روایت مشاور ملک عبدالله از میانجیگری با ایران؛ زمینه تهران و ریاض در میدان آرش همکاری داردبازار گروه بین الملل: مذاکرات ایران و عربستان با میانجیگری عراق در حال انجام است و در این میان اخبار مبنی بر دیدار وزرای خارجی ایران و عربستان مخابره شده است.

در صورت صحت این موضوع، نشان دهنده پیشرفت چشمگیر در روابط دو کشور است و بنا بر برخی اخبار باز شدن سفارتخانه های دو کشور را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر این موضوع می تواند بر سرنوشت مشترک گازی آرش/الدوره میان ایران و عربستان و کویت نیز تأثیرگذار باشد.

پرونده میدان آرش به کلیدی خلیج فارس به ویژه ایران و عربستان سعودی فرصتی می‌دهد تا علی تنش‌ها، روابط کاری با یکدیگر داشته باشند.

اکنون کویت و عربستان اعلام کرده اند که در نظر دارند از این میدان بهره برداری کنند، طبیعتا ایران در این میدان شریک هست، اما هر کدام از سه کشور چقدر سهم دارند، مشخص است. کویت و عربستان سعودی حتماً با هم به توافق سهمی رسیده اند اما سهم ایران در موقعیتی تعیین می شود که خط مرزی را تعیین کرده است زیرا ادعای انرژی است، بدون خط مرزی نمی توان گفت چقدر از میدان در آبهای ایران است..

در شرایط کنونی که نگران‌کننده‌ها در مورد قیمت جهانی انرژی و گاز به دلیل بحران‌های مهم تشدید شده است، شاید حل موضوع میدان آرش مهم شمرده شود، خیلی آرام و سریع آن را نمی‌توان تولید کرد که در مدت کوتاهی بدون هزینه‌های قابل توجه توسعه یابد. که حدود ۷ میلیارد دلار دلار می‌شود، مقدور باشد.

با توجه به این شرایط و به منظور جلوگیری از احتمالی که احتمالاً ممکن است اشتباهات سیاسی بین طرفین کند، بهترین مکان‌ها در سایر موارد مانند ایالات متحده باشد. در این میان، این پرونده به کلیدی خلیج فارس به ویژه ایران و عربستان سعودی فرصتی می‌دهد تا علی تنش‌ها، روابط کاری با هم داشته باشند.

در خصوص این موضوع خبرنگار بازار مصاحبه با پروفسور «حسین عسکری» مشاور بانک جهانی و استاد دانشگاه جورج اعلام کرد که در ادامه آمده است. حسین عسکری مشاور وزیر دارایی (۱۹۷۸ میلادی) بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نیز یاد می کنند. عسکری تجارت بین الملل و امور بین الملل دانشگاه جورج استاد آمریکا و رئیس موسسه تحقیقات و مدیریت جهانی و رئیس پیشین دپارتمان تجارت بین الملل دانشگاه جورج واشنگتن بوده است. زمینه تخصصی و بحث های او در دانشگاه جورج واشنگتن بر اساس، توسعه سیاسی و انسانی در بررسی، اختلافات و جنگ ها در اقتصاد، اقتصاد سیاسی نفت و اقتصاد اسلامی منتشر شده است.

*بر اساس اخبار منتشر شده مذاکرات ایران و عربستان به نتایج خوبی رسیده است و احتمال دیدار وزرای خارجی دو کشور تا چند روز دیگر دارد. ارزیابی شما چیست؟
من امیدوارم که توافق نهایی را انجام دهد، اما به یاد داشته باشید که این اولین قدم است. این یک گام اعتمادساز است. برای داشتن همکاری باید گامهای زیادی طی شود. به یاد می‌آورم زمانی که سعودی‌ها از من خواستند در میان آنها ایران میانجیگری، پیشنهاد همکاری در زمینه سیاست‌های نفتی را به من دادند، اما آن را دنبال نکردند. ما فقط ببینیم که چه چیزی در پی خواهد آمد و آیا آنها باید آنرا پیگیری کنند.

*چرا عربستان در شرایط کنونی و فارغ از نتیجه توافق هسته ای ایران، به دیپلماسی با ایران روی آورد؟
عربستان دیگر احساس امنیت نمی کند. یمن تهدیدی برای عربستان است. «محمد بن سلمان» به هنجارها و قواعد سنتی احترام نمی گذارد. روابط خود با ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تیره شده است.

اگر عربستان سعودی چتر قید و شرط آمریکا را نداشته باشد، ایران بسیار قدرتمند است. ایران نیز از همکاری با عراق است. بنابراین عربستان سعودی و کل اعضای شورای خلیج فارس احساس می کنند که باید روابط بهتری با ایران داشته باشند.

*در زمینه اقتصادی و تجاری دو کشور چه توانایی هایی برای همکاری دارند؟
همکاری اقتصادی میان دو کشور اندک است. آنها نیازی به تجارت نفت یا فرآورده های نفتی ندارند. مصرف کنندگان سعودی می توانند کالاهای تولیدی را با کیفیت بالاتری نسبت به آنچه ایران می تواند ارائه دهد – از اروپا، ایالات متحده، ژاپن و چین داشته باشند.

من فکر می کنم که این تنها محصولات کشاورزی از ایران و برخی از مواد شیمیایی فله از عربستان سعودی به ایران باقی می ماند. در بلندمدت می‌توان گاز طبیعی را از ایران کرد. عربستان سعودی غنی از نفت است اما تا حدودی منابع گازی ضعیف دارد.

*ایران با عربستان و کویت در ویژه میدان نفتی آرش (که طرف مقابل آنرا الدوره می آورد) اختلافاتی دارند. اخیرا اعلام شده کویت و درصدد اکتشاف و بهره برداری بدون حضور ایران هستند که مورد مخالفت تهران قرار گرفتند. با توجه به بهبود روابط نسبی تهران آیا این مشکل حل و فصل خواهد شد؟
این یک موضوع است. این مرحله ای است که آنها می توانند روی آن به توافق برسند. اگر دو کشور روابط بهتری داشته باشند، می‌توان راه‌های بسیار جالبی برای همکاری در سطح وسیع‌تری در زمینه پیدایش کنند. اکنون در این مورد توضیح نمی دهم زیرا زود است.

*چرا عربستان به استخراج و بهره برداری از میدان گازی آرش/ الدوره روی آورده است؟ میدانی که سرشار از منابع گازی است؟
عربستان سعودی از نظر منابع گازی فقیر است. این کشور به منابع گازی نیاز بیشتری دارد.