی ۱۲ تومان به ما می فروشد.

*اگر بخش خصوصی خود را بخواهد گندم مورد نیاز خود را تامین کند، شرایط بهتر است یا بدتر؟
خرید گندم از دولت به جای کاهش هزینه ها، باعث افزایش آن می شود. بسیاری از کشاورزان حاضرند که هر کیلو گندم را با احتساب هزینه های حمل به قیمت ۱۱ هزار تومان در اختیار کارخانجات صنایع غذایی و مصرف کننده گندم قرار می دهند. این در حالی است که دولت بدون احتساب هزینه حمل، گندم را کیلویی ۱۲ هزار تومان به ما می‌فروشد.

*باتوجه به نارضایی که در بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ماکارونی از وضعیت قیمت جود دارد، می توان گفت که اجرای این طرح بیشتر به نفع خود دولت است؟
بر اساس محاسبات انجام شده به ازای هر کیلو تولید ماکارونی، درآمد دولت تنها از محل ارزش افزوده شده است از رشد قیمت ها حدود 2 هزار تومان است. ضمن اینکه از محل تامین و فروش گندم هم سود بالا را به جیب می زند. در حالی که قیمت خرید تضمینی گندم برای امسال ۹۵۰۰ تومان تعیین می شود اما دولت قرار است که گندم را به قیمت ۱۲ هزار تومان در اختیار خریداران و فعالان صنعت قرار دهد.