روسیه و اوکراین به توافق برای صادرات غلات نزدیک شده اندبرای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزمسکو و کیف توافق کردند که مکانیسم هایی برای ورود و خروج کشتی ها به بنادر از جمله بندر EDSA طراحی کنند.

بر اساس این گزارش، روسیه و اوکراین برای صادرات غلات از اوکراین به کشورهای دیگر از طریق بنادر به توافق رسیدند.

فایننشال تایمز روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد: باید سازوکارهایی طراحی و کریدور ایمن برای ورود و خروج کشتی ها به بنادر از جمله بندر EDSA طراحی شود. 2 مرکز کنترل ایجاد خواهد شد، یکی در استانبول و دیگری در دریای سیاه که در آن کشتی ها بازرسی خواهند شد.

منابع گفتند روسیه همچنین اطمینان داده است که به کشتی های حامل کالاهای صادراتی شلیک نخواهد کرد. با این حال، طرف اوکراینی معتقد است که روسیه نیز باید اطمینان حاصل کند که به بنادر این کشور حمله نخواهد کرد. مقامات آگاه گفته اند که بر اساس برآوردها، نتیجه این معامله در روزهای آینده مشخص خواهد شد. البته عدم توافق بر سر نکات کلیدی به این معناست که صادرات زودتر از سه هفته آینده اجرایی نخواهد شد.

در 13 جولای، مذاکراتی بین نمایندگان روسیه، ترکیه و اوکراین و نمایندگان سازمان ملل انجام شد. دبیرکل گوترش گزارش داد که گام مهمی برای تضمین صادرات سالم و ایمن مواد غذایی از طریق اوکراین و دریای سیاه برداشته شده است.

انتهای پیام/