رشد ۲۵ درصدی تامین مالی بخش‌های مختلف کشور از طریق بازار سرمایهبه گزارش بازار به نقل از بورس تهران، محمود گودرزی در اولین همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور که به همت بورس اوراق بهادار تهران، استانداری کرمانشاه، اتاق بازرگانی کرمانشاه و با حضور مجید عشقی رییس سازمان بورس، برخی از اعضای هیئت مدیره بورس تهران و مسئولان و فعالان اقتصادی استان کرمانشاه در سرسرای اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد؛ گفت: در سال ۱۳۹۰ بازار سرمایه کشور پنج درصد در تامین بار مالی بخش‌های مختلف اقتصادی کشور نقش داشت و ۹۵ درصد آن بر دوش بانک‌ها بود.

وی به موضوع تامین مالی در جهان اشاره و تصریح کرد: در گذشته در همه کشورهای جهان؛ به طور سنتی بانک‌ها نقش اساسی در تامین مالی پروژه‌ها را به عهده داشتند، اما بعد از بحران سال ۱۹۹۷ و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و شیوع ویروس کرونا باعث شده متغییرهای مالی جهانی به سمت بازار سرمایه گام بردارند و این بار سنگین را از گردن بانک‌ها بردارند و بازارهای سرمایه میدان عملی بهتر پیدا کند.

گودرزی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه کشورمان که سال ۹۰ تنها پنج درصد در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی نقش داشت و ۹۵ درصد بانک‌ها این نقش را ایفا می‌کردند؛ متعاقب این روند جهانی به میدان آمد و توانست سهم خود را به ۲۵ درصد برساند و این نشان می‌دهد بازار سرمایه پتانسیل و چشم انداز آینده خوبی دارد.

مدبرعامل بورس تهران ارتقای سواد مالی را ضروری دانست و اظهار داشت: افزایش سواد مالی در شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های دانش بنیان ضروری است، زیرا باعث می‌شود با ابزارهای مختلف مالی آشنا شده و بتوانند متناسب با ابعاد کاری خود تامین مالی از طریق بازار سرمایه را انجام دهند.
بازار سرمایه برای تولید ثروت باید از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کند

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: در چند دهه گذشته اقتصاد جهانی مبتنی بر بنگاه‌های اقتصادی فیزیکی و غول آسا بین المللی برای تولید ثروت و ارزش افزوده بود و بانک‌ها و سرمایه گذاران از دارایی‌های فیزیکی بنگاه حمایت می‌کردند، اما امروز تولید ثروت و ارزش افزوده‌ها مبتنی بر دانش و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است و قطعا بازار سرمایه کشور ما نیز راه و آینده‌ای جز این ندارد.

گودرزی چشم انداز بازار سرمایه را در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان روشن دانست و افزود: این الگو جهانی برای ما وجود دارد که اگر بخواهیم به اشتغال و ثروت و توسعه برسیم باید از شرکت‌های دانش بنیان و علم دانش آن‌ها حمایت کنیم.

وی گفت: بازار سرمایه نیز برای تولید ثروت باید مشتاقانه به طرف حمایت از شرکت‌های دانش بیان گام بردارد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در بخش پایانی سخنان خود با قدردانی از مسئولان استان کرمانشاه در راستای برپایی همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور گفت: متاسفانه کرمانشاه و سه استان لرستان، کردستان و ایلام از هفت هزار و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان در بازار سرمایه فقط ۲/۲ درصد از بازار سرمایه بهرمند هستند.

گودرزی در ادامه با اشاره به نرخ بالای بیکاری در این استان‌ها گفت: بازار سرمایه در تامین مالی کسب و کارهای کوچک نقش موثری دارد و صندوق‌های متعددی در راستای حمایت از آنان تعریف کرده ایم امیدوارم جوانان این استان‌ها از آنان استفاده کنند.