رشد بیشتر شاخص کل از سال ابتدایی در اجرای مصوبات ده بندیبه گزارش بازار، همایون دارابی گفت: شاخص کل به خاطر متغییرهای کلان دارو بربازار از جمله قیمت نفت بیش از 100 دلار و افزایش قیمت مواد پتروشیمی در بازارهای جهانی می‌توانست خیلی بهتر از وضعیت فعلی باشد، زیرا اقتصاد ما این را دارد که از این امکانات برخوردار است. استفاده کند.

وی افزود: یک سری اتفاقات و خبرهای منفی و یک سری تصمیمات ضد و نقیض باعث شد که عملاً بازاری در آن جایگاهی باشد که باید نرسیده باشد و دچار عقب ماندگی شود.

این کارشناس بازار سرمایه بااشاره به میزان اجرای مصوبات 10 بندی دولت قبل بیان کرد: این تصمیمات با انتخابات ریاست جمهوری و بیشتر به فراموشی سپرده شد، تأثیر زیادی بر نتایج در شاخص را داشت و باعث رشد شاخص شد برنامه های رئیس جمهور خوب منتخب. بازار سرمایه و کل اقتصاد هم بی تاثیر بر رشد شاخص نبود.

دارابی یکی از نتایج رشد شاخص را نرخ بهره بازار بین بانکی برشمرد و گفت: بعد از رشد شاخص در فصل اول با آن روندی که داشت، با افزایش نرخ بهره بین بانکی در بازار سرمایه باعث کاهش نرخ رشد شد.

وی دلیلی در استفاده از شاخص را اجرا نکردن کامل بندهایی از ۱۰ طبقه بندی دولت در حمایت از بورس بیان کرد و افزود: معمولاً معافیت مالیاتی ۵ درصد از شرکت های تولیدی در لایحه بودجه آمد، هر چند که در کنارش یک سری مصوبات است که تأثیرات خوبی دارد. اینها را کم می‌کند، مثلاً شرکت‌های تولیدی 5 درصد کمتر از بدهی‌ها، اما معافیت‌های مالیاتی کاهش یافته و از آن طرف 15 درصدی از عوارض ناشی از آن برداشته می‌شوند، و یا نیما با نرخ آزاد با فاصله 20 درصدی که عملاً بخش عمده‌ای از سود شرکت‌ها است. علمی را کم کرد.

دارابی درباره اثرگذاری معافیت ۵ درصدی عوارش کمتری نیز گفت: تأثیرش شد یعنی می‌توانم بهتر باشد و خبرهای ضد و نقیضی می‌آید، مثلاً عوارضی که می‌توانند نشان دهند، بعد از مدتی فراموش می‌شوند در حالی که این عوارض بر روی شرکت تأثیر می‌گذارند، چرا که نه شرکتی می‌شود. داشته باشد و از طرفی هم بازاری باشد که خودش را از دست می دهد.

وی درباره تاثیر اخبار ضد و نقیض بر روی شرکت های احتمالی هم گفت: اختلاف سر 20 تا 25 درصد ارز نیمایی برای شرکت ها باعث می شود که دیگر ارز را وارد کشور نکتند کند از طرفی بازاری که بازاری دارد و هم بازاری را به نتیجه می رساند که نتیجه آن خوب باشد. یک روند خوب اجرایی همراه شود، اما یک دفعه یک اسکته‌ای می‌کند و بر این تصویب‌نامه تأثیر می‌گذارد.

دارابی بندهای دیگر این تصمیم‌ها را اجرا کردند که هم‌چنان اجرا می‌شوند: هر موردی که اجرا می‌شود، مربوط به میزان ارزیابی خوراک پتروشیمی‌ها بود که باعث شد گزارش‌های ۱۲ ماهه از این شرکت‌ها در فصل زمستان زیان باشد، از طرفی سهام دار انتظار می‌رود. با توجه به وضعیت خوب بازار جهانی و شرایطی که برای شرکت‌های ما ارائه می‌شود، اما شرکت‌های ایرانی باید را نند.

دارابی بند حقوق معادن و همچنین دارای تأثیر ارزی بانک‌ها است که باید 90 درصد از نرخ نیم درصد تسویه می‌شد را از بندهای اجرایی دیگر این تصمیم برشمرد و افزود: هر قدر تصمیم‌گیری خوب باشد، اما یک فکر، یک فکر، یک قانون باید داشته باشد. به طور مداوم برآن نظارت و حمایت شود.

