رفتار خنثی بازار به رشد نرخ ارز در برابر بیش‌واکنشی به احتمال کاهش نرخ ارزبه گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، علی صادقین، کار بازارهای مالی در بررسی شرایط فعلی بازار گفت: در حال حاضر بازار کمی سردرگم است. ابهام در سمت و سوی توافق هسته‌ای و برای نرخ ارز در کنار رفتارهای بازارهای رغیب و سیاست گذاران اقتصادی مانند قیمت‌گذاری دستورهای، عوارض یا تغییراتی که معمولاً بواسطه می‌شود در شیوه‌های قیمت‌گذاری یا ایجاد و ایجاد تغییرات می‌شود، از جمله عوامل مرتبط با شرایط فعلی. هستند.

او افزود: از سوی دیگر گزارش‌های ۱۲ ماه شرکت‌ها به ویژه در فصل زمستان، توجه سرمایه‌گذاران را زیاد انجام دادند. به طوری که حاشیه حاشیه به ویژه در گروه های بنیادی بازار مثل پتروشیمی ها و فلزات اساسی رقم زد. در کنار این موارد، نگران‌ها از کاهش و کاهش قطعی برق و کاهش تولید برای گروه‌های بزرگی مانند فلزات، باعث می‌شوند تا فعلا در بازار با یک روند نسبتا اصلاح ضعیف یا درجا زدن رو به رو شوید.

این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: در حالی که در سه ماه گذشته گروه‌های خودرویی و پالایشی لیدرهای بازار بودند و به این دلیل بازار خوب یا بد خود را به این دو گروه تبدیل کردند. و از آنجایی که در حال حاضر این گروه‌ها با اخبار جدید و رو به رشدی آسیب می‌زند. کلیت بازار سرمایه زیر سایه این شرایط قرار گرفته است.

پیش‌بینی بازار در تابستان به نتیجه و روند، ارزیابی می‌کند؛ اما حتی با احتمال احتمالی، افزایش نرخ در برخی از گروه‌ها ممکن است اما در برخی از گروه‌ها هم به افزایش قطعی‌های برق و افزایش قدرت تولیدی انتظار اصلاح وجود دارد. با این وجود تابستان نسبتاً برای بازار سرمایه پیش بینی می شود.

صادقین ادامه داد: مجموع عوامل یاد شده در بالا منجر به افزایش نرخ دلار، بازار با کاهش نرخ خواهد بود. در نظر داشته باشید که با وجود رشد نرخ ارز در بازار اما نرخ دلار نیمایی با رشد آزاد هزینه رو به رو است. از این رو بازار با پیشران مثبتی برای رشد روبه‌رو نیست.

او کرد: علاوه بر این، بر این نیم نگاه احتیاطی هم به بحث وجود دارد، بنابراین رفتار غیرقرینه در بازار با وجود رشد، نرخ افزایش وجود دارد. به طوری که در رشدهای دلار، بازار عکس‌العملی نیست اما در ریزش‌های بازار حتی بیش از یک واکنش نشان می‌دهد.

این کارشناس بازارسرمایه اضافه کرد: معتقدم با وجود گزارش های ۱۲ ماهه ضعیف در فصل زمستان، اما نمادهای گروه‌هایی که سود نقدی بهتری را می‌دهند به طور قطع با وضعیت بهتری رو به رو هستند و انتظار دارند که در یکی دو ماه آینده. برای این دست از سهامداری وجود داشته باشد.

صادقین صریح کرد: گزارش‌های فصل بهار به گزارش‌های ویژه فروردین و اردیبهشت گزارش‌های خوبی هستند و در صورت پیش‌بینی‌های درست انجام می‌شوند، انتظار رشد در بازار وجود دارد.

او در پیش بینی بازار در فصل تابستان بیان کرد: روند بازار در تابستان به شرایط برجام و روند ارزیابی می شود، اما گروهی که برجام اتفاق می افتد و یا اتفاق نیفتاده است، افزایش نرخ در برخی از موارد ممکن است اما در برخی از گروه ها به نظر می رسد. واسطه افزایش قطعی‌های برق و کاهش توان‌های تولیدی انتظار اصلاح وجود دارد. به نظر میرسد تابستان نسبتاً پیش بینی می شود.