ساختار مدیریت بحران در ایران باید به روز شودبه گزارش خبرنگار تهران نیوز ، حجت الاسلام حسینی امام جمعه فردیس در خطبه های نماز جمعه امروز با بیان اینکه ساختار مدیریت بلایا و بحران در کشور باید تغییر کند، اعلام کرد: سیل اخیر در کشور. تاکنون حدود 80 کشته برجای گذاشته و ده ها نفر نیز مجروح و خسارات زیادی به بار آورده اند. و احتمال تداوم پدیده معروف به باران های موسمی و سیل آسا وجود دارد، بنابراین شرایط طبیعی کشورمان ایجاب می کند که ساختار مدیریت بحران در ایران تغییر و به روز شود.

وی ادامه داد: اگر سیاست گذاری درست انجام شود و قوانین و استانداردهای لازم وضع و اجرا شود، اموال و جان بسیاری از مردم تلف نمی شود و حفظ می شود، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. در این راستا، مجلس انقلابی و دولت مردمی مسئولیت ویژه ای در قبال برنامه ریزی صحیح و اقدام آینده نگر دارند. از 41 نوع بلای طبیعی شناخته شده در جهان، احتمال وقوع 31 نوع آن در ایران وجود دارد.

امام جمعه فردیس گفت: مشکل اساسی مدیریت بحران در کشور ما این است که فقط گذشته نگر است نه پیشگیرانه و آینده نگر و در زمان یا پس از حوادث اضطراری و غیر مترقبه به رویکرد عملیاتی خلاصه می شود. بنابراین ساختار مدیریت بلایا در کشور باید تغییر کند و همه سازمان های امدادی یکپارچه شوند و زیر نظر وزارت مدیریت بحران فعالیت کنند.

وی افزود: علل بحران سیل این است که عمدتاً شهرهایی که گسترش یافته اند در گسترش شهرها مدیریت نشده اند و بخش هایی از شهرها در حاشیه رودخانه ها و تغییر مدل زهکشی طبیعی حوضه رخ داده است. از بین رفتن پوشش گیاهی و منابع طبیعی در حوضه بالای شهری و از همه مهمتر بی توجهی به موضوع آبخیزداری از دیگر عوامل بروز بحران سیل است. حتی مقام معظم رهبری نیز با ابلاغ سیاست های کلی منابع آبی بر پیگیری جدی طرح های آبخیزداری تاکید کردند و حتی در چندین نوبت مبالغ قابل توجهی را از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای طرح های آب و آبخوان اختصاص دادند.

امام جمعه با تلاش فرماندار که در فیرزکا به صورت جهادی و میدانی به کار گرفته شد و بحران را مدیریت کرد، افزود: مناطق سیل زده را تقسیم کردند و در مقابل شهرها و بخشی از مزدر قرار دادند. باید به شهرستان فردیس واگذار شود تا پاکسازی شود، در این قسمت امامزاده، حسینیه و منازل مسکونی وجود دارد و پردیس حضور بسیار فعالی دارد که می توان آن را مدیون استانداری بود که به کار گرفته شد. در این منطقه با جان و دل و اقدامات لازم را انجام داد و مشغول است و همچنین نیروهای شهرداری، فرمانده محترم سپاه و از پاسداران عزیز و بسیجیان و گروه های جهادی که حضور دارند واقعا قدردانی می کنم.

وی در ادامه گفت: اما در برخی از مناطق سیل زده مانند روستای گالدورا بحث ارائه خدمات با تاخیر مواجه شده است و مردم روستا نیز گلایه دارند که بحث خدمت رسانی آغاز شده است. از دیروز و امیدوارم این تاخیر خیلی سریع و جدی جبران شود.»

حجت الاسلام والمسلمین حسینی امان جمعه شهرستان پردیس در خطبه های نماز امروز در مسجد الغدیر پردیس با اشاره به شهادت محسن حججی در هجدهم مردادماه و روز بزرگداشت شهدای مدافع حرم، گفت: گفت: پنج شهید مدافع حرم پس از حدود 8 سال پیکر پاکشان شناسایی و به دیار خود بازگشتند و سرکاروان 5 شهید سردار شهید عبدالله اسکندری (قصرالدشت شیراز) است.

وی از همرزمان حاج احمد متوسلیان و از فرماندهان دفاع مقدس بود و پس از جنگ فعالیت های خدماتی گسترده ای داشت که شهادت وی در منطقه حلب سوریه در سال 1393 اولین شهید ایرانی بود که تکفیری ها وی را به شهادت رساندند. با بغض بدنش را بریدند و به نیزه آویزان کردند. اکنون پیکر پاکش پس از هشت سال به میهن اسلامی بازگشته است.

امام جمعه درباره موکب امام حسین (علیه السلام) و ستاد شهرسازی در شهرستان پردیس نیز گفت: این ستاد به جمع آوری کمک ها و کمک های مردمی برای زائران امام حسین (ع) در کربلا و همچنین برای زائران امام حسین (ع) رفت. بازماندگان اربعین در شهرستان با برنامه های مشترک بهترین خدمات را دارند. مسئولین هیئت ها باید هیئت امام حسین (ع) را به احترام امام حسین (ع) تشکیل دهند و در اجرای برنامه ها به حقوق مردم احترام بگذارند.

انتهای پیام/*