دارابي با اشاره به اينكه 4 بند از تصويب ده‌بندي روند اجراي آن خوب نيست، گفت: واریز مالیات خرید و فروش سهام به حساب توسعه و تثبیت انجام نشده است و قرار است مالیات اخذ شده از این محل برای تقویت بازار سرمایه اختصاص داده شود. تجزیه و تحلیل نشده است.

وی ادامه داد: بند دیگری این مصوبه بود که 50 درصد منابع ورودی در بازار سرمایه باید منتشر شود تا 50 درصد منابع بانکی می‌شود. اما آمار انتشار کتاب می‌گوید که 45 هزار میلیارد تومان در سه ماه اول منتشر شد که 30 هزار میلیارد انتشار نقدی بوده است و چیزی در حدود 46 درصد از 103 هزار میلیارد تومان در سال جاری است که عملا تناسبی با مصوبه‌ها انجام نمی‌شود و اجرا نمی‌شود. .

دارابی در پاسخ به نماینده سازمان بورس که اعلام کرد انتشار به این میزان مبلغ با مبلغی از ابتدای سال تا الان نبوده گفت: این رقم به کارکرد و محل آن دارد، یک زمانی که برای من ۳۰ هزارمیلیارد زیاد است و برای فرد دیگری متفاوت است. ندارد.

توضیح داد: در واقع ما یک مصوبه داریم که می‌گوید میزان انتشار باید به ۵۰ درصد ورودی باشد. وقتی ورودی ۱۵ هزار یا ۱۰ هزار تومان است، نمی‌توانید ۶۰ هزار یا حتی ۳۰ هزار تومان را منتشر کنید که باید ۳۰ هزار میلیارد تومان نقد و ۱۵ هزار میلیارد تومان هم غیر نقدی منتشر کنید.

وی گفت: عدم تناسب چیزی که در تصویب می‌شود و چیزی که اجرا می‌شود، به نظر می‌رسد از چیزی که باید انجام شود و به نظر می‌رسد نرخ بین بانکی ۲۰ ممیز ۶۸ است و هر هفته این نرخ افزایش پیدا می‌کند.

دارابی ادامه داد: نرخ‌ها در واقع حدود 22 درصد است و نرخ اعتبارگیری از بانک مرکزی هم در مورد بازار بین بانکی و عملیات بازار 22 شده است، یعنی بانک 23 تا 22 درصد اگر دریافت کنید، برایش می‌صرفد. در نتیجه منابع باعث می‌شود وارد بازار شود.

وی گفت: از طرفی هم سالی امسال است که شرکت‌های ما به لحاظ سرمایه در گردش هستند و قیمت ارز و تورم باعث می‌شود که هزینه‌های شرکت‌ها بالا رفته و سرمایه‌گذاری شود که باید بیشتر باشد و در صورت افزایش میزان کاهش و فشار. بیاورد برای تامین سرمایه در گردش، شرکت‌ها را با مشکل می‌کند در نتیجه منابع بانک‌ها رسوب می‌کند.

دارابی افزوده شده: آمار ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها که در ۲۴۰ هزار میلیارد تومان از بانک‌های نظام بانکی دریافت می‌کنند و این بنگاه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند، بیشتر شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نام شعار سال گفت: امسال، سال حمایت از تولید و دانش بنیان است و این هدف‌ها است که با این سیاست‌ها و عوامل مالی در اقتصاد همخوانی ایجاد می‌شود، یعنی این سیاست‌ها به یک مسیر دیگر می‌رود. حرف‌ها و برنامه‌ها به یک مسیر دیگر می‌رود.

دارابی با اشاره به اینکه هم اکنون صندوق‌های دارای یکم و پالایشی بیش از ۳۰ درصد کمتر از ارزش ذاتی آن‌ها می‌شود گفت: اصلاح اساسنامه این صندوق‌ها می‌تواند به واقعی‌تر شدن قیمت آن‌ها کمک کند. ضمئن اینکه این برای تأسیس این صندوق‌ها مطالعه کافی نبود.

