راهی برای فراموش کردن خاطرات تلخگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزیک مطالعه اخیر در دانشگاه یورک در انگلستان معتقد است که گوش دادن به برخی صداها در هنگام خواب می تواند به افراد کمک کند خاطرات خود را فراموش کنند.

این مطالعه که در مجله Learning and Memory منتشر شد، نشان می‌دهد که کشف جدید می‌تواند منجر به توسعه تکنیک‌هایی شود که خاطرات آسیب‌زا مرتبط با ضربه را از حافظه پاک می‌کنند.

آخرین مطالعه افزوده ارزشمندی به تحقیقات قبلی است که امکان استفاده از نشانه های صوتی مختلف برای تقویت برخی از خاطرات را ثابت کرده است. برخلاف نشانه های صوتی که محققان برای کمک به فراموش کردن افراد در مطالعه جدید استفاده کردند.

دکتر پاردور جونسن، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «اگرچه نتایج ما در این مرحله هنوز آزمایشی است، اما موفق شده ایم با پخش صداهای خاص در خواب، توانایی یادآوری خاطرات را افزایش و کاهش دهیم.

وی افزود: مجروحان از طیف وسیعی از علائم دردناک رنج می برند که ناشی از یادآوری اتفاقات سختی است که در گذشته برای آنها رخ داده است.

نویسنده اصلی مطالعه ادامه داد: مطالعه ما می تواند برای توسعه تکنیک های درمانی برای استفاده در جلسات تروما درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه شامل 29 شرکت‌کننده بود که محققان از آنها خواستند جفت‌هایی مانند (چکشی-میز) را که کلمات مختلف را به هم متصل می‌کنند، حفظ کنند. سپس محققان از آنها خواستند در آزمایشگاه دانشگاه بخوابند.

آنها سپس امواج مغزی خود را اندازه گیری کردند تا تجزیه و تحلیل و تعیین کنند که شرکت کنندگان چه زمانی وارد خواب عمیق شده اند. سپس صداهای ملایمی از جمله صدای یکی از کلماتی که شرکت کنندگان به خاطر سپرده بودند پخش کردند.

مطالعات قبلی نشان داده است که پخش صوت دو کلمه ای که شرکت کنندگان به خاطر سپرده بودند، توانایی آنها را در به خاطر سپردن دو کلمه هنگام بیدار شدن افزایش می دهد، در حالی که ضبط صوت تنها یکی از دو کلمه مرتبط حافظه آنها را تقویت می کند. این امر امکان القای فراموشی هدفمند در طول خواب را با پخش صداهای مرتبط با خاطرات هدفمند نشان می دهد.

محققان بر اهمیت نقش خواب در آزمایشات خود و تأثیر آن بر نتایج آزمایش تأکید کردند، زیرا خواب ارتباط تنگاتنگی با خاطرات دارد و پردازش آنها ضروری است.

مکانیسم دقیق پردازش خاطرات در طول خواب هنوز نامشخص است، اما واضح است که ارتباطات مهم بین خاطرات در طول خواب قوی‌تر می‌شوند، در حالی که خاطرات بی‌اهمیت ضعیف می‌شوند.

گام بعدی مطالعات، جستجوی مکانیسم خاص فراموشی در خواب با هدف کنترل هر چه بیشتر آن است.

منبع: ارم نیوز

انتهای پیام/