سایه سنگین گرانی مواد اولیه بر سر کارگاههای خانگی مشهد


مرضیه میرزا پور، بازار: شهر مشهد به واسطه بهره مندی از زائران بی شماری در طول سال بازار مناسبی برای تولید و فروش صنایع دستی است که از زمان ارزیابی و این روزها نیز گرانی مواد اولیه رنگی بر روی کارگاه های خانگی داشته و دارای شرایط فعالیت است. تولید کنندگان و هنرمندان را سخت کرده است.

فاطمه باری یکی از بانوان کار آفرینی است که مسئولیت یکی از همین کارگاه های خانگی را بر عهده دارد و با همراهی تنی چند از بانوان منطقه گلشهر به تولید فرش و به ویژه تابلو فرش کار دارند.

در همین راستا با وی هم کلام تا مشکلات آن را از نزدیک بررسی کنیم.

* خودتان را معرفی و بفرمایید چه محصولی را تولید می کنید؟
فاطمه باری هستم، تولید کننده فرش و تابلو فرش دستباف

این کارگاه به تازگی و از فروردین ماه ۱۴۰۱ در محله گلشهر ارائه شده است اما ۱۰ سال سابقه کار تولید کارگاه خانگی را دارم و در حال حاضر ۵۰ نفر از کارگاه‌های خارج از کارگاه و در منزل، ۱۰ نفر از کارگاه‌هایی هستند که کار می‌کنند.

سایه سنگین گرانی مواد اولیه بر سر کارگاههای خانگی مشهد

* مواد اولیه را از کجا تامین کنید و این مواد از سال گذشته چقدر افزایش قیمت داشته است؟
ابزار این کارگاه مانند دار قالی، نقشه قالیبافی و سایر مواد اولیه تولید قالی دستباف مثل نخ را از همین بازار داخلی تهیه می کنیم و مشکلی نداریم اما متصفانه به دلیل اینکه قیمت ها از حد نوسان بیشتر است و روز به روز گران می شود، می شود. نرخ گذاری و یا فروش دچار مشکل جدی می شود.

قیمت مواد لولیه هر روز تغییر می کند و می تواند برای قیمت دادن به مشتری بابت سفارشی که به ما می تواند همیشه مشکل داشته باشد و این موضوع را نه تنها ما را نیز ممکن است با مشکل و دلخوری همراه کرده است.

* اجناس تولیدی خود را چگونه و کجا به فروش می رسانید؟
ثبت سفارش فرش و تابلو فرش از ترکیه و قطر رو داشتم و الباقی در بازار داخلی مشهد به فروش می رسند.

* در حال حاضر برای تولید با چه مشکلاتی دست و پنجه و نرم می کنید؟
یکی دیگر از مشکلاتی است که ما با آن درگیر هستیم.

* گرانی مواد اولیه چقدر بر روی میزان تولید و هم چنین فروش تولیدات شما اثر داشته است؟
خداروشکر از نظر ثبت سفارش مشکلی نداشتیم و کار وجود دارد اما سود کار تولیدی کاهش یافته است. ما برای مشتریان و سفارش ها را از دست ندهیم باید از سود خودمان بزنیم و این موضوع کمی مشکل آفرین است.

از آن جا فرش و تابلو فرش جزو نیازهای اساسی مردم نیست، خریدار زیاد نیست و باید با مشتری مدارا کرد و از طرفی اگر ما هم قیمت محصول را به طور برابر به عنوان تمام تمام محصولات را از دست می‌دهیم.

* افرادی که برای شما کار می کنند هر کدام چقدر در ماه درآمد دارند؟
نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بافنده‌ای که ساعت کاری روزانه را با بافتن فرش انجام می‌دهد تا ۴ میلیون به بالا می‌تواند درآمد داشته باشد و بافنده‌ای باشد که کمتر مسلمآ درآمد کمتری دارد.

* برای توسعه و توسعه کارگاه و یا بکارگیری افراد بیشتر آیا برنامه ای دارید؟
صددرصد و مطمئناً تمام تلاشم این است که بتوانم نیروی کار را بیشتر جذب کنم و جای بزرگتری را برای کارگاه خانم‌ها و اقایون ویژه بانوان داشته باشم.

* چه انتظاری از شما دارید؟
اگر سرمایه‌گذاری‌های دراختیار تولیدکننده‌ها قرار گیرند تا تولیدات داخلی با کیفیت بیشتری پیدا کنند که مردم نگران نباشند و این هنر نفیس درحال تولید در اجتماع داخلی و خارجی ماندگار باشند.