وی ادامه داد: یعنی به نوعی از ما در واقع با یک تصمیم مطالعه نشده این صندوق‌ها را در بازار کسی عرضه می‌کنند و در آن بازار می‌گردانند در این صندوق‌ها دیده نمی‌شود، یعنی ارزش این صندوق‌ها را حفظ می‌کند و دوم آن است. این صندوق‌ها طوری طراحی شدند که نمی‌توان به ترکیبی از پرتفوی شان دست زد و در واقع یک نوع شرکت سرمایه‌گذاری بسته است که سرمایه واقعی است نه شرکت سرمایه‌گذاری واقعی و تا همین چند وقت پیش وزیر اقتصاد می‌خواهد که سهام ممتاز این صندوق‌ها را به بازار برساند. عرضه می شود چرا که این صندوق ها در اختیار وزارت اقتصاد هستند و این صندوق ها باید به سازمان بورس تحویل داده شوند.

دارابی: ساختار این صندوق باید اصلاح شود و بازار انتخاب شود و اجازه دهد این صندوق به صورت صندوق کامل عمل کند تا ارزش آن افزایش پیدا کند و در حال حاضر می‌توان گفت با تصمیماتی که زیان سهامداران را جبران کند، با وجود این که سهامداران را جبران کند. داده شد این بند از مصوبه پیگیری نشده و کنار گذاشته شده است.

دارابی گفت: یکی از آن کارها و گام‌هایی که برای دولت منشا اثر زیادی می‌توانم داشته باشم، همین صندوق‌ها بود. یک نوع از شرکت‌های دولتی بدون تبعات و بدون حواشی در خصوصیاتی که می‌توان از آن استفاده کرد، اما به گونه‌ای بود که طراحی آن به‌گونه‌ای مانند سهام عدالت است که به بسیاری از مشکلات مربوط می‌شود و امیدواریم هرچه زودتر وزارت اقتصاد اجازه دهد این صندوق‌ها را به سازمان بدهد. بورس و اوراق بهادار منتقل می شود تا سازمان بورس اصلاحات لازم را انجام دهد تا سرمایه گذاران از زیان خارج شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد اینکه اگر ده بندی سالی را به طور کامل اجرا کرد، وضعیت شاخص چگونه بود، گفت: در آن مقطعی که این ۱۰ تصمیم گذشته اعلام شد، همه بازارها مطمئن هستند و شعارهای دولت هم در زمان انتخابات بر این موضوع تاکید دارند. که می‌خواهد سرمایه‌گذاری را ایجاد کند و توسعه دهد و در جامعه ایجاد کند و بازاری باشد که مطمئن باشد و اعتماد را به دولت می‌دهد و می‌داند گام‌هایی برمی‌دارد تا مشکلات بنگاه‌ها را حل کند، اما در روند اجرای تصمیم‌گیری‌های می‌بینید که پارازیت‌ها و یک مسئله به وجود می‌آید. که کار را به مسیری دیگر می‌برد.

وی گفت: در مقام حرف گفته می‌شود از تا بنگاه‌ها فروش واقعی حمایت کرد، اما زمانی که یک خودروساز می‌خواهد، خودرو در بورس کالا عرضه می‌کند، یک مصوبه می‌آید و می‌گویند در حالی که عرضه خودرو در بورس کالا عرضه می‌شود. هم دولت خوب است که بدهی واقعی می‌گیرد و هم برای نیروی تولید و تولید قطعات سازه‌ها و کل شبکه و در نهایت سهام دارها منتفع می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: بازار مطمئن است که دولت خواهان رشد بازار سرمایه و بنگاه‌ها را دارد و اگر این هماهنگی ایجاد شود و تعیین شود که رئیس سازمان در مراکزی باشد که تصمیم ساز باشد تا این موارد را پیگیری کند. شخصه اعتقاد دارم که شاخص بیش از یک میلیون و ۸۰۰-۷۰۰ هزار واحد بود می‌توانم این کار را بکند.

دارابی درپایان گفت: با توجه به قیمت‌های نفت جهانی که به بازار نفع سرمایه‌گذاری می‌کند و ناسازگار است که باید این جریان قوی به بازار نباشد و می‌تواند بازار را بالا ببرد در یک مسیر ثابت نگه داشتن و تجربه آن در حاشیه، بازار به حاشیه باشد. کشیده می‌شود و عملاً آن را نمی‌دهد و ما می‌بینیم در مقایسه با بازارهای غیر مولد قدری ضعیف عمل می‌کند.