ریزش مو یا آلوپسی، علل و علائم

یک فرد سالم حدود 100 تار مو در روز از دست می دهد و موهای جدید رشد می کنند و موهای خود را به دست می گیرند. این طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال، اگر فردی از ریزش موی بیشتری رنج می برد که در یک نقطه خاص ظاهر می شود، به آن آلوپسی می گویند و این به دلیل نقص جدی فولیکول های مو اتفاق می افتد. این می تواند به طور جدی بر سطح اعتماد به نفس فردی که با این مشکل مواجه است هم از نظر فیزیولوژیکی و هم از نظر روانی تأثیر بگذارد. هم مردان و هم زنان از آلوپسی رنج می برند.

آلوپسی می تواند به دو شکل ایجاد شود، زخمی و بدون جای زخم. دلایل ایجاد جای زخم بسیار است. وراثت نقش اصلی را ایفا می کند و عفونت های باکتریایی یا قارچی فولیکول مو نیز نقش مهمی ایفا می کند. این می تواند نوعی تروما مانند سوختگی، قرار گرفتن در معرض اشعه، تبخال، سیفلیس و غیره باشد. آلوپسی زخمی به دلیل ژنتیک، بیماری خودایمنی، استرس، رژیم های غذایی ناقص یا کمبودهای تغذیه ای، بیماری هایی مانند مالاریا، حصبه یا حتی به دلیل داروهایی مانند ضد آلوپسی ایجاد نمی شود. داروهای سرطان و ضد تیروئید

با آزمایش نمونه مو می توان آلوپسی را تشخیص داد که نتیجه آن مشخص می کند که علت آلوپسی چیست. اگر به دلیل عفونت های باکتریایی و قارچی یا حتی آلودگی به شپش باشد، درمان ساده است و باید بلافاصله شروع شود. در صورتی که فرد مبتلا به آلوپسی آره آتا (که در لکه‌ها یا نواحی محدود شده رخ می‌دهد)، باید تحت درمان طولانی‌مدت قرار گیرد و همچنین مکمل‌های ویتامین و روی برای جلوگیری از طاسی به او داده شود. فرد می تواند روش های جراحی مانند کاشت مو را نیز در نظر بگیرد.

بیمارانی که آلوپسی دارند باید موها و پوست سر خود را درمان کنند، از شامپوهای با کیفیت استفاده کنند و رژیم غذایی خود را با روی و آهن تکمیل کنند. بیمار باید حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف کند و از تنش دوری کند. استرس شرایط را تشدید می کند. به هر قیمتی باید از آسیب فیزیکی ناحیه آسیب دیده جلوگیری کرد. فرد فقط باید از برس های نرم استفاده کند و هرگز از مواد شیمیایی و سفید کننده روی موها استفاده نکند. برخی از درمان های مو مانند دائمی، رنگ کردن و غیره را نباید به هر قیمتی انجام داد.

ریزش مو چیزی است که بر تصویر خود تأثیر می گذارد. اگر فرد قادر به مواجهه با ریزش مو نباشد، می‌تواند کاشت مو را در ناحیه آسیب‌دیده از طریق جراحی انجام دهد. به طور معمول ریزش مو در بالای سر اتفاق می افتد، موهای پشت سر تحت تاثیر آلوپسی قرار نمی گیرند. اگر فرد مبتلا به این نوع طاسی که به طاسی مردانه معروف است، می تواند با متخصص مو مشورت کند. متخصص موها را از پشت سر گرفته و در سراسر ناحیه آسیب دیده پخش می کند. روش عالی است و رشد مو طبیعی به نظر می رسد و به نظر نمی رسد که فرد تحت عمل کاشت مو قرار گرفته باشد. فرد دارای موهای پر است و اعتماد به نفس به فرد باز می گردد.