روس ها دو بار به پایگاه هوایی کاشوان رفتند!


برای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزجیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای که ادعا می‌شود منحصراً توسط سی‌ان‌ان به دست آمده است، ماه گذشته مدعی شد که یک هیئت روسی حداقل دو بار از یک پایگاه هوایی در مرکز ایران بازدید کرده‌اند تا پهپادهای ایرانی را با چک توانایی حمل سلاح رهگیری کنند.

مقامات آمریکایی در مصاحبه با CNN مدعی شدند که ایران در ماه ژوئن پهپادهای شهید-191 و شهید-129 را برای روسیه در پایگاه هوایی کاشان واقع در جنوب تهران به نمایش گذاشته است. هر دو نوع پهپاد قادر به حمل موشک های هدایت شونده دقیق هستند.

سالیوان در بیانیه‌ای گفت: ارزیابی می‌کنیم که هیئت رسمی روسیه اخیرا ایده یک پهپاد ایرانی با قابلیت حمله را دریافت کرده است. طبق اطلاعات ما، این اولین بار است که یک هیئت روسی برای چنین اقدامی از فرودگاه بازدید می کند.

وی گفت که دولت ایران در حال آماده سازی چند صد هواپیمای بدون سرنشین از جمله پهپادهایی است که قادر به حمل سلاح برای روسیه هستند.

این خبر زمانی منتشر می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به سفر خود به خاورمیانه پایان می‌دهد، جایی که ایران موضوع اصلی گفت‌وگو بین آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است. یک مقام آمریکایی با اشاره به افزایش مشارکت ایران و روسیه استدلال کرده است که آمریکا باید حضور و نفوذ خود را در خاورمیانه حفظ کند.

ادعای سی‌ان‌ان: روس‌ها دو بار به پایگاه هوایی کاشانی می‌روند

پیشتر مشاور امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه ایران به زودی چند صد پهپاد را به روسیه تحویل خواهد داد، اظهار داشت: پهپادهایی که توانایی حمل سلاح را دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/