ساخت ۱۴۳۳ کارگاه کوچک با اولویت شرکت‌های دانش‌بنیان



به گزارش بازار، علی رسولیان افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی ایران به‌عنوان یکی از سازمان‌های توسعه زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیش از ۶ دهه فعالیت در دو حوزه «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های صنعتی» و «حمایت از صنایع کوچک» است. و متوسط» به صنعتگران و تامین کنندگان مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور می‌پردازد.

رسولیان ادامه داد: ۷۰۰ لیتر بر ثانیه آب و ۸۱۲ مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ساخته شد. وی گفت: این شرکت مادر تخصصی از طریق ۳۱ شرکت استانی تابعه خود و با همکاری دستگاه‌های خدماترسان، در سال گذشته ۷۵ هزار میلیارد ریال منابع مالی را برای پرداخت و تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اختصاص داد و نسبت به ۷۰۰ لیتر در هر ساعت اقدام کرد. آب، 812 مگاوات برق، 238 کیلووات برق از منابع دریافتی و 491 مگاوات برق از طریق مولدهای کوچک، تجهیزات گاز، مخابرات و فیبر نوری به ترتیب برای 29، 10 و 23 شهرک و منطقه صنعتی و ساخت و تکمیل 9 مدول تصفیه خانه اقدام کرد.

وی اضافه کرد: همچنین در سال ۱۴۰۰، اخذ تخصیص یک‌هزار و ۲۰۰ لیتر بر روی پساب تصفیه خانه‌های شهری به‌منظور بخشی از کسری آب مورد نیاز شهرک‌ها و نواحی صنعتی از وزارت نیرو را پیگیری می‌کند که به انتقال ۲۹۰ لیتر پساب انجام می‌شود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: افزایش توان بازچرخانی آب با اجرای پروژه سامانه‌های استفاده مجدد از پساب تصفیه خانه‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی به میزان 35 هزار مترمکعب در روز، مشارکت در تامین برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی از طریق احداث پست. ۶۳ به ۲۰ کیلوولت برق و خطوط انتقال برق پایین دست به تعداد ۶۰ پست و ایجاد و توسعه ۱۶۶ فضای سبز شهرک‌ها و نواحی صنعتی و کاشت ۱۸۴ هزار اصله درخت، یکی دیگر از موارد زیر ساخت این سازمان در سال گذشته است.

وی منتشر شد: در سال 1100 همچنین ایجاد 26 شهرک و منطقه صنعتی جدید و توسعه 20 شهرک و منطقه صنعتی موجود، حوزه و تخصص، افزایش هشت‌هزار و 144 سطح اراضی صنعتی در اختیار برای استقرار واحدهای صنعتی جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و صنعتی است. احداث و تکمیل یک‌هزار و ۴۳۳ کارگاهی کوچک به‌منظور ایجاد و بهره‌برداری واحدهای تولیدی با اولویت دانش بنیان، واحدهای با فناوری برتر و صنوف تولیدی در پاسخگویی به نیاز و استقبال سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای حضور در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به انجام رسیده است. است.

رسولیان گفت: همچنین سازمان های صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از ابتدای دولت سیزدهم و در تکمیل برنامه های احیاء و بازفعال سازی سال های گذشته، طرح «پایش واحدهای صنعتی غیرفعال» را با همکاری مشاوران توانمند کلینیک های کسب و کار در سراسر کشور اجرا کردند. نتیجه آن ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد شامل ۶‌هزار و ۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و پنج‌هزار و ۲۵۳ واحد در خارج از آن‌ها شناسایی شد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد در داخل و خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران قرار دارند که تا پایان سال گذشته، تعداد ۲ هزار و ۶۷ واحد غیر صنعتی به چرخه تولید می رسد. بازگشت که دارایی افزون بر ۳۹ هزار نفر را درپی داشت. همچنین احیاء یک‌هزار و ۵۴۸ واحد با‌زایی برای حدود ۲۸ هزار نفر، از جمله افتخارات دولت سیزدهم از ابتدای شروع به کار در شهریور سال گذشته تا کنون بوده است.

وزير امور داخلي تصميم‌گيري: اين سازمان در سال 1101 احياء 2000 واحد صنعتي غيرفعال ديگر در شهرک‌ها و نواحي صنعتي را در دستور کار خود دارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، در استقرار ابتدایی دولت سیزدهم، وزارت صنعت، معدن و تجارت مدیریت پروژه‌های فعال سازه‌های تولید در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت را به شرکت‌های صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران انجام می‌دهند که در فاز نخست اجرای آن هستند. و در یک افق چهار ساله، برنامه افزایش ظرفیت تولید ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی زیرساخت در دستور کار قرار گرفته است.

رسولیان گفت: بر همین اساس در سال ۱۴۰۱، فعال‌سازی سه‌هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی با ظرفیت کمتر از ۵۰‌درصد هدف‌گذاری شده است که می‌شود به ایجاد بیش از ۱۷ هزار نفر بیانجامد.

وی افزود: یکی دیگر از هدف‌گذاری‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال «تولید». دانش‌بنیان و کار، کمک به دانش‌بنیان شدن شرکت‌های قرقره در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که در این راستا آفرینان یک واحد صنعتی و 500 واحد صنعتی که امکان تبدیل به دانش بنیان را دارند، شناسایی شده و با همکاری کارگزاران قرار می‌گیرند. مشاوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تبادل اطلاعات و ارائه آموزش‌های حرفه‌ای و تخصصی به شرکت‌ها، حمایت‌های لازم برای طی فرآیند تبدیل به دانش بنیان آن‌ها انجام می‌شود.

گفتنی است، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 9 شهرک و 3355 منطقه صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری، 82 شهرک و منطقه تخصصی صنعتی، هفت شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات، ۹۹ هزار و ۱۶۸ قرارداد منعقده و بهره برداری از ۴۹ هزار و ۲۲۱ واحد صنعتی و سه هزار و ۲۰۷ واحد کارگاهی، زمینه مستقیم ۹۸۱ هزار و ۲۸ نفر را در سراسر کشور نرم‌افزار ساخته است. است.