سفر احتمالی مورا به جهت میانجیگری ایران و آمریکاست|بن بست بلندتر شود از بین می رود.بازار گروه بین الملل: لارنس نورمن در وال استریت ژورنال نوشت: به گفته دیپلمات های غربی، کشورهای اروپایی در حال حاضر برای تلاش در جهت نجات برجام هستند. به گفته های دیپلمات های غربی، اروپا پیشنهاد کرده است که در تلاش برای خروج از بن بست در مذاکرات، نماینده ارشد اتحادیه را به تهران اعزام کند.

به گفته دیپلمات ها، انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات، به همتایان ایرانی گفته است که آماده است به تهران باز شود تا راه برای عبور از بن بست پیدا شود..

منابع غربی اما می گویند، ایران به این پیشنهاد پاسخی نمی دهد و هم از مورا بعمل نیاورده است..

مقامات آمریکایی گفته اند که رئیس جمهور بایدن شروط خود را برای خارج کردن سپاه از لیست تروریسم وزارت خارجه اظهارنظر یا حذف کند..

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که می‌خواهند بار مسئولیت را بر دوش ایران بگذارند و روشن کنند که سیاست‌ها می‌توانند به این نتیجه برسند که ایران راه را برای عبور از بن‌بست ارائه کند..

این ایده اولین بار طی تماسی در ۲۳ آوریل بین امور خارجی ایران و همتای وزیر اروپایی خود را گرفت.

دیپلمات ها می گویند که مورا سعی خواهد کرد ایران را متقاعد کند که متن توافق نامه را بدون حذف سپاه از لیست تروریسم امضا کند و این موضوع را به یک نقطه در آینده پیشنهاد کند..

دیپلمات‌ها می‌گویند که اگر ایران با درخواست از آمریکا در حوزه دیگری به مذاکره برگردد، آمریکا آن را بررسی خواهد کرد. با این حال، دیپلمات‌ها نیز می‌گویند که هیچ یک از موارد دیگر در مورد توافق وجود ندارد.

امید به توافق کم است. باتوجه به موضوع خود تهران و واشنگتن بر اساس خواسته های در مورد سپاه پاسداران، یک مقام سابق آمریکایی که در ایران کار کرده است، گفت که بن بست ممکن است برای ماه ها ادامه داشته باشد..

این مقام گفت: «یک بن بست بلندمدت امکان پذیر است. هیچ یک از طرفین نمی‌خواهند مرگ را اعلام کنند.»

در خصوص این ادعای روزنامه وال استریت ژورنال و تحولات مرتبط با احیای برجام و مذاکرات وین خبرنگار بازار گفتگویی «مارک فینو» با بیان اسبق وزارت خارجه فرانسه است که در ادامه می آید..

«فینو» در حال حاضر مدیر عدم اشاعه در «مرکز سیاست امنیتی ژنو» (GCSP) است.

*وال استریت ژورنال از قول دیپلمات های غربی از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای اعزام «انریکه مورا» جهت شکستن بن بست در مذاکرات احیای برجام خبر داده است. ارزیابی شما از این سفر چیست؟
اتحادیه اروپا به ایفای نقش مهم خود را به عنوان میانجی بین ایران و آمریکا ادامه می دهد. این در برجام به رسمیت شناخته شده است، زیرا اتحادیه اروپا اتحادیه مشترک ایجاد شده توسط این توافق را بر عهده دارد.

*به نوشته این روزنامه مورا» می‌خواهد ایران را متقاعد کند بدون حذف سپاه، توافق لایحه را امضا کند و کند تهران را امضا کند آیا تهران با این سفر و پیشنهاد پیشنهاد خواهد کرد؟
پیش بینی نهایی مقامات ایرانی در این مرحله به دلیل ماهیت حساس سیاسی این موضوع تصمیم است. با این حال، به نفع تهران است که توافق جدید را در مورد موضوعی که مستقیماً به برجام مرتبط نیست، به تأخیر نیاندازد.

*آیا لفظ «فعلا» به معنای این است که توافق در مورد موضوعات وجود دارد، یک امضا و اعضای متخصص درباره سپاه برگزار شود؟
از گفتگوها در مورد احیای برجام فهمیده شد که ابتدا برای بازگشت ایران به پایبندی کامل در ازای لغو تحریم‌های مرتبط هسته‌ای خواهد بود و نه موضوعات دیگر مانند موشک‌های بالستیک یا اقدام خارجی ایران، شروع شد.

چنین مسائلی و همچنین تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نهایت ممکن است بعداً مطرح شود. تصمیم برای افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، ترفندی برای سخت‌تر کردن پیوستن به جانشین وی به برجام بود. ایران عاقلانه خواهد بود که اجازه ندهد این موضوع به مانعی برای احیای کامل برجام تبدیل شود.

*این روزنامه همچنین داده است که بن بست گزارشی در گزارش ممکن است ماه‌ها ادامه داشته باشد. معنی این حرف چیست؟ یعنی ممکن است از مواضع خود کوتاه بیایند؟
البته اگر این بن بست ماه ها ادامه دارد، خطر دست دادن شتاب و توجه به سرمایه ها وجود دارد.

* آمریکا در ابتدا ضرب الاجل تعیین می کند ولی در حال حاضر ضرب الاجلی را تعیین نمی کند. دلیل این موضوع چیست؟

ایالات متحده راهبردی در بازگشت به پایبندی کامل ایران به برجام دارد و متوجه می شود که ضرب الاجل های مصنوعی برای رسیدن به این هدف مفید است.