رشد ۳۰ درصدی قیمت ادوات کشاورزی| احتمال افزایش نرخ تراکتور قوت گرفت


بازار گروه استان ها: قیمت ادوات کشاورزی و ماشین آلات مورد نیاز برای کاشت، دارای مقدار زیادی است که بر روی قیمت محصولات کشاورزی نهایی و کاهش و یا افزایش قیمت محصولات کشاورزی به صورت مستقیم می‌تواند روی نرخ محصولات کشاورزی نقش ایفا کند.

به عنوان رشد قیمت تراکتور علاوه بر خرید این ماشین کشاورزی برای کشاورزان مشکل می‌کند، باعث می‌شود که قیمت خدمات کشاورزی هم افزایش یابد و از این طریق می‌تواند بر روی قیمت همه محصولات کشاورزی تأثیرگذار باشد. تراکتور بیشتر برای شخم زدن زمین‌های کشاورزی به کار می‌رود و رشد قیمت آن واقعاً به رشد قیمت دستمزد برای شخم زدن زمین کشاورزی منجر خواهد شد.

این موضوع در افزایش افزایش قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو خواهد شد. بنابراین از این طریق افزایش قیمت در نهایت امنیت غذایی مردم را به خطر انداخته و بر روی زندگی عموم مردم جامعه تأثیرگذار است.

با این توضیحات در ادامه به تحلیل بازار تراکتور و سایر ادوات کشاورزی می‌پردازیم.

رشد ۳۰ درصدی قیمت ادوات کشاورزی|  احتمال افزایش نرخ تراکتور قوت گرفت

رشد قیمت ادوات کشاورزی به دلیل افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران
رجب حبیب زاده یکی از حوزه های کشاورزی و فعال در بازار کشاورزی در گفتگو با خبرنگار بازار افزود: تا فروردین ماه امسال روند نزولی قیمت ادوات کشاورزی ادامه داشت ولی مصوبه دولت در رابطه با افزایش حقوق کار به میزان 57 درصد باعث می شود تا تولید شود. عرضه کننده قیمت اداوت کشاورزی را افزایش می دهد.

قیمت بسیاری از ادوات کشاورزی به جز تراکتور در این دو هفته اخیر بالا رفته است

وی با تاکید بر این موضوع، در طی روزهای اخیر، قیمت کشاورزی به 30 درصد رشد کرده است.

حبیب زاده با بیان اینکه پیش بینی وضعیت بازار ادوات کشاورزی در دو هفته آینده با توجه به مشخص نبودن قیمت تراکتور غیرممکن است، اظهار داشت: اگر دولت حمایت خود را از شرکت های بزرگ مانند تراکتورسازی دریغ نکند، باز می کند در قیمت تراکتور به ثبات است. رسید.

وی گفت: شرکت رامش صنعت اراک (تولیدکننده بیلر بسته بندی علوفه)، شرکت کشت گستر تبریز (تولید کننده عامل کار و خاک و رز)، شرکت سازه کشت کاوه بوکان (تولیدکننده کشت مستقیم و گاو آهن) و دهها شرکت تولیدکننده ادوات کشاورزی در ایران به جز شرکت تراکتورسازی قیمت تولیدات خود را به طور متوسط ​​۳۰ درصد افزایش داد.

وی سپس افزود: تراکتور یکی از نیازترین و گران‌ترین ماشین آلات کشاورزی است که در مرحله کاشت، برداشت و استفاده می‌شود.

حبیب زاده گفت: با توجه به اینکه تراکتورسازی در سالهای متوالی معمولاً در صفر صفر و شاید کمتر از یک درصد باشد، آن هم در موارد خاص، می‌باشد. همه کشاورزی کشور وابسته به کارخانه تراکتورسازی تبریز است.

رشد ۳۰ درصدی قیمت ادوات کشاورزی|  احتمال افزایش نرخ تراکتور قوت گرفت

کارخانه تراکتورسازی در سال جدید افزایش قیمت ندارد
وی ادامه داد: کارخانه تراکتورسازی در سال جدید افزایش قیمت دارد. قیمت تراکتور روی دیگر ادوات کشاورزی نیز تاثیر گذار است.

با وجود هزاران مشکل تراکتورسازی به قیمت سال ۱۴۰۰ تحویل تراکتورها انجام شده است

این کارشناس حوزه کشاورزی و فعال در بازار ادوات کشاورزی ادامه داد: با وجود هزاران مشکل تراکتورسازی به قیمت سال ۱۴۰۰ تحویل تراکتورها انجام شد.

رشد ۳۰ درصدی قیمت ادوات کشاورزی|  احتمال افزایش نرخ تراکتور قوت گرفت

احتمال رشد قیمت تراکتور طی روزهای آینده
حبیب زاده افزود: این حقوق است که تراکتورسازی بیش از 800 نفر کارگر و تامین افزایش این تعداد پرسنل بدون تغییر قیمت مهندس تراکتور به نظر می رسد. اگر این موضوع تغییر کند افزایش قیمت تراکتور را نیز خواهد داشت.

وی در خصوص قیمت تراکتور و سایر ادوات کشاورزی در فصول مختلف سال و یا زمان کاشت، داشت و برداشت می کرد: کشورمان چهار فصل بوده و زمستان و بهار و گرما تاثیری در قیمت ادوات کشاورزی ندارد چراکه در یک استانی می‌بینیم کشاورزان کاشت می‌کنند و در دیگر استان نیز محصول می‌شود.

حبیب زاده با اشاره به اینکه باید از شرکت تراکتورسازی تبریز حمایت شود تا عرضه تراکتور به بازار افزایش پیدا کند، گفت: وقتی قیمت بازار آزاد با کارخانه تفاوت محسوسی پیدا می‌کند شاهد قاچاق تراکتور به دیگر کشورهای دیگر هستیم..

می‌توان گفت که تراکتورسازی نقش ویژه ای در تأمین نیاز کشاورزان به تراکتور دارد و می‌تواند روی بازار آزاد نیز تأثیر ویژه ای داشته باشد. هر موقع که عرضه تراکتور توسط این کارخانه عرضه شود، قیمت در بازار آزاد می‌یابد و اگر تراکتور به کشاورزان قطره چکانی عرضه می‌شود، قیمت آن در بازار آزاد چند میلیون تومان گران‌تر می‌شود.

آنطور که آمارهای اعلامی مرکز توسعه مکانیزاسیون و تراکتورسازی نشان می‌دهد، سالانه بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تراکتور بین کشاورزان توزیع می‌شود. اگر هم سالانه ۱۰ درصد از کشاورزان بخواهند تراکتور خریدار کنند، سالیانه به ۴۰ تا هزار تراکتور در ایران نیاز داریم، رقمی که دوبرابر میزان فعلی در کشور داریم، می‌گویند.

تراکتوری تهیه و خرید تراکتور برای عمده کشاورزان نیز موضوعات مهم دیگری است که به جز قشر بسیار محدودی است که مزارع بزرگ یا کشت و صنعت دارند و به صورت ترکیبی کار می‌کنند برای بیشتر جامعه کشاورزان خرید از بازار آزاد امکان پذیر نیستند.