رفع مشکلات بخش تولید شرکت های دولتی و صنعتگران استبه گزارش بازار، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای قبل از ظهر پنج‌شنبه در نشست با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان استان قم، با اشاره به اهمیت مقوله سرکشی و بازدیدهای میدانی مقامات و مدیران اجرایی و قضایی مراکز صنعتی و تولیدی، خطاب به. مقامات قضایی استان قم بر اساس موضوع دنبال کرد: در عین حل و بررسی مسائل کلان، از رفع مشکلات به صورت غیرمستقیم نیز غفلت نکنید و این مقوله را با نگاه آسیب شناسانه پیگیری کنید و در نظر داشته باشید که گاهی اوقات وارد یک مورد می شود. خیلی از رویه های غلط را بگیر و به اصلاح رویه ها منتهی شود.

وی با اشاره به عمل گرایی و پرهیز از شعار دادن‌های صرف، گفت: شعار باید تبدیل به شعور شود و این شعار دادن‌ها باید خود را در مقام عمل نشان دهند و اصطلاح «قول» به «فعل» تبدیل شوند. وقتی یک مسئول شعاری می‌دهد و تبدیل به عمل نمی‌شود، آسیب شناسی می‌شود که این عدم تحقق و عدم وجود واقعی آن شعار ناشی از چه بوده است.

قاضی‌القضات با بیان اینکه رفع مشکلات و محصولات تولیدی و صنعتی در هر صنعت و صنعت و تولید کننده‌ای است، گفت: کدام یک از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و یا تولیدکننده‌ها و صنعتگران به تنهایی و به صورت یک طرفه می‌شوند. در مورد مسائل و مشکلات حوزه تولید نمی‌شود و با توجه به این موضوع که اولویت‌های کشور تولید ملی دارند، باید همه‌ی امور حاکمیتی و خصوصیات مربوط به بخش و هم‌گرایی با یکدیگر در مسیر غلبه بر مشکلات و زمینه‌های تولید گام بردارد.

وی با بیان اینکه دولت باید پیشبرد امور تولیدی و صنعتی را به مردم بدهد و بخش خصوصیاتی را که باید انجام دهد و مسئولیت هدایتگری و سیاست گذاری و حمایت گری را دنبال کند بیان می کند: اینکه ما در قول و شعار مدام تاکید کنیم باید کار را به مردم و بخش خصوصی انجام دهیم. ارائه کرد اما در عمل، این مهم است که پیدا نمی کند امری است که باید آسیب شناسی شود. ما باید به این موضوع ملتزم باشیم و در جهت تقویت بخش خصوصی و مردمی گام برداریم.

حجت الاسلام محی اژه‌ای در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلاتی که از ناحیه تولید، صنعتگران و واحدهای فعال دانش بنیان استان قم در این نشست مطرح شد، گفت: در سخنان برخی از حضار بر موضوع قانون تاکید شد. این موضوع از جمله موضوعات موضوعاتی است که در زمره مسئولیت‌های قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور از حیث نظارت بر حُسن اجرای قوانین می‌باشد، می‌توان به تولیدکنندگان و صنعتگران استان قم به تجمیع و احصاء آن دسته از مشکلاتی که ظهور و بروز آن‌ها ناشی از عدم موفقیت است اشاره کرد. اجرای قوانین است و این مشکلات تجمیع و احصاء شده است را برای ترتیب اثر دادن به دستگاه قضایی ارائه کنید تا در جهت رفع آنها لازم و مقتضی از ناحیه ما می گیرد.

