زاویه نگاه به اقامتگاههای بوم گردی را باید تغییر دادصادق کاظمیان در گفت‌وگو با بازار بابیان که بیش از ۱۴۰ اقامتگاه بوم گردی در استان خراسان رضوی فعالیت می‌کنند بیان می‌کند: لازم به ذکر است که به همین تعداد هم می‌شود که آرام‌آرام به این تعداد اضافه می‌شوند.

وی بابیان نباید فراموش کرد که اقامتگاه های بوم گردی در اصل خانه هستند و این را به عنوان مهم ترین نکته همه ما باید به آن توجه کنیم اظهار کرد: از این بابت باید به اداره اموری چون بهداشت، مدیریت، مدیریت، شورای روستاها، دهیاران، بخشداران،فرمان،دفاتر خدمات مسافرتی این موضوع را گوشزد می کنند که اقامتگاه های بوم گردی خانه هایی هستند که صاحبان اقامتگاه ها و مدیران آن ها در آن ساکن بوده اند و محل سکونت آن هاست ها و همیشه به میهمانان آن ها می باشند. به آن ها داشت .

وی بیان کرد: برای مثال می توان گفت در اقامتگاه های بوم گردی به هیچ عنوان از لفظ مسافر یا مشتری استفاده نمی شود و تمام افراد میهمان خانه های بوم گردی هستند.

از بوم گردی ها حمایت کنیم
دبیر جامعه اقامتگاه های بوم گردی خراسان بابیان در برخی از شهرستان ها به دلیل اینکه شهرداری ها یا متولیان این شهرستان ها هستند علیرغم بازگشایی از محل اقامتگاه های بومگردی به خانه ها، زائرسراها یا اماکنی مشابه می پردازند اظهار داشتند: متأسفانه این سازمان ها از این طریق به گردشگران می پردازند. شهرستانها مراجعه می کنند به سمت خود جذب کرده اند. این در حالی است که اقامتگاه های بومگردی ظرفیت خالی داشته باشد.

کاظمیان اذعان کرد: کمی‌که متأسفانه از اقامتگاه‌های بوم گردی شهرستان‌های اطراف با ضریب اشغال بسیار پایینی روبه‌رو می‌شود از این رو لازم است جدی‌تری برای معرفی مسیرهای گردشگری استان خراسان رضوی بگیرد.

وی ادامه داد: ازاین‌رو آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به اقامتگاه‌های بومگردی که ۲ یا سه سال سخت را پشت سر گذاشت، تمام شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند و باقی‌مانده خدمات منصفانه خوبی ارائه کردند، وارد شدند.

دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بومگردی ایران بیان کرد: به نظر می‌رسد اگر شرایط به‌خوبی پیش رود و موج دیگری از تغییرات ایجاد شود، با معرفی موقعیت‌های بومگردی خراسان به‌تدریج اقامتگاه‌های استان بومگردی استان رونق گذشته را پیدا خواهد کرد.

کاظمیان عنوان کرد: بازدیدکنندگان به اقامتگاه‌های بومگردی می‌توانند تاثیری بر شهرستان داشته باشند زیرا تمام صنایع وابسته به حوزه گردشگری مانند حمل‌ونقل، خوراک، صنایع دستی و سوغات فعال می‌شوند و به‌نوعی ایجاد می‌شوند تا ساختمان‌های بیبدیل خراسان در شهرستان‌های مختلف معرفی و معرفی شوند. شود که این امر همت تمام متولیان امر و بخش خصوصی را می‌طلبد.