راه دسترسی به منطقه گردشگری «فکرحکا» مهاباد آسفالت شدبه گزارش شبکه خبری تهران نیوز ناصر صدفی روز پنجشنبه افزود: آسفالت راه دسترسی به بنای تاریخی و ثبت ملی دخمه سنگی کا در سه فاز به طول 815 متر و عرض پنج متر با هزینه ای بالغ بر هفت میلیارد به پایان رسید. . و 500 میلیون ریال.

وی در ادامه بیان کرد: عملیات آسفالت مسیر بنای تاریخی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شد و تلاش و پس از کار پیمانکار قبل از شروع تعطیلات تابستانی انجام شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد افزود: ساخت دو سکوی تفرجگاهی برای رفاه حال گردشگران در منطقه گردشگری نیز پیش بینی شده است که در آینده نزدیک احداث می شود.

دخمه سنگی آرامگاهی مربوط به دوره مادها و در نزدیکی روستای «آگریکش» مهاباد قرار دارد.

در این دخمه که بر بالای کوه قرار دارد، چهار ستون سنگی و سه قبر خالی وجود دارد و از نظر مجسمه و ستون، یکی از مهم ترین مقبره های دوره مادها است. این بنای تاریخی در 29 آذر 1342 با شماره ثبت 288 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهرستان مهاباد دارای 94 اثر تاریخی ثبت ملی است که از مهمترین آنها می توان به سد مهاباد، غار آبی تاریخی سهولان، تالاب بین المللی کانی برازان، موزه مردم شناسی و حمام میرزا رسول، سردابه سنگی فخریگا، بردا کنته و جام مسکو اشاره کرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/