وی با اشاره به مقوله بوروکراسی و پیچیدگی‌های امور اداری که برخی گریبانگیر فعالان واحدهای تولیدی و تجاری و صنعتی می‌شود، گفت: من به مقوله آسیب شناسی فرآیندهای تولیدی و تجاری ورود کرده ام و از میان آنها می‌توان به مسائل ناظر بر فرآیندهای وارداتی اشاره کرد. و شناسایی از مرحله ثبت سفارش تا تخصیص و تامین ارز اشاره کنم؛ در این مقوله ماهایی را از گمرکات برخی از نقاط کشور انجام دادیم و برخی از مسائل و مشکلات این حوزه را احصاء کرده و در صدد رفع آنها برآمده ایم.

رئیس قوه قضائیه در همین رابطه به موضوع مطرح شده از جانب یکی از فعالان تولید و تجاری قم ناظر بر «عدم ترخیص ۲ کانتینر الکل از گمرک در طول ۲ سال گذشته» اشاره کرد و خطاب به این تولیدکننده گفت: مشکل گمرکی خود را به این موضوع رساند. صورت کامل در قالب نامه تشریح کنید و به ما ارائه دهید. ورود و بررسی ما به این مقوله صرفاً برای رفع مشکل پیش آمده برای 2 کانتینر الکل نمی‌شود، بلکه ما دچار آسیبی می‌شویم که باعث می‌شود محموله‌ها را گمرک ترخیص نکنیم و بتوانیم مشکلاتی را که بعداً ممکن است از این ناحیه ایجاد کنیم. شود به عمل آوریم.

وی همچنین به مشکل سه واحد تولیدی استان در رابطه با حواله‌جات ارزی و مسائل مربوط به میان آنها با بانک مرکزی که از ناحیه استان قم طرح اشاره کرد و گفت: مشکلات این سه واحد تولیدی با بانک مرکزی را به صورت مکتوب به ما ارائه می‌دهند. آیا تا ما ضمن بررسی این موضوع مشخص است، یک آسیب شناسی جامع در رابطه با مسائل ارزی میان واحدهای تولیدی و بانک مرکزی انجام می شود و از مشکلاتی که ممکن است امکان جلوگیری از آن وجود داشته باشد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به پیشنهاد یکی از فعالان اقتصادی استان قم مبنی بر رسیدگی به برخی پرونده‌ها در خارج از نوبت در دیوان عدالت اداری گفت: در پیش‌بینی شده است که برخی از پرونده‌ها به خارج از نوبت در دیوان ارائه می‌شوند. قانون اداری می شود اما باید توجه داشت که همه موارد را نمی توان با توجه به شرایط کشور در مواردی ضروری دانست.

قوه قضاییه در ادامه با اشاره به پیشنهاد یکی از فعالان تولیدی و اقتصادی استان قم مبنی بر تعیین یک معاون ویژه با اختیارات تام در قوه قضاییه برای بررسی امور سرمایه گذاری و تولید گفت: من با کلیت این پیشنهاد موافق هستم اما باید این پیشنهاد را انجام دهد. پخته تر و به صورت کارشناسی مطرح کرد. موارد ضروری دارد اختیارات و موضوعاتی که مورد اشاره باید باشد و پیگیری کند، به صورت دقیق و جامع تعیین شود. در این زمینه شما فعالان اقتصادی و تولیدی استان قم می توانید با آقای عمرانی ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه نشست هم اندیشی برگزار کنید.

پیش از سخنان رئیس عادلیه، تنی چند از فعالان اقتصادی و صنعتی و حوزه دانش بنیان استان قم به بیان دیدگاه ها و نقاط نظر خود پرداختند که از میان آنها می توان به مدیر شرکت فولادصنعت کاوه قم، مدیر شرکت تابش نور، مدیر کارخانه پاکشوما و مدیر کارخانه فولاد اشاره کرد. غرب اشاره کرد.

همچنین سید محمدتقی شاهچراغی استان قم نیز در این نشست ضمن قدردانی از دستگاه قضایی در رسیدگی به مسائل حقوقی فعالان اقتصادی و صنعتی استان قم، مهم مشکل حضور قم را توسعه امرزایی با توجه به کثرت اتباع بی دانسته.